امام رضا در شعر عربی تاثیر گسترش زبان و ادبیات عربی در صنعت گردشگری استان خراسانامام رضا

تاثیر گسترش زبان و ادبیات عربی در صنعت گردشگری استان خراسان

دانلود فایل کامل به صورت پی دی اف

 

صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع در دهه های اخیر،تأثیر بسزایی در توسعه اقتصادی جهان داشته است و به عنوان یک فعالیت چندوجهی محسوب شده که نه تنها باعث ایجاد فرصت های مناسب شغلی می شود بلکه ابزاری مناسب برای شناخت فرهنگ ها و اداب و رسوم جوامع بشری می باشد. این صنعت راهکاری مناسب برای رسیدن به توسعه پایدار به ویژه در کشورهای در حال توسعه است و به عنوان یک صنعت جلوبرنده در توسعه صنایعی مانند هتلداری، رستوران داری، حمل و نقل داخلی و بین المللی نقش مهمی داشته است. در بین کشورهای اسلامی، وجود جاذبه های مذهبی و فرهنگی و تاریخی و طبیعی زمینه های مناسبی برای اشنایی و تبادل فرهنگی بین مسلمانان جهان را فراهم اورده است، عوامل مختلفی موجب پیشرفت صنعت گردشگری شده است که از جمله این عوامل گسترش زبان های خارجی و از جمله زبان عربی می باشد. از آنجا که بخش قابل ملاحظه ای از گردشگران به ویژه گردشگران مذهبی که از سایر کشورهای عربی به ایران سفر می کنند عرب زبان هستند، در نتیجه نیاز به تسلط براین زبان به منظور تسهیل روابط بین توریست ها و مردم و مسئولان بخش های مختلف ضروری می باشد. در مطالعه حاضر تأثیر گسترش زبان عربی از ابعاد مختلف بر صنعت گردشگری شهرستان مشهد بررسی می شود. جمع آوری داده های مورد نیاز مطالعه حاضر به صورت پیمایشی و مبتنی بر روش نمونه گیری تصادفی و تکمیل پرسشنامه از بین گردشگران عرب زبان،مدیران هتل ها، رانندگان و فروشندگان و کارکنان سازمان گردشگری می باشد. استفاده از ازمون های ناپرامتری ابزار تحلیل در مطالعه حاضر می باشد. با توجه به نتایج به دست امده تسلط به زبان عربی تأثیر بسزایی در توسعه صنعت گردشگری دارد و برای توسعه این صنعت امری ضروری است.

دانلود کتاب اللغه و السلطه فرکلاف

زبان عَرَبی (به عربی: ٱللُّغَه ٱلْعَرَبِیَّه) یکی از پرگویش‌ترین زبان‌های جهان و بزرگ‌ترین عضو از شاخهٔ زبان‌های سامی است که با زبان عبری و زبان آرامی هم‌خانواده است. زبان عربی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. این زبان امروزه دارای لهجه‌ها و گویش‌های گوناگونی است ولی زبان عربی نوین معیار به عنوان زبان رسمی نوشتار در همه کشورهای عرب پذیرفته‌شده است. افزون بر جهان عرب، این زبان در کشورهای چاد، اریتره نیز از میزانی رسمیت برخوردار است.

زبان عربی، زبان قرآن و بسیاری از نخستین نوشتارهای مسلمانان است و نزد بسیاری از مسلمانان یک زبان مقدس محسوب می‌شود. در دوران طلایی اسلام، عربی به عنوان نخستین زبان جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بود و آثار علمی، ادبی و مذهبی فراوانی به این زبان نوشته می‌شد. تأثیر عربی بر زبان‌های دیگر جهان اسلام مانند زبان اردو، و زبان‌های گوناگون خانوادهٔ زبان‌های ترکی چشمگیر است.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *