آموزش روزنامه نگاری عربیکتاب الصحافه للمبتدئین به زبان عربی منتشر شد

کتاب الصحافه للمبتدئین به زبان عربی منتشر شد
کتاب الصحافه للمبتدئین به زبان عربی از سوی سردبیر بخش خبری عربی صدا و سیمای خوزستان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اهواز، کتاب الصحافه للمبتدئین (خبرنگاری برای مبتدیان) به همت سید محمد حسن شبری سردبیر بخش خبری عربی صدا و سیمای خوزستان به منظور بهره مندی علاقه مندان منتشر شد.

کتاب “الصحافة للمبتدئین” نخستین کتاب آموزش خبرنگاری به زبان عربی در ایران است که در 250 صفحه و شمارگان 1000 نسخه از سوی انتشارات “ارشدان” در تهران به بازار نشر عرضه شد.

“الصحافه للمبتدئین” در پنج فصل به موضوعات ویژگی های کاری و رفتار خبرنگار، تنظیم خبر در سبک هاي متنوع خبرنویسی، مقاله نویسی و نگارش خبر در خبرگزاری ها و سایت های خبری و تهیه گزارش های خبری و تولیدی تلویزیونی می پردازد.

نویسنده کتاب «فرزند آیت الله شبری از روحانیان مبارز انقلابی»؛ استاد خبرنگاری دانشگاه المصطفی (قم)، خبرنگاری شبکه العالم در جنوب کشور، سردبيری و گويندگی عربي بخش خبري عربي صدا و سيماي خوزستان و مسؤولیت سامانه اخبار خوزستان در پایگاه اطلاع رسانی المواقف را در کارنامه سوابق قبلي و فعلي کاري و حرفه اي خود ثبت کرده است.
منبع: خبرگزاری رسا

روزنامه‌نگاری یا ژورنالیسم (به فرانسوی: Journalisme) رشتهٔ گردآوری، تجزیه و تحلیل، تأیید و ارائهٔ خبر مربوط به حوادث جاری، روندها، مسائل و مردم است. افرادی را که به این حرفه اشتغال دارند روزنامه‌نگار می‌گویند.

از خبرنگاری خبر-محور، گاهی اوقات، تحت عنوانِ «نخستین پیش‌نویس تاریخ» (به گفته فیل گراهام) یاد می‌شود. چرا که خبرنگارها اغلب حوادث مهم را ثبت می‌کنند، و از این طریق در مهلتی اندک، مقالات خبری تولید می‌کنند. رسانه‌ها در حالی که تحت فشار هستند تا پیش از دیگران اخبار خود را منتشر کنند، با تکیه بر معیارهای دقت، کیفیت و سبک سازمان خود، معمولاً پیش از انتشار گزارش‌های خود، آن‌ها را ویرایش و نمونه خوانی می‌کنند. بسیاری از سازمان‌های خبری، از اینکه مقامات و موسسات دولتی را پاسخگوی عموم می‌دانند، به خود افتخار می‌کنند. در حالیکه منتقدان مطبوعات، مسائلی در مورد مسئول بودن خود مطبوعات، مطرح کرده‌اند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *