زن باردارزن باردار

قدرت باروری زنان دچار استرس کاهش می یابد

طبق یک تحقیق جدید، استرس موجب کاهش شانس باردارشدن زنان می شود، بخصوص استرسی که در زمان تخمک گذاری روی می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، کرا تیلور، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لوئیزویل آمریکا، در این باره می گوید: «اگر زنان در حوالی زمان تخمک گذاری دچار استرس شوند، احتمال بارداری شان در آن ماه، ۴۰ درصد کمتر خواهد بود.»

در این مطالعه، محققان ۴۰۰ زن ۴۰ سال و جوان تر را مورد ارزیابی قرار دادند. براساس مبنای روزانه، زنان میزان استرس شان را از یک (کمترین) تا ۴ (بالاترین) گزارش می کردند. این گزارش تا بیش از ۲۰ سیکل ماهانه یا تا زمان بارداری انجام شد.

در طول مدت مطالعه، ۱۳۹ زن باردار شدند. محققان دریافتند به ازای افزایش در میزان استرس در طول دوره تخمک گذاری، ۴۶ درصد کاهش در میزان بارداری وجود داشت. روز ۱۴ سیکل ماهانه به عنوان زمان تخمک گذاری برآورد می شود.

به گفته محققان، احتمالا استرس موجب مختل شدن سیگنال دهی بین مغز و تخمدان ها شده و در نتیجه شانس تخمک گذرای کاهش می یابد.

ناباروری در هر دو جنس
بر اساس آمارهای موجود، ۳۵% موارد ناباروری زوجین مربوط به مردان است. یک مرد سالم، در هر نوبت انزال، ۱۲۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون اسپرم خارج می‌کند و در طول زندگی خویش حدود ۴۰۰ میلیارد اسپرم تولید می‌کند. شایع‌ترین علت ناباروری مردان، عدم توانایی آنان در تولید تعداد کافی اسپرم‌های سالم است که مهم‌ترین بیماریِ عامل آن واریکوسل است. همچنین مردان ممکن است در رساندن اسپرم به واژن زن مشکل داشته‌باشند. این مشکل مربوط به دستگاه تناسلی مردان است. در این موارد، ممکن است اختلال مربوط به آلت تناسلی و بیضه‌ها باشد (عدم تخلیهٔ اسپرم). در بعضی از مردان، نوعی ناهنجاری وجود دارد که در آن، بیضه‌ها در جای مناسب خود قرار نمی‌گیرد. همچنین، ممکن است بیماری‌هایی سبب آسیب رساندن به دستگاه تولید اسپرم در مردان شوند.
توجه به این نکته نیز لازم است که این موضوع نباید با مردانگی‌ اشتباه گرفته شود. بسیاری از مردان این دیدگاه را دارند که قابل حل است و می‌توان راه‌های درمان را پیگیری کرد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *