درمان سوزش معدهسوزش معده

درمان ریفلاکس اسید معده و سوزش سر دل

پارسی طب: سوزش سر دل و ریفلاکس از دیدگاه طب سنتی

بیماری ریفلاکس معده به مری با علامت سوزش سر دل و به واسطه عوامل آناتومیک و عملکردی نارسایی اسفنکتر تحتانی مری رخ می دهد. در طب سنتی سوزش سردل بیشتر با عبارت حرقت معده ذکر شده است و ۳ دسته علت در ایجاد آن موثر دانسته شده است.
۱- غذاهای غلیظ و دیرهضم

عامل اول مصرف غذاهای غلیظ و دیر هضم می باشد که با اصلاح شیوه زندگی و رعایت قوانین تغذیه و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی، نفاخ، دیرهضم و غلیظ برطرف خواهد شد.
۲- وجود رطوبت خام در معده

دسته ی دوم به علت وجود رطوبت خام که در قسمت های ابتدایی معده ایجاد می گردد در این صورت احساس سوزش و ناراحتی در معده با گرسنگی بهبود می‌یابد اما با مصرف غذا تشدید می‌شود.

در این مورد بهتر است که پرهیزات زیر رعایت شود.

برنج سفید آب کش شده ، عدس، ماهی ، ماکارونی و لازانیا، قهوه ، نسکافه و چای، سرکه و آبغوره، ماست و دوغ، کشک، هندوانه و قارچ ، ترشی،سماق ، گوشت گاو، نان فانتزی مصرف نشود.
عدم مصرف مایعات همزمان با غذا، خوردن آب و هر نوع مایعات نیم ساعت قبل از غذا و ۳ ساعت بعد از صرف غذا باشد.
داروهای منضج و مسهل بلغم برای این بیماران موثر است. که در این زمینه مقطر پنج گیاه پاپریکا توصیه می شود.
مقطر پنج گیاه پاپریکا حاصل ترکیب عصاره گیاهان گرم و خشکی است که عملکرد درمانی آن ها خصوصاً در دستگاه گوارش متمرکز می باشد این حالت باعث می شود دستگاه گوارش به طور مشخص و به شکل هدفمند، تحت تاثیرگرمای این محصول قرار گیرد .
هم چنین، توانایی و موفقیت مکانیسم اثر این محصول در دفع خلط بلغم از معده ، سبب می شود در مدت زمان کوتاهی تمام عوارض و مشکلات مربوط به سرد مزاجی برطرف شود.

۳- خلط سودای اضافی
دسته ی سوم حالتی است که خلط سوداوی از طحال بیش از حد لازم به قسمت های بالایی معده ریزش نماید که در این حالت باید از دارویی استفاده کرد که خلط سودا را متعادل کند. که در این صورت سوزش با غذا خوردن تسکین می‌یابد و گرسنگی آن را بیشتر می‌‌کند.

با توجه به علت اصلی این بیماری که سو‌ء مزاج سودا می‌باشد برای درمان کامل این مشکل اول باید میزان خلط سودا را تعدیل کرد و چون این گونه معده‌ها بسیار سرد و ضعیف شده اند باید تقویت و گرم کردن معده هم لحاظ شود.

سپس با توجه به وضعیت بیمار و عوارض دیگری که این مشکل برجای گذاشته درمان یا داروهای دیگر در نظر گرفته شود. مثلاً ممکن است به علت کهنه شدن مشکل ریفلاکس اسید، دریچه معده آسیب دیده باشد یا پرزهای معده صدمه دیده باشند که برای این موارد بعد از درمان اولیه نیاز به درمان خاص این موارد هم هست.

برای درمان باید داروهایی در نظر گرفت که سودای اضافه دفع شود و خلط سودا را در بدن متعادل کند. توصیه می شود از مقطر تقویت اعضا رییسه پاپریکا برای تقویت و گرم کردن معده تقویت پرزهای معده و تنظیم خلط سودا و بهبود ریفلاکس اسید معده استفاده شود.

مقطر تقویت کننده اعضای رئیسه بدن پاپریکا یک محصول ترکیبی مقطر شده است. گیاهان به کارگیری شده در آن حاوی مواد موثره ای هستند که برای تعدیل و دفع انباشتگی خلط سودا نقش بسزایی دارند.

غلظت معین از ماده هر گیاه در این ترکیب، طبیعتی گرم و تر به محصول نهایی بخشیده که باعث می شود این مقطر منضج بسیار خوبی برای خلط قدیمی سودا باشد. هم چنین این محصول تمام اعضای رییسه «مغز، قلب، کبد، تخمدان در خانم ها و بیضه ها در آقایان» را تقویت و در نتیجه عوارض سوء‌مزاج سودا و تمام بیماری هایی که ناشی از انباشتگی خلط سودا هستند را به سادگی برطرف می کند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *