شناسه خبر : 14132
  پرینتخانه » اطلاعات عمومی 205 بازدید | ارسال توسط :

رای گیری استمزاجی چیست ؟

در اصطلاحات مربوط به مجلس رأی استمزاجی زیاد به چشم می خورد. رأی استمزاجی به چه معناست و کجا کاربرد دارد ؟
رای گیری استمزاجی چیست ؟

رای گیری استمزاجی چیست ؟
رأی گیری استمزاجی رأی گیری است که در آئین نامه داخلی مجلس بیان نشده، بلکه عرفی در مجلس است که بر اساس آن رئیس قوه مقننه می تواند در شرایطی و برای پیشبرد بهتر اداره پارلمان از آن استفاده کند.
رأی‌گیری استمزاجی در آئین‌نامه داخلی مجلس ذکر نشده است از رأی‌گیری استمزاجی در رابطه با موضوعی که قالب قانونی ندارد، استفاده می‌شود و امر در آن شرایط است. اما رئیس مجلس می‌تواند حتی پس از رأی‌گیری استمزاجی و با توجه به شرایط و به تشخیص خود، اقدامی برخلاف نظر مطرح شده از سوی نمایندگان در رأی‌گیری استمزاجی انجام دهد و موضوعی خلاف آئین‌نامه نیست. رأی‌گیری روز گذشته مجلس برای پایان دادن به بررسی لایحه بودجه بود تا دیگر هیچ پیشنهادی مطرح و بررسی و یا تصویب نشود اما علی لاریجانی رئیس مجلس پس از موافقت نمایندگان با پایان دادن به بررسی لایحه بودجه و بنا بر اصرار نمایندگان تصمیم گرفت تعداد دیگری از پیشنهادات کمیسیون‌ها و نمایندگان بررسی شود که این اقدام وی اعتراض تعدادی از نمایندگان از جمله جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب را به دنبال داشت. * گلایه جهانگیرزاده و فلاحت‌پیشه از ادامه بررسی لایحه بودجه با وجود رأی‌گیری استمزاجی جواد جهانگیر‌زاده نماینده ارومیه با استناد به مواد ۲۱۶ و ۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس با بیان اینکه ما به احترام رئیس و هیئت‌رئیسه مجلس، رأی استمزاجی برای پایان لایحه بودجه در صحن علنی مجلس دادیم، از عدم توجه نمایندگان به این رأی انتقاد کرد.

مشاوره تجارت با عراق ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ مترجم فارسی عربی در عراق ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ مترجم برای پاسخگویی به تلفن از کشورهای عربی ۱۳۹۷/۱۱/۰۲ ترجمه کتاب عربی به فارسی و فارسی به عربی ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ تبلیغ در فضای مجازی به عربی ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ استخدام مترجم زبان عربی در هتل

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.