شکستن مژه - ریزش مژه / دلایل ریزش مژه و شکستن آن چیستشکستن مژ]ه - ریزش مژه / دلایل ریزش مژه و شکستن آن چیست

شکستن مژه – ریزش مژه / دلایل ریزش مژه و شکستن آن چیست
مجله پزشکی/ جزء کسانی هستید که ریزش مژه هایتان خیلی نگران تان کرده است و دنبال علت و راه درمان هستید در این جا شما را آشنا می کنیم با دلایل ریزش مژه و شکستن آن چیست تا بتوانید بهتر راه درمانی را طی کنید .
اکثر افراد درباره‌ی ریزش موهایشان صحبت می‌کنند اما به نظر می‌رسد درباره ریزش مژه‌هایشان چندان نگران نمی‌شوند. متأسفانه این باور غلط جا افتاده که ریختن مژه‌ها یک اتفاق خوش-یمن است و خیلی از ما حداقل در کودکی وقتی یکی از مژه‌هایمان می ریخت شروع می‌کردیم به آرزو کردن. اما باید به خاطر داشته باشید که ریزش مژه‌ها می‌تواند نوعی هشدار باشد. دلیل ریزش و شکنندگی مژه‌ها در افراد مختلف متفاوت است. در این جا به برخی علل شایع این مسئله اشاره می‌کنیم:

۱.ممکن است نشانه‌ی عفونت بارزی باشد
عفونت در چشم‌ها٬ خصوصا پلک چشم می‌تواند به ریختن مژه‌ها بیانجامد. این مسئله برای چشم‌های شما هم مضر ‌است چرا که مژه‌ها مانع از ورود گرد و خاک و مواد آلاینده به درون چشم می‌شوند؛ این مواد می‌توانند باعث التهاب چشم شده و روی بینایی تأثیر گذاشته و به عنوان مواد حساسیت-زا تلقی شوند. با این همه٬ اگر به خاطر نوعی عفونت باکتریایی شدید دچار آماس پلک چشم شدید ممکن است با ریختن مژه‌ها و تورم و خارش هم مواجه شوید. سوای این مسئله٬ ممکن است ویروسی به چشم شما حمله کرده و منجر به تورم یا عفونت شود. در واقع این ویروس‌ها در منافذ پوستی و پیاز مو قرار می‌گیرند. میزان زیاد آنها می‌تواند به ریزش مژه‌ها بیانجامد.

۲.این ریزش می‌تواند نشانه‌ی ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن باشد
در برخی مواقع ضعیف شدن سیستم ایمنی شما می‌تواند دلیل ریزش مو در بخش‌های مختلف بدن از جمله چشمتان باشد. این بیماری را ریزش مو می‌نامند که طی آن سیستم ایمنی بدن به پیاز مو حمله کرده و منجر به ریزش مو می‌شود. مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویزی می‌تواند از ریزش مو پیشگیری کند.

۳.می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که باید نوع آرایش صورتتان را تغییر دهید
آرایش چشم هیچ ارتباطی با سلامت چشم‌ها ندارد٬ اما می‌تواند تا حدی بر مژه‌های شما اثر گذاشته و آنها را از بین ببرد. استفاده از لوازم آرایشی زمخت و زبر مانند ریمل ضخیم می‌تواند مژه‌ها را کش داده و آنها را ضعیف کند. علاوه بر این٬ اگر هنگام پاک کردن آرایش٬ چشم‌هایتان را بمالید یا آنها را خیلی سخت فشار دهید این کار می‌تواند منجر به شکسته شدن و ریختن مژه‌ها شود.

۴.این ریزش می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که بیش از اندازه استرس دارید
استرس می‌تواند بر سلامت عمومی شما و چشم‌هایتان تأثیر بگذارد. کمبود خواب٬ رژیم غذایی نامناسب و خستگی عمومی همه و همه به شکسته شدن مژه‌ها و بروز خطراتی برای چشم‌ها به خاطر تماس با مواد حساسیت‌زا منتهی می‌شود.

۵.می‌تواند نشانه‌ی بحرانی برای سلامتی باشد
معمولا عدم کارکرد درست غده‌ی تیروئید می‌تواند به فقدان مژه‌ها بیانجامد که در صورت مراقبت درست و رعایت اصول لازم٬ ممکن است دوباره رشد کند. کم کاری یا پرکاری تیروئید می‌تواند در تعادل هورمونی بدن اختلال ایجاد کند که این مسئله به ریزش مو و مژه‌هایتان می‌انجامد.

۶. می‌تواند نشانه پیری باشد
هیچ راه گریزی از این حقیقت نیست. با بالا رفتن سن٬ هر بخش از بدن شما در معرض فرسایش آهسته و ثابتی قرار می‌گیرد و این مسئله٬ غیر قابل تغییر است. با این حال٬ اگر به شکل خطرناک و هشداردهنده‌ای دچار ریزش مژه شدید٬ بهتر است حتما به یک پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *