ثبت نام آزمون آزمون

 برگزاری دوباره آزمون صلاحیت حرفه‌ای معلمان برای مردودی‌ها

دانشگاه فرهنگیان در اطلاعیه‌ای از برگزاری دوباره آزمون صلاحیت حرفه‌ای معلمان برای مردودی‌ها خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان در اطلاعیه ای اعلام کرد دانشجومعلمانی که در طرح طلاحیت حرفه ای معلمان ویژه آزمون استخدام پیمانی سال ۱۳۹۴ حدنصاب لازم را کسب نکرده بودند می توانند دوباره در آزمون صلاحیت شرکت کنند.
متن کامل اطلاعیه به این شرح است؛
موفقیت هر نظام آموزشی به دانش و مهارت­ های حرفه­ ای معلم بستگی دارد. اطمینان از کسب شایستگی­ ها در دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان، یکی از گام­ های اساسی در تحقق امر کیفیت در نظام آموزش و پرورش است. تربیت معلمانی برخوردار از شایستگی­ های حرفه ­ای، نیازمند بهره ­گیری از برنامه­ های درسی منسجم و سازوکارهایی برای ارزشیابی برنامه­ ها است.
ارزشیابی صلاحیت‏ های حرفه ‏ای معلمی با تأکید بر سنجش کیفیت دانش ­آموختگان دانشگاه فرهنگیان و توجه به فرآیند تربیتی آنان، بخشی از نظام جامع ارزیابی را تحقق می بخشد.
یکی از روش ­های پذیرش معلم در نظام آموزش کشور، استفاده از ظرفیت ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است. بر اساس این ماده “تأمین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته­ هایی که امکان توسعه آن از طریق «دانشگاه» وجود ندارد، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از میان دانش ­آموختگان سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه ­های علمیه، مشروط به گذراندن دوره یک ساله مهارت­ آموزی در «دانشگاه» بلامانع می باشد”.
طرح ارزشیابی صلاحیت ­های حرفه­ ای به عنوان بخشی از دوره یک ساله مهارت آموزی به منظور تعیین صلاحیت داوطلبان ورود به عرصه معلمی برای اولین بار در شهریور ۱۳۹۵ به اجرا در آمد که نتایج آن حاکی از قبولی قطعی بیش از  ۷۵ درصد از مهارت آموزان بود.
با توجه به درخواست­ های مکرر مهارت آموزان مشروط و احراز صلاحیت نشده مبنی بر برگزاری زود هنگام آزمون مجدد، دانشگاه بر آن است علی­ رغم هزینه­ های مالی و مشکلات برنامه­ ای نسبت به تعیین تکلیف سریع ­تر مهارت آموزان و تسهیل و زمینه­ سازی برای خدمت در آموزش و پرورش اقدام به عمل آورد.
دامنه شمول
کلیه مهارت آموزان دوره یک ساله مهارت آموزی که در مرحله اول ارزشیابی صلاحیت حرفه­ ای (آزمون جامع)، وضعیت مشروط یا احراز صلاحیت نشده دارند می­ توانند در این آزمون شرکت کنند.
قواعد و شرایط عمومی و اختصاصی
۱..مهارت آموز می­ تواند یک یا چند مورد از مؤلفه ­های عملکرد فرهنگی، تدریس عملی (خرد( و آزمون کتبی (چندگزینه ­ای و عملکردی( را برای ترمیم حد نصاب خود انتخاب کند. این انتخاب کاملاً اختیاری بوده و از مهارت آموز صرفاً در مؤلفه ­هایی که خود، انتخاب کرده باشد، سنجش به عمل خواهد آمد.
۲.کلیه شرایط حاکم بر آزمون اصلح مرحله اول، اعم از نصاب­ ها در هر یک از مؤلفه ­ها، دروس مورد آزمون، چارچوب­ های سنجش و … در این مرحله نیز برقرار است. سهمیه ­های قانونی نیز بر اساس شرایط و ضوابط مصوب اعمال خواهد شد.
۳.مهارت آموزان احراز صلاحیت نشده که مجموع نمره آزمون­ کتبی (چندگزینه ­ای و عملکردی) آن­ها کم تر از ۱۱۲.۵ برای افراد بدون سهمیه و ۹۰ برای افراد دارای سهمیه قانونی باشد، ملزم به شرکت در مؤلفه آزمون کتبی (چندگزینه ‏ای و عملکردی) می­ باشند. این افراد می­ توانند علاوه بر آزمون کتبی، سایر مؤلفه ­ها را نیز انتخاب نمایند.
۴.هر مهارت آموز برای سنجش مجدد، ملزم به پرداخت هزینه در هر مؤلفه خواهد بود. مبلغ واریزی برای مؤلفه عملکرد فرهنگی، ۳۰۰۰۰۰ ریال، تدریس عملی (خرد)، ۵۰۰۰۰۰ ریال و آزمون کتبی و عملکردی، ۷۰۰۰۰۰ ریال است که از طریق درگاه الکترونیکی موجود در سامانه ثبت نام قابل پرداخت است. برای انتخاب هر مؤلفه باید به صورت مجزا اقدام شود
۵.محدوده زمانی برگزاری آزمون نیمه دوم آذر ماه بوده و اطلاعات دقیق تر در مورد زمان، مکان، منابع و نحوه اجرای مؤلفه ­ها پس از ثبت نام و جمع بندی اطلاعات از سوی سازمان مرکزی از طریق سایت مرکز سنجش اعلام خواهد شد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *