گران ترین غذای دنیاگران ترین غذای دنیا

با گران ترین غذاهای دنیا آشنا شوید

عصر ایران/ در گوشه و کنار دنیا غذاهای و خوراکی هایی وجود دارند که قیمت بسیار بالایی داشته و در برخی موارد حتی این سوال برای آدم پیش می آید که چگونه یک نفر حاضر است برای خوردن یک غذا، چنین مبلغ های هنگفتی هزینه کند!اما جالب است که با داشتن قیمت های نجومی، غذاهایی همانند قارچ دنبلان سفید یا خاویار در سراسر دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و ثروتمندان جهان برای صرف آن ها بدون هیچ دغدغه ای، پول های گزاف پرداخت می کنند.اگر مایل هستید تا با شکل و شمایل برخی از این غذاهای گران آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
قارچ های ماتسوتاکه
این قارچ ها در حال حاضر بسیار کمیاب شده و به همین خاطر قیمت یک کیلوگرم آن ها، ۶۰۰ دلار است.
ماتسوتاکه، قارچ بومی کشور ژاپن محسوب می شود اما در دیگر کشورهای آسیایی نیز رشد می کند. تعداد این قارچ ها در حال کاهش یافتن است و دلیل آن نیز حشرات و رشد بی رویه درختان در مناطق سایه و کم نور اعلام شده که اصولا محل رشد قارچ ها محسوب می شود.
از آنجا که هیچ روشی برای کشت این قارچ وجود ندارد، احتمال اینکه در آینده نه چندان دور به طور کلی از بین بروند، زیاد است.
قهوه Kopi Luwak
این دانه های قهوه به صورت صنعتی در کشورهای اندونزی، فیلیپین و جنوب هند تولید می شوند. «کوپی لواک» گران قیمت ترین قهوه در جهان محسوب می شود. قیمت این محصول بین ۲۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار برای هر کیلوگرم متغیر است.دلیل شهرت این قهوه نیز نحوه تولید بسیار خاص آن است.
خاویار دانه مرواریدی سفید
هر کیلوگرم از این خاویار حدود ۹۱۰۰ دلار قیمت دارد. ماهی خاویار زال، نوعی ماهی بزرگ است که در دریاچه خزر زندگی می کند. دلیل قیمت بسیار بالای این خاویار نیز این است که ماهی یاد شده خیلی به ندرت تخم ریزی می کند.
سوپ آشیانه پرستو
آشیانه پرنده ها از بزاق دهان آن ها درست می شود. به همین خاطر این غذا در آشپزی چینی از محبوبیت زیادی برخوردار است. دلیل قیمت بسیار گران این سوپ این است که یافتن آشیانه این پرنده چندان آسان نیست و در ضمن، کار خطرناکی محسوب می شود. پرستوها آشیانه های خود را روی شیب تند صخره ها می سازند و خطر افتادن در این قسمت ها بسیار بالاست. هر کیوگرم از این غذا به طور متوسط ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد.
زعفران
قیمت زعفران در بازار جهانی بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای هر کیلوگرم است. دلیلش هم این است که گیاه زعفران فقط ۷ روز در سال در فصل پائیز گل می دهد. جمع آوری زعفران با دست انجام می شود. همچنین باید بدانید که یک کیلوگرم زعفران از پرچم ۳۰۰ هزار گل به دست می آید.
ترافل سفید (قارچ دنبلان)
دلیل قیمت بسیار بالای ترافل این است که برای رشد آن ها به آب و هوای ویژه ای نیاز است. همچنین روش برداشت و نگهداری از آن ها نیز کاملا خاص است. این قارچ ها، عطر مطبوع و طعم خوبی دارند. در قاره اروپا، هر کیلوگرم ترافل سفید حدود ۲۱۰۰ دلار قیمت دارد.
مرغ سیاه Ayam Cemani
مرغ سیاه در کشور اندونزی پرورش داده می شود اما به دلیل هراس از آنفولانزای مرغی، از آن جا به کشورهای دیگر جهان صادر نمی شود. این نوع مرغ بسیار کمیاب است و هر عدد از آن در اندونزی حدود ۲۰۰ دلار قیمت دارد. در بیرون از این کشور نیز بهای آن به هزاران دلار می رسد.
البته جالب است بدانید که قیمت این مرغ در کشور مالزی با دیگر مرغ ها فرقی نداشته و تعدادشان زیاد است.
استیک های Wagyu ژاپنی
استیک های Wagyu از گوشت گوساله ژاپنی تهیه می شوند و از جمله خوش طعم ترین و البته گران قیمت ترین استیک های دنیا است. این گوشت عطر خوبی دارد و در ضمن، بافت مرمرین سطح آن حالت چرب و خوش مزه ای به آن بخشیده است. در کشور ژاپن گوساله های Wagyu برای اینکه گوشت خوش طعم پیدا کنند، ماساژ داده می شوند، برایشان موسیقی کلاسیک پخش شده و با ماءالشعیر سیراب می شوند. قیمت هر کیلوگرم از این گوشت ۴۵۰ دلار است.
ژامبون گوشت ران قفقازی
Jamón Ibérico در کشور اسپانیا تولید می شود و یکی از گران قیمت ترین ژامبون های دنیا به شمار می رود. در کشور اسپانیا، خوک های قفقازی با میوه درخت بلوط تغذیه شده و یک فضای اختصاصی بزرگ برای آن ها در نظر گرفته شده تا در آن جا چرا کنند. قیمت هر کیلوگرم از این ژامبون، ۳۹۲ دلار است.
پنیر گوزن شمالی
یکی از گران قیمت ترین پنیرهای جهان، پنیر موس (گوزن شمالی) است که فقط در یک منطقه تولید می شود: در مزرعه «خانه موس» در کشور سوئد. برای تولید این پنیر به شیر گوزن شمالی نیاز است. این پنیر کاملا سفید بوده و از نظر ظاهری شبیه پنیر فتا است. هر کیلوگرم از این پنیر حدود ۱۰۷۴ دلار قیمت دارد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *