امیدی به زنم ندارمدعوای زناشویی

شوهرم از دستم فرار می کند / شوهرانی که از دست همسرشان فرار می کنند
باشگاه خبرنگاران/ حال پرسش این است؛ کدامین بهانه می تواند یک مرد را مجاب کند که دست از زندگی و خانواده بشوید و ترجیح دهد تا پاسی از شب بیرون از خانه بماند اما به خانه باز نگردد؟
شوهرانی که از دست همسرشان فرار می کنند ازدواج از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین تصمیم هایی است که یک فرد برای آینده خویش میگیرد. اما گاهی چرخ فلک بر کام برخی ها نمیچرخد و از آن همه آمال و آرزو برای حیات مشترک تنها کاشانه ای می ماند که دیگر رنگ و بوی صمیمیت ندارد و مامن آرامش نیست. همسران نیز تنها با نامی که در شناسنامه یکدیگر به ودیعه گذارده اند شناخته میشوند تا آن جا که یکی از زوجین تصمیم می گیرد فرار را بر قرار ترجیح دهد؛ اما به چه بهایی و چرا؟

* حق با کدام یک است؟

روزهای آغازین و شروع زندگی مشترک، اغلب بهترین لحظات زندگی زوجین را یاد آور است اما گاهی زندگی برخی از زوجین دستخوش تغییرات زیادی می شود و آن آرامش و اشتیاق اولیه جایش را میسپارد به تنش و جدال های بی فرجام و آن قدر این مسأله پیشروی می کند که ممکن است ریسمان زندگی مشترک نخ نما شده و زوجین تاب با هم بودن را از دست بدهند. حال سؤال این است؛ کدامین بهانه می تواند یک مرد را مجاب کند که دست از زندگی و خانواده بشوید و ترجیح دهد تا پاسی از شب بیرون از خانه بماند اما به خانه باز نگردد؟

کیوان، ۳۲ ساله و متاهل مدتی است که ترجیح می دهد بعد از کار روزانه تا جایی که ممکن است، به خانه بازنگردد. او همسر خویش را اینگونه توصیف می کند: به محض ورودم به منزل رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهد ابتدا لباسهایم را بو کرده و سپس به سراغ تلفن همراهم رفته و کلیه تماس و پیام های روزانه ام را چک میکند؛ بی اعتمادی شریک زندگی ام مرا نسبت به زندگیمان دلسرد کرده است!

دکتر اشکان زاده، روانشناس و مدرس دانشگاه در اینباره می گوید: معمولا خانمها برای شک و تردید های خود دلیلی دارند که شاید بی اساس باشد و ادامه این روند میتواند موجب انزجار زوجین از یکدیگر شود. بد نیست آقایان با شفاف سازی در مورد رفتارهای خود تردید همسرشان را برطرف کنند و فرار از خانه، تنها فروپاشی بنیان خانواده را به دنبال خواهد داشت.

* همسرم همیشه آماده دعواست!

حق هر مردی است که بداند پس از انجام کارهای روزانه و گذراندن روزی مملو از استرس و فشار کاری، خانه ای پر از آرامش و محبت در انتظار اوست اما این خواسته برای برخی از مردان تنها رویاییست که باید در خواب ببینند! این افراد تنها به یک دست لباس رزم برای بازگشت به منزل احتیاج دارند.

امیر، ۳۰ساله و متاهل می گوید: بعد از اتمام کار روزانه دایم استرس برگشت به خانه را دارم چرا که به محض ورودم به منزل گفت و گوی میان من همسرم اغلب به یک دعوا منجر میشود آن هم بر سری جزیی ترین مسایل ممکن ! تا جایی که همسایه ها نیز از ما گله مند شده اند. در نتیجه علیرغم علاقه ای که به همسرم دارم، ترجیح میدهم به بهانه های مختلف دیرتر به منزل بازگردم که از میزان تشنج و دعواهای احتمالی بکاهم.

ادامه زندگی مشترک به این منوال می تواند عشق و علاقه بین زوجین را از بین برده و آنها را به انتهای خط حیاط مشترک نزدیک کند.

اشکان زاده، معتقد است: خانمها باید سعی کنند با تدبر و سیاست های های اخلاقی خاص، فضای خانه را به محیطی آرامش بخش تبدیل کنند، به نحوی که اشتیاق همسر برای بازگشت به خانه دو چندان شود. کج خلقی و رفتار های توام با خشونت، تنها باعث سرخوردگی و فرار همسر از خانه میشود.

* حماسه ای دیگر از فضای مجازی!

خانه و خانواده از کلیدی ترین بنیان هایی است که جامعه تا به حال به خود دیده است. این روزها شاهد این مسأله هستیم که فضای مجازی لطمه های جبران ناپذیری را بر پیکره برخی از خانواده ها وارد آورده است.

مهدی، ۳۶ساله و متاهل میگوید: وقتی به منزل باز میگردم اغلب همسرم را میبینم که در حال گپ و گفت و گو در شبکه های مجازیست. با او از کار و فشارهای روزانه ام میگویم، اما متاسفانه حواسش جای دیگریست! چند بار به او گفته ام که از این کارش رضایت ندارم اما او تلفن همراهش را لحظه ای رها نمیکند. من نیز ترجیح میدهم تا نیمه شب به خانه باز نگردم.

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و آسیب شناس، در این باره معتقد است: استفاده از فضای مجازی و اینترنت لازمه جهان امروز است اما در این میان می بایست همسر و کانون گرم خانواده، اولویت اول زندگی باشند. استفاده افراطی و بیمارگونه از فضای مجازی باعث دلسردی و ایجاد فاصله میان زوجین می شود که این مسأله به مرور زمان مسبب طلاق عاطفی خواهد شد.

* تو همسر ایده آلم نبودی

فرار از خانه برخی از مردان، دلایل بسیاری دارد و شاید همیشه همسران آنها، مقصر نباشند! گروهی از آقایان نمی توانند و یا شاید نمی خواهند با زندگی مجردی خود وداع کنند و بعد از ازدواج نبز همچنان به تفریح و خوشگذرانی های دوران تجرد ادامه میدهند، به نحوی که تحمل فضای زندگی مشترک، برایشان تلخ و عذاب آور است.

نسرین، ۲۹ساله، متأهل و خانه دار از زندگی مشترکش تا حدودی ناراضی است، او میگوید: همسرم معمولا تا نیمه های شب به خانه باز نمی گردد و به تفریحاتی می پردازد که مختص دوران تجرد است و نه مناسب یک مرد متاهل و وقتی در مورد شیوه رفتار و ساعات رفت و آمدش به او اعتراض می کنم تنها یک جمله می گوید “تو همسر ایده آلم نبودی!تنها به اصرار مادرم تن به این ازدواج داده ام. ”

* گاهی تنها یک تغییر کوچک، زندگی مشترک را نجات می دهد

دلایل زیادی می تواند، موجب گریز یک مرد متاهل از خانه شود که شاید علل برخی از موارد به قدری ریشه ای باشد که راهی برای بازگشت باقی نماند اما در مشکلات عادی می توان به راحتی و تنها با عوض کردن راه و شیوه غلط زندگی آن را برطرف نمود. بدنیست کمی به عقب بازگردیم و هدفمان از ازدواج را مورد بررسی قرار دهیم؛ مگر قرار بر این نیست که با ازدواج آرامش و محبت را به زندگی یکدیگر هدیه دهیم؟

زوجین می توانند با مراجعه به روانشناس و مشاورین خانواده از عمق مشکلات خود بکاهند و سعی کنند موجب آرامش و مودت هم باشند و نه کابوسی در بیداری یکدیگر!

آیا به راستی کج خلقی های بی دلیل، و گردش در فضای مجازی و…، ارزش آن را دارد که بخواهیم زندگی مشترکمان را در در آتش جدایی و سردی روابط، بیندازیم؟!

شوهرم از دستم فرار می کند / شوهرانی که از دست همسرشان فرار می کنند

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *