اتو کردن صحیحاتو کردن

چگونه بدون استفاده از اتو چروک لباس ها را از بین ببریم؟

این گونه/ ممکن است همیشه اتو در دسترس نباشد یا اینکه اتوی محبوب شما بی هیچ دلیلی دیگر کار نمی کند. باید از خانه بیرون بروید و تنها لباس مناسب شما نیز بیش از اندازه چروک است. راه حل اول این است که با همان لباس چروک از خانه بیرون بروید. اما بعد از خواندن این مطلب و راه حل های پیشنهادی برای از بین بردن چروک های لباس بدون استفاده از اتو، دیگر برای شیک و مرتب بودن بهانه ای در کار نیست.
بخش اول: روش های جایگزین از بین بردن چروک لباس
۱
لباس را همراه با چند قالب یخ درون خشک کن ماشین لباس شویی بیندازید.
استفاده از خشک کن روش موثری برای از بین بردن چروک های لباس است.
لباس هارا پیش از اینکه درون خشک کن قرار دهید با پاشیدن آب کمی نم دار کنید یا اینکه لباس ها را با چندین قالب یخ درون خشک کن قرار دهید. یخ در طی این فرایند آب شده و به بخار تبدیل می شود. این رطوبت ایجاد شده به از بین رفتن چروک ها ی لباس کمک می کند.
تنظیمات را روی حالت متوسط قرار دهید و لباس ها را برای ۱۵ دقیقه در خشک کن بیندازید.
پس از پایان کار خشک کن لباس ها را فورا بپوشید یا اینکه در جای مناسب آویزان کنید در غیر اینصورت لباس دوباره چروک خواهد شد.
۲
لباس های چروک خود را در حمام قرار دهید.
آب داغ دوش را باز کنید و درب حمام را برای جلوگیری از خروج بخار آب داغ ببندید.
لباس ها را با استفاده از چوب لباسی تا جای ممکن در مجاورت این بخار آب ایجاد شده آویزان کنید. مطمئن شوید که قطرات آب بر روی لباس نپاشد.
برای خلاص شدن از شر چروک های لباس در این روش به ۱۵ دقیقه زمان نیاز است.
بخار آب حاصله باید به وضوح از میان بافت پارچه عبور کند. قرار دادن لباس با فاصله زیاد نتیجه بخش نخواهد بود.
بهتر از برای جلوگیری از هدر رفت آب این روش را هنگامی استفاده کنید که در حال دوش گرفتن و شستشو در حمام هستید.
۳
یک اسپری از بین برنده چروک لباس تهیه کنید.
می توانید نمونه های موجود در بازار را خریداری کنید و در حالی که لباس نمناک است از این اسپری برای از بین بردن چروک ها استفاده کنید.
لباس را با دست بالا نگه دارید و روی سطح لباس اسپری کنید. برای تاثیر گذار بودن این روش پس از اسپری کردن لباس، با ملایمت پارچه را کمی بکشید.
این نوع اسپری برای لباس های نخی به خوبی جواب می دهد اما در استفاده از پارچه های ابریشمی بهتر است مراقب لکه به جا مانده بر روی لباس بود.
می توانید این نوع اسپری را با استفاده از یک آب پاش و مقداری سرکه نیز در خانه درست کنید. البته به دلیل بوی سرکه به جا مانده می توانید به جای سرکه از کمی نرم کننده لباس استفاده کنید. می توانید این اسپری را در محل کار یا ماشین نگهداری کنید و در مواقع خاص برای از بین بردن چروک های احتمالی از آن استفاده کنید.
بخش دوم: استفاده از وسایل جایگزین به عنوان اتو
۱
از بخش زیرین ظروف فلزی به عنوان اتوی دست ساز استفاده کنید.
یک قابلمه یا شیر جوش ترجیحا استیل یا دارای سطح زیرین صاف انتخاب کنید و درون آن کمی آب را به جوش بیاورید. آب جوش را بیرون بریزید و از بخش زیرین ظرف برای اتو کردن لباس استفاده کنید.
در استفاده از این روش باید مراقب بود زیرا امکان سوختن دست ها و همچنین لباس در صورت حرارت بیش از اندازه ظرف وجود دارد. همچنین به دلیل از دست دادن سریع دما و دایره شکل بودن سطح زیرین ظرف، با مشکلات دیگری نیز مواجه خواهید بود.
با این وجود این روش می تواند تا حد بسیار موثری چروک های لباس را بر طرف کند و لباس به وضع قابل قبولی برای پوشیدن برساند.
۲
از اتوی مو استفاده کنید.
برای اتو کردن بخش ها کوچکی از لبای، اتوی مو به لحاظ شکل خاصش می تواند بسیار موثر واقع شود.
توجه داشته باشید که پیش از استفاده سطح اتو کاملا تمیز شده باشد. در غیر این صورت ممکن است لکه هایی بر روی لبایس به جا گذاشته شود.
بهتر است از اتوی موی مخصوص فر کردن مو که سطح گردی دارد برای این منظور استفاده نشود. همچنین برای جلوگیری از سوختن لباس، مراقب باشید مدت زمان زیادی اتوی مو را بر روی لباس قرار ندهید.
بخش سوم: استفاده از روش های مبتکرانه به عنوان آخرین راهکار
۱
برای از بین بردن چروک ها از یک سشوار استفاده کنید.
برای تاثیر گذار بودن این روش می بایست لباس را از پیش فقط کمی نمدار کنید. برای این منظور و جلوگیری از خیس شدن بیش از حد بهتر از از اسپری آب استفاده کنید.
سشوار را روی درجه با حرارت کم قرار دهید و برای نتیجه بهتر فیلتر پلاستیکی هدایت کننده جریان هوا را در خروجی سشوار نصب کنید.
لباس را با استفاده از چوب لباسی آویزان کنید و با استفاده از سشوار و رعایت فاصله ۳ تا ۵ سانتیمتری جریان هوای نسبتا گرم را به سمت لباس هدایت کنید.
۲
از بین بردن چروک لباس با استفاده از پیچاندن یا قرار دادن روی سطح تخت.
این روش ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما در شرایطی که هیچیک از دیگر گزینه ها در دسترس نیست این گزینه آخرین راهکار موثری خواهد بود که می توانید به آن متوصل شوید.
لباس را مانند یک ساندویچ نان و پنیر به صورتی که هیچ بخشی در میانه گیر نکند، محکم بپیچید. سپس لباس را برای مدت ۱ ساعت در زیر یک شی سنگین مانند تشت قرار دهید. این روش برای لباس های یک تکه که دوخت پیچیده ای ندارند بسیار موثر است.
روش دیگر این است که لباس را روی یک سطح تخت به همراه یک حوله نمناک قرار دهید و سطح لباس را با فشار دادن و کشیدن دست بر روی سطح حوله صاف کنید. سپس اجازه دهید که خشک شود.
این روش ها کمی زمانبر خواهند بود اما با کشیدن دست بر روی حوله به دفعات، و صاف کردن پارچه زیرین، می تواند به طرز قابل ملاحظه ای موثر واقع شود.
۳
استفاده از بخار آب کتری.
بخار آب به از بین رفتن چروک های پارچه کمک می کند. بنابرین بخار آب خارج شده از کتری در اثر به جوش آمد آب می تواند روش موثری برای این منظور باشد. لباس چروک خود را با رعایت فاصله ۲۵ سانتی متری از کتری در مسیر بخار آب قرار دهید. رعایت نکردن این فاصله ممکن است به آسیب دیدن لباس در اثر حرارت بیش از حد شود.
این روش می تواند برای از بین بردن چروک های موضعی که در سطح کوچکی از لباس شکل گرفته اند موثر باشد.
اگر چروک ها سطح بیشتری از لباس را پوشانده اند، بهتر است از همان روش بخار آب حمام برای از بین بردن چروک ها استفاده کنید.
نکته ها:
اگر تنها برای اتو کردن بخش کوچکی از لباس وقت دارید، بهتر است بخش بالایی مخصوصا یقه ها را هدف قرار دهید. نزدیکی این بخش به صورت غیر قابل چشم پوشی است.
از روش هایی که در آن با استفاده از در کشش قرار دادن لباس اقدام به رفع چروک ها می شود تا جای امکان پرهیز کنید. استفاده زیاد از چنین روش هایی می تواند لباس را از فرم طبیعی و مناسب خارج کند.
قرار دادن جسمی سنگین با سطح زیرین صاف و انجام این روش به دفعات نیز می تواند برای برطرف کردن چروک ها موثر باشد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *