فواید ازدواج با چه کسی ازدواج نکنیم ازدواج

کارهایی که زنان در زندگی زناشویی نباید انجام دهند

مردمان/ هر رابطه‌ای منحصر به فرد است و موقعیت‌ها و شرایط خاص خودش را دارد؛ اما زنان در روابط زناشویی گاهی کارهایی انجام می‌دهند که اغلب بدون اینکه متوجه شوند، خدشه‌ای به حس مشترک شان وارد می‌کند. در این نوشتار چندین نکته آمده که باید در این خصوص به آنها توجه داشت تا کم‌ترین آسیب‌های ناخواسته وارد زندگی عاطفی شود.
۱. از کم ارزش کردن خود بپرهیزید
آسیب‌پذیر بودن و نداشتن امنیت در جهان امروز بسیار آسان است. شما دائما باید با موفقیت‌هایی که کسب می‌کنید، خود را به اثبات رسانده و با پیروزی‌ها و شکست‌ها رو به رو شوید؛ بنابراین تخریب و از بین بردن عزت نفس و ارزش شخصی افراد ساده است. سعی کنید که از ارزش‌های خود کم نکنید. بدانید که شما ارزش و لیاقت همه چیز را در جهان دارید و شایسته هر آنچه دارید، هستید.

۲. از تکیه محض به شریک زندگی خود بپرهیزید
تکیه کردن به کسی برای حمایت، چیز بدی نیست، اما وابستگی به کسی تا حدی که تبدیل به تنها پشت و پناه شما شود، روشی نادرست است. این کار بعدها باعث می شود ارزش شخصی شما، ثبات احساسی و شادی‌تان به چیزهایی وابسته شود که خودتان هیچ کنترلی روی آنها ندارید. به شریک زندگی خود برای حمایت متقابل تکیه کنید، اما به او محتاج نباشید.

۳. به برقراری ارتباط کم توجه نباشید
گاهی درک همسرتان مشکل می‌شود، به خصوص زمانی که افسرده، عصبانی یا ناراحت هستید، بنابراین بهتر است که در آن لحظه موضوع را رها کنید. اکثر اوقات صحبت، پرسش، برقراری ارتباط کلامی در یک رابطه ایده خوبی است، مخصوصا اگر احساس می‌کنید که نتوانسته‌اید نیاز شریک زندگی خود یا روش برقراری ارتباط با وی را درک کنید. انجام چنین کاری، رابطه شما را تقویت کرده و به هر دو طرف درک بهتری از حس و حال یکدیگر می‌دهد.

۴. برای تغییر همسرتان تلاش نکنید
زنان و مردان نسل ما و نسل پیش از ما، کمی در روش تفکر، عمل و رفتار با هم تفاوت دارند. البته نمی‌توان گفت همه آنها، بلکه این امر درباره تعداد زیادی از ما صادق است. نکاتی در شریک زندگی شما وجود خواهد داشت که شما آنها را دوست دارید و برخی را نیز دوست ندارید. قطعا ترجیح می‌دادید که همسر شما برخی از آن نکات و صفات را نداشت، اما اکنون که این صفات را دارد، کمی آنها را برای خود قابل تحمل کرده و سعی کنید به آنها عادت کنید. سعی نکنید او را به سمت علائق خود سوق داده و تغییر دهید؛ در عوض بیشتر روی آنچه می‌پسندید، تمرکز کرده و کمتر به چیزهایی که نمی‌پسندید، فکر کنید.

۵. آنچه را برای شما انجام می‌دهد، بی ارزش نکنید
برخی مردان با تفکرات زنان درباره روابط عاشقانه آشنایی دارند؛ اما اغلب مردان با اینکه واقعا عاشق زنان خود هستند، به ندرت طبق تعریف یک زن از رابطه عاشقانه پیش می‌روند. دقت کنید که فقط چون همسرتان چیزهایی را که به او گفته‌اید، به خاطر ندارد، نباید او را بی توجه بدانید. درعوض کارهای زیادی را هم انجام می‌دهد. اگر می‌خواهید کاری را انجام دهد، گاهی مستقیما آن را به او یادآوری کنید. به این صورت زندگی را هم برای او و هم برای خودتان آسان می‌کنید.

۶. از آنچه خارج از کنترل شماست عیب جویی نکنید
خاطرات توسط کسانی خلق می‌شوند که برای کوچک‌ترین جزئیات مته به خشخاش نمی‌گذارند. سعی کنید به ندرت کارها را در زندگی هدایت کنید و اجازه دهید امور آن طور که باید و شاید صورت بپذیرند. اینکه وقتی برنامه‌ها تغییر می کنند، افسرده شوید امری طبیعی است، اما به فکر فرورفتن و پژمرده شدن به خاطر این تغییرات یا گریه و زاری کردن یا دائما کنایه زدن، می‌تواند یک خاطره خوب در حال رقم خوردن را خراب کرده و حال و هوای خودتان و شریک زندگی‌تان را تلخ کند.

حتی اگر تغییر در برنامه‌ها چیزی است که نمی‌توانید اصلا تحمل کنید و روی سلامت و امنیت شما اثر ناخوشایند دارد، سعی کنید روی جزئیات تاکید نکنید. از زمان با این فکر لذت ببرید که چه چیزی می‌تواند یک عنصر شگفتی ساز در همین حال حاضر باشد.

۷. سعی در سلب آزادی‌های همسر خود نداشته باشید
هیچ مشکلی در خواستن یک رابطه طولانی و امن وجود ندارد. همگی ما تغییر می‌کنیم و تکامل پیدا می‌کنیم. هم به خودتان و هم به شریک زندگی‌تان فرصت بدهید. برای تقویت و تحکیم رابطه و از بین بردن حس عدم امنیت، با شریک زندگی خود صحبت کنید تا راهی بیابید برای ایجاد و ساختن شرایطی که حس امنیت بیشتری در آن دارید.

۸. به وفاداری احترام بگذارید
روابط از مراحل دشواری گذر می‌کنند و در طول این مراحل است که ما آسیب پذیر و حتی گاهی ناشاداب می‌شویم. اگر این چنین شد، با شریک زندگی خود صحبت کنید. در صورتی که چیزی متفاوت می‌خواهید که رابطه فعلی‌تان به شما نداده است، پس شجاعت داشته باشید و آن را بیان کنید، اما اگر این شجاعت را ندارید، اعتماد موجود بین خود و شریک زندگی خود را برای یک لحظه ضعف یا وسوسه تخریب نکنید. باید طوری با شریک زندگی خود رفتار کنید که دوست دارید او با شما رفتار کند. به وفاداری تمام و کمال احترام بگذارید.

۹. به جای او تصمیم نگیرید
همه ما دوست داریم گفته‌های‌مان نقش و رتبه‌ای خاص در انتخاب‌ها و تصمیمات شریک زندگی‌مان داشته باشد. همین باعث می‌شود که هر فرد متاهلی احساس خاص بودن بکند، اما در بسیاری مواقع هم زیاده روی می‌کنیم. به یاد بیاورید زمانی که کسی در تصمیم گیری‌های شما دخالت می‌کند، چه حسی پیدا می‌کنید؟ برای شریک زندگی شما هم دقیقا همین طور است. به خاطر همسرتان هم که شده، به جای او تصمیم نگیرید.

 

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *