ماشین کروکی چیهمنظور از خودروی کروک چیست ؟

منظور از خودروی کروک چیست ؟
به چه خودروهایی کروک گفته می شود
به خودروهایی که سقف متحرک با قابلیت جمع شدن دارند، کروک گفته می‌شود. اینگونه خودروها اکثرا با نام تجاری رودستر نیز شناخته می‌شوند. سقف این خودروها معمولا از جنسی بوده که شباهت زیادی به برزنت دارد، البته مدل‌هایی با سقف چند تکه هماهنگ با جنس بدنه نیز وجود دارد. این خودروها معمولا فضای بار کمی دارند و سقف‌های برزنتی نیز ممکن است در اثر برخورد جسم خارجی به‌راحتی پاره شوند.
خودرو با سقف جمع‌شونده یا کانورتیبل (به انگلیسی: Convertible) یا کابریو (به انگلیسی: cabrio) که معمولاً در ایران به آن خودروی کروکی گفته می‌شود خودرویی است که در کنار اینکه متعلق به یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو است، سقف آن نیز امکان جمع شدن یا گسترده بودن را دارد. خودروهای زیادی از کلاس‌های گوناگون خودرو می‌توان یافت که در این دسته قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، گونه دو در این خودرو را می‌توان خودرویی با امکان تغییر قابلیت از یک رودستر به خودرو کوپه و بالعکس دانست. سقف این خودروها به‌طور کلی از دوجنس پارچه و فلز ساخته می‌شوند. جنس پارچه بیشتر برای مناطقی بکار می‌رود که در مدارات دور از خط استوا قرار دارند، به این خاطر که این سقف در عین سبک‌تر و کم حجم تر بودن، مقاومت کمتری در مقابل تابش نور خورشید دارد.

داشتن خودروهایی که سقف آن‌ها قابلیت باز و بسته شدن دارند، شاید در وهله‌ اول جذاب و جالب به نظر برسد ولی باید قبل از خرید این تیپ خودروها، اطلاعاتی درباره آن‌ها داشته باشیم. به خودروهایی با سقف تاشونده کروک، کانورتیبل، کابریولت یا رودستر می‌گویند. عموما سقف این تیپ خودروها از پارچه‌هایی با جنس مقاوم یا فلزی ساخته می‌شود که به سادگی باز و بسته می‌شوند. به طور معمول خودروهایی با سقف فلزی تاشونده وزن بیشتری از خودروهای کانورتیبل با سقف پارچه‌ای دارند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *