فواید خرما با چی افطار کنیم ؟ با آب ولرم و خرما افطار کنیدفواید خرما برای سلامتی

با چی افطار کنیم ؟ با آب ولرم و خرما افطار کنید
ایسنا/ کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت استان کرمانشاه تاکید کرد: افراد برای سلامت بدن خود در ماه مبارک رمضان، حتما روزه خود را با آب ولرم و خرما افطار کنند.
نیلوفر حیدری با اشاره به نزدیک شدن ایام روزه داری، گفت: با توجه به مدت زمان طولانی روزه‌داری در فصل گرما، افراد باید برخی نکات تغذیه‌ای را مدنظر قرار دهند تا دچار مشکل نشوند.
وی توصیه کرد: افراد حتما با آب گرم و چند عدد خرما روزه خود را افطار کنند، زیرا معده ساعت‌ها خالی بوده و بهتر است با آب گرم یا ولرم که نزدیک به دمای بدن است روزه افطار شود، البته استفاده از چای و یا شیرگرم هم بلامانع است.
این کارشناس تغذیه افزود: از طرفی بدن به سرعت نیاز به تامین انرژی دارد و به همین علت توصیه می‌شود از خرما برای افطار استفاده کرد.
حیدری با تاکید بر فاصله انداختن میان وعده افطار و شام، گفت: معده در طول مدت روزه ساعت‌ها خالی بوده و زمان نیاز دارد که بتواند غذاهای سنگین را در خود جای دهد و بهتر است پس از صرف افطار نیم ساعت تا یک ساعت فاصله انداخته و سپس شام صرف شود.
این کارشناس تغذیه توصیه کرد: افراد از صرف شام پرچرب و پرحجم خودداری کرده و و عده شام را سبک صرف کنند.
حیدری وعده سحر را مهم‌ترین وعده غذایی در ماه مبارک رمضان دانست و اظهار کرد: در این وعده افراد باید از مصرف غذاهای چرب، شیرین و کنسروی و نیز سوسیس و کالباس و نوشابه‌های گازدار اجتناب کنند.
وی افزود: در این وعده ترجیحا باید مواد کربوهیدارتی مانند برنج و نان و نیز انواع سبزیجات و میوه ها مصرف شود.
حیدری، ماست و خیار و انواع خورش را گزینه‌های مناسبی برای وعده سحر عنوان کرد.
این کارشناس تغذیه بر مصرف هشت لیوان آب در ساعت بین افطار تا سحر تاکید کرد و افزود: با توجه به طولانی بودن مدت روزه و گرمی هوا افراد باید دقت داشته باشند که حتما هشت لیوان آب را میان وعده افطار تا سحر مصرف کنند.
حیدری با بیان اینکه نوجوانان و جوانان انرژی بیشتری نیاز دارند، گفت: این افراد می‌توانند از آجیل بدون نمک در وعده سحری خود برای دریافت انرژی بیشتر استفاده کنند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *