دانلود فونت عربیدانلود فونت عربی

فونت عربی برای اندروید : دانلود فونت عربی همراه با حرکات برای اندروید

برای دانلود برنامه اینجا کلیک کنید

دانلود فونت های زیبای عربی برای ورد

به مجموعه‌ای از یک الفبایِ کامل و هم‌خانواده، با حالت‌های مختلفِ حروف و دیگر کارکترهایِ (اعداد و علائمِ) موردِ نیازِ حروفچینی، قلمِ رایانه‌ای و در انگلیسی تایپ‌فیس (به انگلیسی: Typeface) گفته می‌شود. از سویِ دیگر، به هر یک از حالت‌ها و اجزایِ این مجموعه که شاملِ حروف، اعداد و دیگر علائمِ نگارشی می‌باشند، فونت (به فرانسوی: fonte) (به انگلیسی: font خوانده می‌شود: فانت /fɑ:nt/) می‌گویند.

امروزه در محافلِ عمومی و با توجه به حروفچینیِ جدید و نوری، واژه‌یِ فونت نسبت به تایپ‌فیس، رواجِ بیشتری یافته‌است. می‌توان گفت، مجموعه‌یِ حرف‌هایی که با رابطه‌هایِ گرافیکی تصویرِ نوشتاریِ یک زبان را نشان می‌دهند، قلمِ رایانه‌ای نامیده می‌شود که گاه در فارسی نیز، به پیروی از انگلیسی، آن را فونت می‌خوانند.

هم در حروف‌چینی سنتی و هم در کاربرد مدرن واژه فونت برای اشاره به مکانیسم طراحی تایپ‌فیس به کار می‌رود. در حروف‌چینی سنتی فونت از جنس چوب یا فلز ساخته می‌شد، امروزه فونت یک فایل دیجیتال است.
تفاوتِ فونت‌هایِ سنتی با فونتِ دیجیتال

فونت در چاپِ سنتی عموماً از قطعه‌هایِ فلزی(سربی) ساخته می‌شد. به این صورت که سربِ گداخته را در قالبهایی که به شکلِ حرفهایِ الفبا بود، (و گاهی شکل‌هایِ دوحروفی مانندِ: “لا” یا بیشتر مانندِ:”ریال” و “الله” و نیز دیگر نشانه‌هایی که در نوشتن به‌کارمی‌روند، همچون “، :، [، * و $،) ریخته‌گری می‌کردند. فونت در فضایِ دیجیتال گونه‌یی نرم‌افزار است. در این نرم‌افزار حرفها و دیگر نشانه‌هایِ نوشتاری را به شکلِ مجموعه‌یی از کاراکترها (بُرداری یا غیرِبرداری) به وسیله‌یِ برنامه‌هایی مانندِ FontCreator یا Fontlab Studio یا font forge طراحی می‌کنند.
طراحی قلم

طراحیِ قلم یا فونت برخلافِ طراحیِ نشانه یا پوستر که معمولاً به‌طورِ انفرادی صورت‌می‌گیرد، کاری گروهی و بسیار فنی و پیچیده می‌باشد. به همین جهت اساتیدِ کارکشته و اهلِ‌فن، برایِ طراحیِ قلم، ۵سال هنر و فلسفه‌یِ شرق، ۵سال هنر و فلسفه‌یِ غرب، ۵سال خوشنویسی و ۶سال آشنایی با تکنولوژی (بویژه دیجیتال) را ضروری دانسته اند.[۱]
قلم‌های پرکاربرد

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *