اسپویلر در فیلم چیستاسپویلر در فیلم چیست اسپویلر در فیلم چیست SPOILER

اسپویلر در فیلم چیست : افشاساز یا اسپویلر (به انگلیسی: Spoiler) توصیفی قطعی از یک متن یا داستان است که ممکن است ترتیب وقایع و جزئیات مهم یک داستان، فیلم و … را لو دهد و باعث شود که خواننده، تمایل خود را برای مطالعه کردن متن اصلی از دست بدهد. بدیهی است که پیش‌بینی یک متن یا فیلم اسپویل کردن محسوب نمیشود و عموماً شالودهٔ یک داستان یا متن، از جمله نقاط عطف داستان یا بخش پایانی داستان، به عنوان مطالبی در نظر گرفته می‌شوند که نباید برای خواننده لو داده شوند.

سینمای بدنه به چه معناست ؟ اینجا کلیک کنید

همچنین این واژه ممکن است برای اشاره به هر نوع اطلاعات در مورد بخشی از یک رسانه معین (اعم از فیلم، رمان، چیستان و …) بکار رود که ممکن است مخاطب نخواهد آن‌ها را از قبل بداند. این واژه در لغت به معنای «تباه کردن» و «از بین بردن» است. از آنجایی که لذت بردن از یک داستان یا فیلم، تا حد زیادی وابسته به آن است که خواننده خود با خواندن متن اصلی، در جریان وقایع و ترتیب بوقوع پیوستن آن‌ها قرار بگیرد، در نتیجه، از پیش دانستن بخش‌های مهم یک داستان، ممکن است لذت خواندن آن داستان را برای مخاطب «تباه کند». افشاسازها می‌توانند در تالارهای گفتگو، مقالات، نقدها و بررسی‌ها، تبلیغات و پیش‌نمایش فیلم‌ها وجود داشته باشند.
اسپویلر یا افشاساز در رسانه ها از جمله بازی های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این لغت به معنای «تباه کردن» و «از بین بردن» است.

اسپویلر در فیلم چیست
اسپویلر یا افشاساز زمانی کاربرد دارد که خواننده یک متن یا مشاهده کننده یک پیش‌نمایش بازی و… با مشاهده آن مباحث اصلی مانند داستان یک بازی، بخش پایانی و … برایش لو برود و مخاطب لذت و علاقه خود را برای استفاده و مشاهده آن رسانه از دست دهد. مثلا مقالات نقد و بررسی بازی های رایانه ای، نقد و بررسی ها، فیلم های و تریلرهای بازی و … از جمله اسپویلر های بازی های رایانه ای به شمار می روند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *