دومین همایش بین‌المللی «زبان عربی و وحدت اسلامی» در کربلا
دومین همایش بین‌المللی با شعار «زبان عربی و وحدت اسلامی» به همت بخش زبان و ادبیات عرب واحد اطلاع‌رسانی آستان مقدس حسینی با حضور شخصیت‌های علمی، دانشگاهی و دینی داخلی و خارجی در شهر مقدس کربلا برگزار شد.
این همایش شنبه، ۳۰ بهمن در سالن خاتم‌الانبیاء(ص) حرم مطهر امام حسین(ع) با حضور شخصیت‌های علمی و دانشگاهی از کشورهای نیجریه، هند، ایران، مصر، فلسطین، الجزایر، بحرین، تونس، سوریه، عراق، کانادا، دانمارک و سوئد برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ عبدالمهدی کربلایی، تولیت آستان مقدس حسینی در سخنانی گفت: نزول قرآن کریم به عربی، باعث شد تا این زبان در برابر سختی‌ها، چالش‌های زبانی و بیانی مقاوم بماند و کلام‌الله مجید سبب گسترش و انتقال معارف و فرهنگ‌ عربی در بین جهانیان شد.
وی افزود: قرآن کریم و احادیث پیامبر اکرم(ص) به سبب دارابودن عناصری چون قوت، غنا و فرهنگ گسترده‌، به زبان عربی استحکام و قوت بخشیده و آن را جهانی کرده‌اند، گرچه در این میان نمی‌توان نقش سخنوران برجسته عرب در حوزه ادبیات، بلاغت و دیگر علوم را در گسترش زبان عربی نادیده گرفت.
کربلایی همچنین گفت: ما باید این آمیختگی و پیوستگی میان زبان عربی و پایه‌های فرهنگ اسلامی را قوی نگه داریم تا پویایی و اصالت آن  حفظ شده و پیامی برای انتقال فرهنگ‌ها و معرف ملت‌های عربی به دیگر ملل جهان باشد.
تولیت آستان مقدس حسینی در ادامه سخنان خود از پژوهشگران حاضر در این همایش خواست تا جنبه‌های مرتبط میان زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی را با تمام ابعادی که دارد، با پژوهش، کاوش و تحقیقات در زمینه‌های نحوی، بلاغی و صرفی این زبان بررسی کنند.
در ادامه این همایش، لطیف القصاب، مدیر بخش زبان و ادبیات عرب واحد اطلاع‌رسانی آستان مقدس حسینی طی سخنانی گفت: در مدت سازماندهی همایش، ده‌ها مقاله و پژوهش از داخل و خارج عراق به دبیرخانه ارسال شد که بنابر برخی معیارها ۱۲ پژوهش خارجی و ۱۸ پژوهش از دانشگاه‌های عراق انتخاب شد.
در خلال این همایش، آیاتی از قرآن کریم توسط وائل الکربلائی تلاوت شد و گروه تواشیح آستان مقدس حسینی، نیز قطعاتی را اجرا کردند. پایان‌بخش این همایش، سخنرانی علمی «فاخر الیاسری»، استاد مطالعات دانشگاه بصره بود.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *