بهترین راه برای فراموش نکردن مطالبی که به تازگی یاد گرفته‌ایدباهوش

فایده کتاب خواندن در باراداری برای نوزاد / فواید شگفت انگیز کتاب خواندن برای نوزاد در «بارداری»
نمناک/ کتاب خواندن برای نوزاد در دوران بارداری و بعد از تولد تاثیرات مثبت بی شماری در بروز خلاقیت ها و روحیات او میگذارد .زمانی که برای نوزاد خود کتاب یا آواز می خوانید، کودک شما قادر است تا احساسات متفاوتی را که شما در حین ادای کلمات و تلفظ صداها استفاده می کنید را بشنود. این موارد به پرورش اجتماعی و رشد احساسی نوزاد کمک می کند. همچنین خواندن، نوزاد را به نکته سنجی، لمس و پاسخ به سوالات دعوت می کند و تمام این موارد باعث بهبود در رشد اجتماعی و مهارت در فکر کردن می شود. علاوه بر تمام این فوائد، مهارت زبانی نوزاد بوسیله تقلید صداها، تشخیص تصاویر کتاب و یادگیری کلمات تقویت می شود.
نوزاد، زمانی که متولد می شود، قادر است تا تمام صداهایی را که برای صحبت کردن لازم است یاد بگیرد. هرچه بیشتر کتابهای داستان را برای نوزاد خود با صدای بلند بخوانید و با آنها بلند تر صحبت کنید، کلمات بیشتر و بهتر در ذهن آنها آشکار می شود و بهتر قادر خواهند بود تا صحبت کنند. شنیدن کلمات، به نوزاد کمک می کند تا شبکه نیرومندی از کلمات در مغز او ساخته شود. نوزادانی که والدین آنها به طور دائمی برای آنها کتاب می خوانند یا با آنها صحبت می کنند، تا سن ۲ سالگی نسبت به نوزادان دیگر، بیشتر با کلمات آشنایی دارند. و نوزادانی که در طول سالهای اول زندگی بیشتر با آنها صحبت شده و برای آنها کتاب خوانده شده است برای یادگیری و مطالعه اشتیاق بیشتری از خود نشان می دهند.
خانم های بارداری که با کوچولوی تو راهی شان صحبت می کنند، اعتقاد دارند نوزاد شان صدای آنها را می شنود و واکنش نشان می دهد. اما اگر بدانند که کتاب خواندن برای نوزاد هم فواید و تاثیرات بی شماری دارد، حتما ساعتی را در روز به این کار اختصاص می دهند.
کتاب خواندن در دوران بارداری!
دهه های زیادی است که مشخص شده جنین صدای مادر را تشخیص می دهد، بنابر این شما می توانید از دوران بارداری برای فرزند تان کتاب بخوانید. بهتر است این کار را پس از تولد او نیز انجام دهید چون صدای شما توجهش را جلب می کند و این حرکت به مرور باعث توسعه مهارت های شنیداری او می شود.
کتاب خواندن در بارداری برای نوزاد مهارت شنیداری او را تقویت میکند
بر اساس تحقیقات جدید، کتاب خواندن حتی در زمان خواب هم برای نوزادان بسیار مفید است و نوزادانی که والدین شان تا سنین بالاتر برای شان کتاب می خوانند، دانش آموزان بهتری می شوند.
در یکی از تحقیقات اخیر ثابت شده که خواندن کتاب در مرحله حیاتی رشد نوزاد و پیش از مهد کودک، تاثیر زیادی در توانایی پردازش داستان ها در مغز کودکان دارد و موفقیت آنها را در کتاب خوانی افزایش می دهد.
همچنین در این تحقیقات مشخص شده کودکانی که والدین شان برای آنها کتاب می خوانند، با این کار باعث می شوند نواحی خاصی از مغز کودک با کتابخوانی و پردازش معنا مرتبط شود که وجود این نواحی برای زبان شفاهی و خواندن بسیار مهم هستند. علاوه بر آن این کار باعث می شود نواحی مغز بچه ها که امکان مجسم کردن داستان را دارند فعال شوند که برای پیشرفت شان از کتاب های تصویری به کتاب های بدون تصویر بسیار لازم است.
کتاب خواندن برای نوزاد چه فایده ای دارد؟
کتاب خواندن به کودک تان کمک می کند دایره لغاتش را بسازد، قدرت تجسمش را تحریک می کند و به پیشرفت توانایی برقراری ارتباط او کمک می کند. همچنین کتاب خواندن باعث می شود نوزادتان با مفهوم داستان ها، اعداد، حروف، رنگ ها و اشکال آشنا شود و به این صورت او از جهان اطرافش اطلاعات به دست می آورد و حافظه و مهارت های گفتاری اش را تقویت می کند.
کتاب خواندن برای کودک دایره لغات او را گسترده تر میکند
کارشناسان معتقدند داستان سرایی از طریق شعر، بازی، صحبت و آواز تاثیر ات و فواید زیادی برای کودکان دارد. این کار نیازی به آموزش های پیچیده ندارد و تنها راهش این است که خیلی راحت با کودک تان بنشینید و کتاب بخوانید و لذت ببرید. به این ترتیب هوش کودک تان هم افزایش پیدا می کند.
در چند ماه اول نوزادتان تنها با آهنگ کلماتی که شما ادا می کنید آشنا می شود و آن را می آموزد اما به تدریج با تکرار این روند، او مهارت های زبانی اش را رشد می دهد.
نقش شخصیت های مختلف را بازی کنید!
یکی از بهترین کار ها برای علاقه مند کردن کودک به کتاب این است که برای شخصیت های مختلف داستان، صدا های مختلفی دربیاورید. کتاب هایی را خریداری کنید که عکس های شان جذاب و درخشان داشته باشند. سعی کنید همان گونه که او را در آغوش گرفته اید برایش کتاب بخوانید چون نوزاد دوست دارد بین چیز هایی که دوست دارد در ذهنش ارتباط برقرار کند. به این شکل او به آغوش شما و صدای کتاب خواندن تان عادت می کند و به مرور زمان کتاب به اندازه صدا و آغوش شما برایش مهم می شود.
لازم نیست تمام روز برای فرزند تان کتاب بخوانید بلکه تنها چند دقیقه کتاب خواندن برای نوزاد با صدای بلند و مناسب هم تغییرات موثری بر مهارت های گفتاری او می گذارد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *