خانه / زبان عربی / راهنمایی در مورد انتخاب رشته محل در کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات عربی

راهنمایی در مورد انتخاب رشته محل در کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات عربی

راهنمایی در مورد انتخاب رشته محل در کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات عربی
قبولی در آزمون کارشناسی ارشد پایان راه نیست بلکه تازه آغاز راه است.

دروس مقطع کارشناسی ارشد ادبیات عربی و مترجمی عربی

ضمن تبریک به دانشجویانی که موفق به کسب رتبه در آزمون کارشناسی ارشد گرفته اند نکاتی را در مورد انتخاب رشته محل رشته زبان و ادبیات عربی متذکر می شوم:

از بین دو گرایش ادبیات و مترجمی، گرایش مترجمی را می توان بهتر دانست اما در صورتی که دانشجو علاوه بر علاقه زیاد به ترجمه ، تونایی های زیادی نیز در این زمینه داشته باشد. وگرنه صرف قبول شدن در این گرایش به معنای موفقیت نیست. کسانی که علاقه خاصی به ترجمه ندارند و یا توانایی زیادی در خود نمی بینند بهتر است گرایش ادبیات را برگزینند.

همچنین گرایش ترجمه گرایشی نوپاست و کسانی که می خواهند این رشته را انتخاب کنند باید تلاش خود را دو چندان کنند و خودشان به دنبال افزایش داشته های خود باشند.

مطلب دیگر اینکه تفاوت زیادی بین دانشگاه های ایران در مورد رشته زبان و ادبیات عربی وجود ندارد و نمی توان گفت کدام دانشگاه بهتر است. برای انتخاب دانشگاه بهتر است به شرایط سکونت و شرایط کاری خود نگاه کنید و سپس به امکانات دانشگاه از قبیل کتابخانه  و ….

برای آمادگی بهتر جهت شرکت در کلاسهای آزمون ارشد از این فرصت باقیمانده استفاده کرده و مطالعات خود را بال ببرید. حتما مواد درسی کارشناسی ارشد را یکبار مطالعه کنید و جهت آمادگی بهتر کتابهای زیر را آماده کرده و شروع به مطالع کنید.

کتابهای مناسب برای گرایش ادبیات:

شرح ابن عقیل بر الفیه ابن مالک

مختصر المعانی/ تفتازانی

الادب المقارن/ غنیمی هلال

النقد الادبی/ سید قطب

کتابهای مناسب برای گرایش مترجمی

ورشه التعریب/ نقی زاده

کارگاه ترجمه /نقی زاده

ترجمه متون مطبوعاتی / ناظمیان

احتمال قبولی رتبه ها در گرایش ادبیات به ترتیب زیر است:

رتبه ۱-۲۰ دانشگاه تهران

رتبه ۲۰-۶۰ دانشگاه های تهران

رتبه ۶۰-۱۲۰ دانشگاه فردوسی – اصفهان – قزوین –

رتبه های بالاتر تا ۳۵۰ روزانه سایر شهرستانها

البته نباید اینطور برداشت شود که دانشگاه تهران بسیار بهتر از سایر داشگاه هاست و هر کس رتبه ای کمتر از ۲۰ دارد باید به این دانشگاه برود. بلکه ممکن است یک نفر با رتبه یک به دانشگاه اصفهان یا قزوین برود و دانشجویان نیز برای انتخاب دانشگاه فقط شرایط خود را در نظر بگیرندو البته با اساتید خود نیز مشورت کنند. همچنین باید گفت که بهتر است دانشجویان عزیز در همان دانشگاهی که لیسانس خود را گذرانده اند ارشد نیز بگذرانند و این مسأله فواید بسیاری دارد.

همچنین دانشگاه الزهراء نیز برای دانشجویان دختر گزینه بسیار مناسبی است.

دانشجویان عزیر این نکته را در نظر بگبرند که قبولی در دوره کارشناسی ارشد، به خودی خود دارای ارزش نیست ، بلکه مهم این است که به اندوخته های خود بیافزایید و بتوانید گامی مؤثر در پیشرفت این رشته داشته باشید. کسانی که وارد این مرحله می شوند از همان ابتدا تخصصی برای خود برگزینند  و شروع به مطالعه در آن زمینه و سپس نگارش مقاله در آن زمینه کنند و در نهایت سعی کنند پایان نامه خود را نیز در همان زمینه برگزینند.

درباره ی شرکت گردشگری سلامت ناسار

همچنین ببینید

متن عربی در مورد پیامبران – متن عربی در مورد حضرت جرجیس با ترجمه فارسی

متن عربی در مورد پیامبران – متن عربی در مورد حضرت جرجیس با ترجمه فارسی

متن عربی در مورد پیامبران – متن عربی در مورد حضرت جرجیس با ترجمه فارسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *