حسادت بین زن و شوهرمرد

بی‌همسری مردها را می‌کشد؟

قدس آنلاین/ حرف‌های تکان‌دهنده وزیر بهداشت در یکی از جلساتش، برای خانم‌ها بیشتر از هر کس دیگری عجیب به‌نظر می‌رسید. درحالی که سال‌هاست خانم‌ها برچسب بی‌وفایی را روی برخی از مردها می‌چسبانند، وزیر بهداشت گفت مردها طاقت از دست دادن همسرشان را ندارند و به‌طور میانگین، تنها بعد از گذشت یک سال‌ونیم از فوت همسرشان آنها هم از دنیا می‌روند.
درحالی که به گفته آقای وزیر، خانم‌ها به‌طور متوسط تا ۶سال‌ونیم بعد از مرگ همسرشان زنده می‌مانند، از دست دادن همسر جان آقایان را بیشتر تهدید می‌کند و چیزی نمی‌گذرد که آنها را از پا در می‌آورد. اما باوجود حرف‌های آقای وزیر، باز هم نمی‌توان گفت که سندرم قلب شکسته و غصه خوردن مردها از این تنهایی باعث مرگ‌شان می‌شود. برخی پژوهش‌ها اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر مردها را فاش کرده‌اند و نمی‌توانیم انکار کنیم که بی‌توجهی آقایان به سلامت‌شان در تنهایی، انتخاب سبک زندگی نامناسب و گاهی حتی بی‌احتیاطی‌شان باعث چنین اتفاقی‌می‌شود.
اگر خواستگار دیگری داشته‌اید…
اگر وقتی که این مرد دل به شما بسته بود، پای خواستگار دیگری هم در میان بوده، باید انتظار کوتاه شدن عمرش را هم داشته باشید. از نظر محققان حتی اگر همسر شما در این رقابت پیروز شود و خواستگار دیگر را برای همیشه از میدان به در کند، باز هم با خطر مرگ زودرس روبه‌رو خواهد بود. به نوشته دیلی‌میل، رقابت بین مردها برای انتخاب همسر مورد علاقه‌شان عمر آنها را نسبت به خانم‌ها کمتر می‌کند.
با توجه به بررسی‌ها، استرس‌های ناشی از چنین اتفاقی آقایان را در معرض مرگ زودرس قرار می‌دهد و عمرشان را کوتاه می‌کند. بررسی‌ها حاکی از این است که استرس از دست دادن فردی که یک مرد به او دل بسته آنقدر زیاد است که حتی سال‌ها بعد و پس از ازدواج هم تاثیرهای مخربش او را رها نمی‌کند و در نهایت به گرفتن جانش منتهی می‌شود. پس اگر شما هم مردی را دوست دارید، برای قلقلک دادن احساساتش از حضور خواستگار دیگری حرفی نزنید و زود بله را بگویید تا در جوانی بیوه نشوید.
اگر دست به فرمان است…
آمارهای به دست آمده در کشور ما، نشان می‌دهد که تصادف‌های رانندگی یکی از اصلی‌ترین قاتلان مردهای ایرانی هستند. براساس آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده آقایان دو برابر خانم‌ها در این تصادف‌ها کشته می‌شوند و رانندگی پرخطر مردها باعث می‌شود که هر سال حدود ۱۸هزار نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای می‌میرند. وسایل نقلیه موتوری علت اصلی این مرگ‌ها هستند و باتوجه به آمار‌ها صدمات غیرعمدی اولین علت مرگ در مردان ۴۰ تا ۴۴سال، سومین علت در مردان ۴۵ تا ۶۴سال و هشتمین دلیل در مردان بالای ۶۵سال است.
البته تنها در ایران نیست که مردهای زیادی به‌خاطر تصادفات رانندگی جان‌شان را ازدست می‌دهند. شواهد حاکی از این است که آقایان بیشتر از خانم‌ها رفتارهای پرخطر از خود نشان می‌دهند و ازجمله این رفتارها، رانندگی بدون رعایت اصول ایمنی، با سرعت غیرمجاز و در شرایط نامساعد جسمی و روانی است.
اگر توقع‌تان زیاد است…
زندگی با زنی که هیچ‌وقت از داشته‌هایش راضی نمی‌شود و از همسرش توقعات ریز و درشت بسیاری دارد، جان او را به خطر می‌اندازد. باتوجه به بررسی‌ها، جان مردهایی که همسر غرغرو دارند هم در خطر است. هلث نوشته است که غر زدن همسران و تقاضاهای بیش از اندازه آنها خطر مرگ هردوی آنها را در میانسالی دو برابر افزایش می‌دهد. به گفته محققان، درخواست‌های بیش از اندازه همسر، خانواده و دیگر اطرافیان از یک مرد و زیاد توقع داشتن از او احتمال مرگش در میانسالی را دوبرابر می‌کند و عواقبی مثل ابتلا به بیماری قلبی، کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن و سایر مشکلات سلامت را به‌همراه می‌آورد.
از آنجا که آقایان برخلاف خانم‌ها درمورد چیزهایی که آزارشان می‌دهد با دیگران درددل نمی‌کنند، این خطر جان آنها را بیشتر از زن‌ها تهدید می‌کند و درنهایت توقع‌های بیش از اندازه اطرافیان و تقاضا‌های‌شان ۳۴درصد خطر مرگ آقایان را بیشتر می‌کند. اگر می‌خواهید سال‌های طولانی‌تری همسرتان را در کنار خود داشته باشید، این انتظارها را کم کنید و از خانواده و دوستانش هم بخواهید که به‌خاطر حفظ جان عزیز‌شان تا این اندازه به او فشار نیاورند.
اگر نابارور است…
اگر همسرتان باوجود میلی که به داشتن فرزند دارد، دچار مشکلاتی در قدرت باروری است، باید انتظار کوتاه شدن عمرش را هم داشته باشید. محققان می‌گویند ناباروری خطر مرگ مردان جوان را دو برابر افزایش می‌دهد. دیلی‌میل نوشته ناباروری مانند سیگار کشیدن خطر مرگ مردان در سنین جوانی را به‌شدت افزایش می‌دهد و وجود اختلالاتی در اسپرم آقایان باعث می‌شود که کمتر عمر کنند.
درحالی که محققان هنوز علت این اتفاق را نمی‌دانند، می‌گویند ناباروری درست مثل سیگار کشیدن یا ابتلا به دیابت، باعث می‌شود که خطر مرگ آقایان دوبرابر شود و از آنجا که از هر هفت زوج یکی نابارور است، باید هرچه زودتر فکری برای برطرف شدن این اختلال‌ها شود. البته درحالی که ناباروری به شکلی جدی جان مردها را تهدید می‌کند، هنوز هم بسیاری از مردهایی که صاحب فرزند نمی‌شوند، حاضر به مراجعه به متخصصان و درمان مشکل خود نمی‌شوند. آنها با چنین رفتاری، امکان برطرف شدن بسیاری از اختلال‌هایی که به‌سادگی قابل درمان هستند را از بین می‌برند و جان خود را به خطر می‌اندازند.
اگر مجرد است…
هرچه زودتر برای برادر مجرد‌تان همسری دست و پا کنید تا خطر مرگ زودرس از او دور شود. محققان می‌گویند درحالی که مردان متاهل به‌ویژه در دهه ۵۰، ۶۰ و ۷۰ زندگی خود از سلامت بیشتری برخوردارند، مردهای مجرد با تهدید‌های جدی سلامت روبه‌رو هستند. به نوشته ساینس‌دیلی، آقایان مجرد یا آنهایی که همسرشان را ازدست داده‌اند، سه‌برابر بیشتر از متاهل‌هایی که زندگی خوبی دارند بر اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی جان‌شان را از دست می‌دهند و حتی اگر دوره‌ای از زندگی‌شان را در کنار یک زن گذرانده باشند، بعد از ۵۰سالگی وضعیت سلامت مردان جدا شده نسبت به مردان متاهل به سرعت افت می‌کند.
شاید آقایان مجرد تصور کنند که زندگی آرام‌تر و کم‌دغدغه‌تری به نسبت مردهای متاهل دارند، اما پژوهشگران می‌گویند ازدواج، استرس و افسردگی را کاهش می‌دهد و در نتیجه از ابتلای مردها به بیماری‌های مزمن پیشگیری می‌کند. از آنجا که مردان غیرمتاهل معمولا عادات غذایی نامناسبی دارند، کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و رفتارهای پرخطر بیشتری دارند، عمرشان هم باوجود نداشتن استرس‌هایی که در زندگی مردان متاهل وجود دارد، کوتاه می‌شود.
اگر رهایش کرده‌اید…
گفتیم که مجرد بودن می‌تواند زندگی یک مرد را به خطر بیندازد، اما معنای این حرف این نیست که ازدواج در هر شرایطی به بهبود وضعیت سلامت یک مرد و طولانی شدن عمرش منجر می‌شود. متخصصان معتقدند مجرد بودن از داشتن روابط ناموفق خطر کمتری دارد و مردها وقتی طلاق می‌گیرند جان‌شان به‌مراتب بیشتر به خطر می‌افتد. مجله سلامت آقایان از خطرات طلاق برای سلامت آقایان نوشته است و از زبان محققان نوشته که مردهای مطلقه بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی و مرگ قرار دارند.
به گفته پژوهشگران مردهایی که مجبور به جدایی از همسر خود شده‌اند، برخلاف باور اغلب افراد بیشتر با خطر مرگ زودهنگام، سوءمصرف موادمخدر و افسردگی مواجه هستند و درحالی که اجتماع هم از آنها حمایتی نمی‌کند، طول عمرشان هر روز کمتر از قبل می‌شود. محققان بر این باورند که مردان مطلقه ومجرد۳۹درصد بیش از مردان متاهل در خطر افسردگی و احتمال خودکشی هستند و یک مرد تا زمانی که ازدواج آرامی را تجربه نکرده، نمی‌تواند بسیاری از تهدید‌هایی که با آنها مواجه است را از خود دور کند.
اگر تخم‌مرغ دوست دارد…
نه تنها روابط عاطفی یک مرد و میانه‌ای که با ورزش کردن دارد، بلکه عادات غذایی هم تا اندازه زیادی تکلیف او را با زندگی روشن می‌کند. محققان می‌گویند اشتباهاتی که بسیاری از مردها در انتخاب سبک تغذیه انجام می‌دهند، باعث زودتر مردن‌شان می‌شود. یکی از این اشتباه‌ها بیش از اندازه خوردن تخم‌مرغ است. دیلی‌میل نوشته است مردانی که بیش از ۳تخم‌مرغ در هفته می‌خورند، ۸۱درصد بیشتر از دیگران با خطر مرگ روبه‌رو هستند.
از نظر آنها بالا بودن میزان کلسترول و کولین (ماده غذایی که به کارکرد صحیح سلول‌ها کمک می‌کند) در تخم‌مرغ می‌تواند یکی از دلایل این اتفاق باشد. باتوجه به یافته‌های پژوهشگران، احتمال مرگ بر اثر ابتلا به سرطان پروستات در این مردها بیشتر از دیگران است و به‌همین دلیل پژوهشگران به آقایان توصیه می‌کنند برای دور شدن از خطر مرگ زودرس، سهم تخم‌مرغ را در رژیم غذایی‌شان کمتر کنند. از نظر آنها حتی ایجاد چنین تغییر ساده‌ای می‌تواند به بیشتر شدن طول عمر آقایان منجر شود.
مردان بی‌فکر هستند؟!
از اینکه این عبارت را به کار می‌بریم نرنجید؛ محققان می‌گویند «نظریه بی‌فکر بودن مردان» علت کمتر بودن طول عمرشان نسبت به خانم‌هاست. به نوشته تلگراف، پژوهشگران بر این باورند که بی‌فکر بودن مردها بیشتر از هرچیزی بلای جان‌شان می‌شود و آنها توضیح می‌دهند که انتخاب‌های ناشی از بی‌عقلی در زندگی آقایان باعث می‌شود که پژوهشگران چنین برچسبی را روی‌شان بچسبانند.
به گفته آنها انتخاب‌هایی مانند ورزش نکردن و تا پای جان ایستادن برای به‌دست آوردن یک زن و حتی شیوه نادرست رانندگی، خطرات بی‌عقلی نامیده می‌شود و گرچه این خطرات معمولا کم‌اهمیت شمرده می‌شوند، اما عواقب‌شان گاهی مرگ‌آور است. اگرچه این تحقیق صرفا جهت شوخی انجام گرفته، اما تفاوت میزان مرگ‌ومیر بین زنان و مردان واقعی است.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *