مقاله عربیمقاله عربی

معیار انتخاب کلمات کلیدی مقاله

در چکیده بخش مهمی وجود دارد که کلمات کلیدی نامیده می شود. این بخش بسیار مهم است اما توسط برخی پژوهشگران نادیده گرفته می شود. کلمات کلیدی معمولا ۳ تا ۷ کلمه است و باید در برگیرنده موضوعات اصلی و فرعی مقاله یا پایان نامه باشد. بنابراین در انتخاب کلمات کلیدی باید دقت زیادی کرد و معیارهای مناسبی برای انتخاب آن داشت.

نکته بسیار مهم این است که عنوان کلمات کلیدی نباید شما را به اشتباه بیندازد و فقط یک کلمه را به عنوان کلمات کلیدی انتخاب کنید، بلکه در اینجا منظور عبارت است و باید از عبارت های مرتبط با مقاله استفاده کنید. برای مثال اگر موضوع شما بررسی شعر نو فارسی است، «شعر نو» کلمه کلیدی شماست نه «شعر»

همچنین بخوانید : شیوه نگارش کلمات کلیدی مقاله

از نقش های کلمات کلیدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمک به نمایه سازی مناسب و موثر مقالات و مجلات توسط پایگاه های اطلاعاتی نمایه کننده مقالات
افزایش شانس یافتن مقاله در جستجوی راحتتر و سریعتر توسط پژوهشگران

بیشتر دیده شدن مقاله بعد از انتشار و چاپ توسط محققین و پژوهشگران و افزایش ارجادهی به مقاله و در نهایت محبوب شدن آن در بین مقالات دیگر می‌شود
اصول کلیدی نگارش کلید واژگان در یک مقاله علمی

مراجعه به مجله انتخابی و مطالعه دستورالعمل‌های نگارش کلید واژگان آن مجله . برخی مقالات در حیطه پزشکی از عناوین کلید واژگان معرفی شده در کتابخابه ملی پزشکی آمریکا استفاده می‌کنند. بسیاری از ژورنال‌ها در دستورالعمل خود به وجود ۵ الی ۸ کلید واژه اشاره می‌کنند. بنابراین، برای نوشتن کلید واژگان یک مقاله در قدم اول حتماً به دستورالعمل معرفی شده توسط مجله دقت کنید.
از عبارتی استفاده کنید که مرتبط با موضوع مقاله شما باشد. بهترین عبارت، عبارتی است که در قدم اول به عنوان مقاله شما مرتبط باشند و در قدم دوم عباراتی باشند که سایر پژوهشگران برای جستجی مقاله از آنها به وفور استفاده می‌کنند.
اگر توجه کرده باشید، ما از واژه “عبارت” استفاده کردیم تا “کلمه”. دلیل این است که محققین و حتی خود شما بیشتر برای یافتن مقاله از یک عبارت یا جمله کامل استفاده می‌کنید تا یک کلمه به خصوص. مثلا اگر موضوع مقاله شما فاکتورهی خطر دخیل در سرطان ریه باشد، شما برای یافتن مقالات مشابه کلمه”سرطان” را به تنهایی جستجو نمی‌کنند بلکه شاید از عبارت “سرطان ریه ” یا عبارت “تعیین عوامل خطر سرطان ریه” استفاده می‌کنید. بنابراین، از عباراتی استفاده کنید که شامل دو یا چهار کلمه باشند.
از کپی کردن کلمات مورد استفاده شده در عنوان برای استفاده در کلیدواژگان بپرهیزید. دلیل این است که عنوان مقاله شما به تنهایی قابل سرچ است و شما می‌بایست از کلیدواژگانی استفاده کنید که محتوای عنوان شما را حمایت کنند. برای مثال، اگر عنوان پژوهش شما عوامل بروز افسردگی در دانشجویان می‌باشد می‌توانید از کلید واژه “اختلالات روانی دانشجویان” به عنوان یکی از کلیدوازه ها استفاده کنید.
کلمات کلیدی نباید بسیار کلی باشند. برای مثال، اگر شما مقاله ای با موضوع کشف تنظیم کننده‌های اپی ژنتیک جدید کار کرده‌اید، نباید کلیدواژه‌ای با عنوان “ژنتیک” یا “بیولوژی سلولی” استفاده کنید. چنین کلماتی دامنه محدود و خاص مقاله شما را برای خوانندگان منعکس نمی‌کنند. به جای ان بیشتر از کلماتی استفاده کنید که در چکیده مقاله از آنها استفاده کرده‌اید.
اگر در مقاله خود از تکنیک یا روش خاصی استفاده کرده‌اید، مطمئن گردید که نام ان در عنوان مقاله و و کلیدواژه هایتان آمده باشد. بسیاری از افراد به این خاطر شاید مقاله شما را بخوانند یا جستجو کنند که از روش یا تکنیک خاصی استفاده کرده‌اید.

معیار انتخاب کلمات کلیدی مقاله

منبع

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *