سفید بالک - مگس سفید

سفید بالک بیماری زا نیست/ماسک های کاغذی برای جلوگیری از حساسیت کفایت می کند

خسرو صادق نیت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: سفید بالک ها حشراتی هستند که معمولا در اواخر تابستان در برخی شهرها مانند تهران دیده می شوند، این حشرات عامل انتقال هیچ بیماری نیستند و خطری برای سلامت افراد محسوب نمی شوند.
وی ادامه داد: فقط ممکن است، ورود این حشرات به مخاط بینی یا چشم، تحریک کننده و آزار دهنده باشد که بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل استفاده از ماسک های ساده کاغذی یا پارچه ای است.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: استفاده از این ماسک های ساده برای جلوگیری از ورود این حشرات به دستگاه تنفسی فوقانی و مخاط بینی و چشم در بیشتر افراد کفایت می کند و نیاز به اقدام خاص دیگری نیست اما اگر این مشکل و تحریک، زیاد باشد، استفاده از سرم شست و شوی مخاط بینی نیز توصیه می شود.
صادق نیت در پاسخ به پرسشی درباره منشا این حشرات گفت:سازمان محیط زیست و شهرداری باید در این مورد پاسخگو باشد، البته شهرداری تهران، امسال اقدامات موثرتری نسبت به سال گذشته برای کنترل و کاهش این حشرات انجام داده و به همین علت در سال جاری میزان این حشرات در شهر تهران کمتر شده است.
مگس سفید یا سفیدبالک، حشره کوچکی است که سطح بدن و بال آن با پودر سفید رنگی پوشیده شده است و ورود آن به بینی، چشم یا دهان می تواند تحریک کننده، حساسیت زا و آزاردهنده باشد و باعث آبریزش چشم، عطسه یا سرفه شود.
این حشره از حدود سال ۱۳۹۲ در شهر تهران دیده می شود.
سفید بالک بیماری زا نیست
جذب بیمار عرب در ایران

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *