لارنژیت چیست / علل و درمان بيماري لارنژيت - درمان بدصداییلارنژیت چیست / علل و درمان بیماری لارنژیت - درمان بدصدایی

لارنژیت چیست /  علل و درمان بیماری لارنژیت – درمان  بدصدایی
کمتر کسی است که به هنگام سرماخوردگی، گرفتگی صدا را تجربه نکرده و دچار خارش و حتی دردناک شدن گلو نشده باشد ، اما میان گرفتگی صدای ناشی از سرماخوردگی با بیماری لارنژیت فرق زیادی وجود دارد.
دکتر علی اصغر پیوندی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در این باره به «جام جم» می گوید: به التهاب حنجره اصطلاحا «لارنژیت» گفته می شود که این التهاب عمدتا داخلی ترین لایه حنجره یعنی مخاط را درگیر می کند و با تغییر دادن خصوصیات آن، منجر به بروز علائمی می شود که شایع ترین آنها خشونت صداست.
این عضو هیات علمی دانشگاه می افزاید: از آنجا که علل ایجادکننده لارنژیت متعدد هستند، علائم و نشانه های همراه با این بیماری هم ممکن است با توجه به علت ایجادکننده متفاوت باشند. دکتر پیوندی با اشاره به این که گرفتگی یا تغییر ماهیت صدا در اکثریت قریب به اتفاق موارد لارنژیت وجود دارد، خاطرنشان می کند: در موارد لارنژیت ویروسی، علائم سرماخوردگی نظیر عطسه و آبریزش بینی هم ممکن است وجود داشته باشد.تب، گلودرد و مشکل بلع نیز از علائم بیماری لارنژیت است. همچنین در این بیماری ممکن است غدد لنفاوی گردن متورم و دردناک شوند.به گفته این جراح و متخصص گوش و حلق و بینی، بسیاری از ویروس هایی که عامل سرماخوردگی هستند، می توانند حنجره را درگیر کنند. هنگامی که یک بیمار مبتلا به سرماخوردگی دچار گرفتگی صدا می شود، در واقع ویروس ها به حنجره او حمله کرده و با ایجاد التهاب در مخاط طناب های صوتی، موجب تغییر ماهیت آنها شده اند و در صورتی که تورم و التهاب پیشرفت کند، حتی ممکن است بیمار توانایی تولید صدا را برای مدتی از دست بدهد.باکتری ها و حتی بعضی از قارچ ها هم می توانند باعث ایجاد لارنژیت شوند. معمولا این نوع لارنژیت شدیدتر و خطرناک تر بوده و علائم وسیع تری دارد.دکتر پیوندی با اعلام این مطلب می گوید: یک نوع خاص از عفونت حنجره که به طور خاص «اپی گلوت» را درگیر می کند، در کودکان کم سن و سال شایع تر است و نام این عفونت «اپی گلوتیت» نام دارد و فوق العاده خطرناک است و می تواند ظرف مدت کوتاهی با انسداد راه هوایی، منجر به عوارض مصیبت باری شود.وی در ادامه می گوید: التهاب توام حنجره، نای و مجاری کوچک تر هوایی توسط انواع خاصی از ویروس ها باعث بروز بیماری کروپ یا خروسک در کودکان می شود که در مبتلایان علاوه بر گرفتگی صدا، تنگی نفس و تنفس های صدادار هم مشاهده می شود.
علل لارنژیت
همه علل لارنژیت عفونی نیستند و عوامل محرک بسیاری وجود دارند که می توانند باعث التهاب حنجره و بروز لارنژیت شوند.
مواد سوزاننده نظیر اسیدها و قلیاها، با آسیب رساندن به مخاط یا حتی لایه های عمقی تر حنجره می توانند باعث بروز لارنژیتی شوند که در صورت شدید بودن، عوارض دائمی بر جای خواهد گذاشت. این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این مطلب، اظهار می کند: استفاده بیش از اندازه یا نامناسب از صدا، نظیر صحبت کردن طولانی با صدای بلند، آواز خواندن با صدای بلند یا فریاد کشیدن، سبب تحریک و التهاب مخاط حنجره می شود. اگر این تحریک خفیف و کوتاه مدت باشد، معمولا التهاب به صورت خود به خود و با استراحت صوتی برطرف می  شود، ولی در صورت استمرار تحریک، ممکن است اختلالات ساختاری در طناب های صوتی ایجاد شود که در این موارد، گرفتگی صدا به سادگی و به صورت خود به خود بهبود پیدا نمی کند و بهبود با دوره های طولانی گفتار درمانی و در موارد پیشرفته تر بیماری، با جراحی صورت می گیرد و حتی ممکن است با تمام این تمهیدات، بهبودی کامل حاصل نشود.دود دخانیات یکی دیگر از موارد تحریک کننده بروز لارنژیت است. دکتر پیوندی با اشاره به این موضوع می گوید: اثرات تحریکی مواد موجود در دخانیات، موجب ایجاد تغییرات وسیعی در مخاط همه قسمت های حنجره می شود که در مراحل اولیه با تورم و پرخونی مخاط و تغییر کیفیت صدا مشخص می شود. وی تصریح می کند: استمرار در استعمال دخانیات، احتمال ابتلا به سرطان حنجره را افزایش می دهد در صورتی که تارهای صوتی توسط سرطان درگیرشوند، ممکن است در مراحل اولیه گرفتگی صدا وجود داشته باشد، در غیر این صورت تا مراحل پیشرفته بیماری، ممکن است بیمار از وجود سرطان بی اطلاع بماند.این دانشیار دانشگاه می افزاید: تحریک حنجره توسط اسید معده نیز یکی از علل لارنژیت است. در مبتلایان به ریفلاکس یا بیماری برگشت اسید معده، در صورتی که مواد برگشتی از معده تا سطح حنجره پیشرفت کند نوع خاصی از لارنژیت ایجاد می شود (مخاط حنجره به طور خاص، نسبت به اثرات تحریکی این اسید حساس است). دکتر پیوندی می افزاید: مخاط حنجره به طور خاص، نسبت به اثرات تحریکی این اسید حساس است و علائم آن شامل گرفتگی صدا و احساس دائمی وجود ترشح در پشت حلق است که درمان این اختلال با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی همراه با داروهای سرکوب کننده اسید معده انجام می شود.
تشخیص بیماری
تشخیص لارنژیت در برخی از موارد ساده است، مثلا در بیماری که متعاقب علائم عمومی سرماخوردگی دچار گرفتگی صدا شده است، معمولا نیاز به اقدام دیگری برای تشخیص لارنژیت ویروسی نیست، در عین حال در برخی دیگر از بیماران، تشخیص لارنژیت یا نوع و شدت آن کار ساده ای نیست چراکه معاینه و مشاهده حنجره، نسبتا مشکل بوده و نیاز به آینه ها یا آندوسکوپ ها و ابزار تخصصی دارد. بخصوص در بیمارانی که مبتلا به گرفتگی طولانی مدت صدا هستند، نیاز به معاینه دقیق و ارزیابی های تکمیلی برای تشخیص نوع و شدت درگیری حنجره دارند.
درمان
دکتر پیوندی درخصوص درمان این بیماری می گوید: درمان به عامل ایجادکننده آن بستگی دارد مثلا در لارنژیت ویروسی، تنها درمان مورد نیاز، استراحت و مصرف مایعات و در صورت نیاز مسکن های ساده است که بیمار نیز بایستی حتی الامکان از صحبت کردن و سایر عوامل محرک حنجره پرهیز کند.این عضو هیات علمی دانشگاه خاطر نشان می کند: در عفونت های ناشی از باکتری و قارچ ها، درمان آنتی بیوتیک مناسب است و در مواردی نظیر «اپی گلوتیت» که خطر انسداد مجرای هوایی وجود دارد، معمولا لوله گذاری داخل نای برای تامین راه هوایی مطمئن صورت می گیرد.افرادی که دچار اختلالات حنجره ناشی از استفاده نامناسب از صدا شده اند، درمان اولیه عبارت است از استراحت صوتی و گفتار درمانی. دکتر پیوندی با اشاره به این مطلب عنوان می کند: در مواردی که عوارض پابرجا، نظیر ندول های مقاوم طناب های صوتی یا پولیپ ایجاد شده باشد، انجام جراحی ضروری است و نکته قابل توجه این است که این بیماری ها در صورت ادامه استفاده نامناسب از صدا، حتی در صورت درمان موفقیت آمیز، مستعد عود هستند. این پزشک متخصص در پایان می افزاید: در همه مبتلایان مصرف دخانیات بایستی متوقف شود، چون دود سیگار و دخانیات نه تنها باعث تحریک و التهاب حنجره می شود بلکه روند بهبود و ترمیم متعاقب انواع دیگر لارنژیت را نیز مختل می کند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *