توارد در شعر چیست ؟

توارد در شعر چیست ؟
توارد در شعر این است که دو شاعر بدون اینکه از هم تأثیر پذیرفته باشند و از شعر هم اطلاع داشته باشند یک مصراع یا یک بیت شبیه هم بسرایند.
توارد را در لغت به معناي «رسيدن دو نفر با يكديگر در يك جاي و از يك سرچشمه آب گرفتن» آورده‌اند، ولي در بلاغت ادب فارسي، از مباحث دانش بديع به شمار مي‌رود كه دو شاعر بدون آگاهي از حال و سخن يكديگر و بدون آن كه شعر يكديگر را ديده، خوانده يا شنيده باشند، مضمون واحدي را مي‌سرايند.

این اتقاق نادر در ادبیات فارسی کم و بیش حادث شده است اما معمولا در حد شباهت در طرح یک مضمون باقی مانده است یعنی دو شاعر طرح شکل گیری مشترکی از یک مضمون دارند اما معمولا این مشابهت در همین حد باقی می ماند و هر کدام با ابزارها و عناصر و تصویر سازی های متفاوت طرح شان به مرحله شعر می رسانند.
البته اگر توارد هم در مضمون و هم در شکل باشد و دو بیت بسیار شبیه باشند این را باید تأثیرپذیری نامید و اگر از جنبه منفی نگاه کنیم نوعی سرقت ادبی است
مثال:
نظامي: هم قصه نانموده داني هم نامه نانوشته خواني

حافظ: كه هم ناديده مي‌بيني و هم ننوشته مي‌خواني

علی رغم اینکه حافظ در بسیاری از موارد موفق تر از شاعران پیش تر خود عمل کرده و بیت درخشان تری نیز آفریده است اما نظامی این بیت را پیش تر سروده و باید گفت حافظ در زمان خلق این اثر به شعر نظامی توجه داشته است!

درباره ی شرکت گردشگری سلامت ناسار

همچنین ببینید

حیوانات به زبان عربی

آموزش حیوانات به زبان عربی

آموزش حیوانات به زبان عربی برای مشاهده ویدئو از قسمت بالا استفاده کنید برای دانلود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *