دید و بازدید عید نوروز / فوت‌وفن دیدوبازدید نوروزی بدون استرسزن - خانواده

چگونه بهترین عروس دنیا شوم؟

زندگی ایده آل/ پرسش: به تازگی ازدواج کردم و تصمیم دارم ارتباطی خوب و موفق با خانواده همسر بخصوص مادر شوهرم داشته باشم لطفا من را راهنمایی کنید.
پاسخ: در سال های اخیر که شکل زندگی تغییر کرده و دختران، تحصیل کرده و برخی دارای شغل شدند، همسو شدن با تمام خواسته ‌های خانواده خودشان نیز برای آنها مشکل شده چه برسد به بجا آوردن خواسته ‌های خانواده همسر. در نتیجه ارتباط برقرار کردن با خانواده همسر کار چندان آسانی نیست. اما نگران نباشید کار نشد ندارد می ‌‌‌خواهیم به شما یاد دهیم چطور بهترین عروس دنیا شوید.
اولین قدم برای برقراری یک ارتباط خوب
اگر می‌ خواهید ارتباطی خوب داشته ‌باشید باید از شناخت خودتان شروع کنید و این در دست‌ ترین منبع قابل تغییر است. شناخت ما از خود می ‌تواند نقاط ضعف و قدرت‌ مان را نشان دهد تا درصدد برطرف کردن این نقاط ضعف باشیم. مثلا دختر خانمی که بسیار حساس و زودرنج است از کوچک‌ ترین مسئله از طرف خانواده همسر ناراحت شده و باعث ناراحتی و تشنج در خانواده می ‌شود. اگر دقت کنیم می ‌بینیم که این دختر خانم در خانواده خود نیز این مشکل را داشته و به فکر حل آن برنیامده است یا مثلا پسری که وقت ‌شناس نیست و در خانواده خود کسی اهمیت این موضوع را به او نیاموخته و چه بسا موقعیت ‌ها و شرایط خوبی را نیز از دست داده است، بعد از ازدواج نیز بابت این قضیه مشکلات زیادی را با همسر خود پیدا می‌ کند.
پدر و مادر همسر مثل والدین خودمان هستند؟
اگر پدر و مادر همسرمان را فقط پدر و مادر عزیز همسر عزیزمان بدانیم مسئله خیلی راحت‌ تر می ‌شود. این موضوع را از همان اول در خودمان حل کنیم که همان احساس و احترامی که من نسبت به پدر و مادر خودم دارم همسرم نیز نسبت به پدر و مادر خودش دارد و هیچ‌ وقت به دنبال تغییر این احساس نباشیم چرا که جز آسیب زدن به همسرمان، فایده دیگری ندارد. اگر این مسئله را بپذیریم و در ارتباطات با مسائل پیش آمده لحاظ کنیم خیلی از مشکلات اصلا به وجود نمی ‌آید. مسئله بعدی نیز حفظ استقلال و تمامیت خانواده نوپای خودمان است. خیلی از مشکلاتی که بین فرد و خانواده همسرش پیش می ‌آید به دلیل رعایت نکردن این حریم است.
رفت و آمدها را چطور کنترل کنیم؟
این موضوع به توافق شما با همسرتان بستگی دارد، مثلا اگر هر دوی شما افراد برونگرا یا درونگرایی هستید به راحتی می ‌توانید در مورد تعداد و زمان رفت ‌وآمدها به تفاهم برسید. مشکل زمانی است که یکی از زوج‌ ها درونگرا و دیگری برونگراست که در این مورد هم با شناخت شخصیت و علایق طرف مقابل به جای قضاوت و تحمیل نظرمان می ‌توانیم به نظر مشترکی دست پیدا کنیم. پس در این مورد خود دو نفر تصمیم می ‌گیرند.
اگر می‌ خواهید ارتباطی خوب داشته ‌باشید باید از شناخت خودتان شروع کنید و این در دست‌ ترین منبع قابل تغییر است. شناخت ما از خود می ‌تواند نقاط ضعف و قدرت‌ مان را نشان دهد تا درصدد برطرف کردن این نقاط ضعف باشیم.
چگونه با دخالت خانواده همسر مقابله کنیم؟
سازگاری
اول خونسردی خود را حفظ کنید. آدم عصبانی نه تنها خوب به مسئله پیش آمده فکر نمی ‌کند بلکه باعث می‌ شود اطرافیان نیز در مورد گفته‌ های او شک کنند. بعد به آنها بگویید در مورد گفته یا پیشنهاد آنها فکر خواهید کرد، اگر موضوع اینجا تمام نشد و آنها در این خصوص پافشاری کردند به آنها یادآوری کنید که شما و همسرتان در زمان مناسب با هم همفکری کرده و تصمیم خواهید گرفت. در مواردی که آنها به حریم شما احترام نگذاشته و خواهان تاثیر گذاری بیشتری در زندگی و تصمیمات شما هستند باید صریحا این موضوع را به آنها یاد آوری کنید که این موضوع را در زمان مناسب و با همسرتان بررسی خواهید کرد.
برچسب ‌‌هایی به نام مادر شوهر و عروس
اینکه ما با چه نگرشی وارد زندگی جدید می ‌شویم بسیار مهم است. مثلا اگر به عنوان یک دختر خانم در خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که مادربزرگ و پدربزرگ همه تصمیمات مهم را می ‌گرفتند و این باعث عصبانیت و نارضایتی و غصه خوردن مادرمان از دست پدر شوهر و مادر شوهرش بوده، در این حالت احتمالا ذهنیت خوبی نسبت به خانواده شوهر نخواهید داشت؛ از طرف دیگر اغلب ما در مورد مادر شوهر یا عروس افکار منفی‌ای داریم که باعث جهت‌ گیری منفی و رفتار منفی در ما می ‌شود.
مثلا در نظر بگیرید اگر مادر ما از ما کاری را بخواهد که در توان ما نیست و برایمان سخت است کم پیش می ‌آید که از دست او ناراحت شویم و تلاش‌ مان را می ‌کنیم تا آن کار را انجام دهیم و اگر هم نتوانستیم موضوع خیلی کش پیدا نمی ‌کند. حالا در نظر بگیرید اگر مادر شوهر از عروس تقاضایی داشته باشد که حتی دشواری کمتری نسبت به تقاضای مادرمان دارد، چه فکری خواهیم کرد؟ چه واکنشی نشان می ‌دهیم؟ اگر نپذیریم چه مسائلی پیش خواهد آمد؟ پیامدهای این نپذیرفتن حتی سال ‌های سال گریبانگیر ما خواهد بود.
اگر از خانواده همسرتان دلخورید…
این مسئله اجتناب ‌ناپذیر است پس برای آن آماده باشید. شما با خانواده‌ای که تاکنون تعاملی به این شکل نداشتید وارد ارتباط شده‌اید و حتما اختلاف نظر و سوء تفاهم پیش خواهد آمد. منتها بهترین روش برای حل مسئله ارزیابی درست مسئله و اتخاذ بهترین و مناسب ‌ترین تصمیم و در نهایت عملی کردن تصمیمتان است. اول مسئله‌ای که باعث ناراحتی شما شده است را بررسی کنید؛ مشکل اصلی چیست؟
اگر مادر یا خواهر یا نزدیکان خودتان این ناراحتی را به وجود می ‌آوردند چه فکری درباره آنها می‌ کردید، بعد سعی کنید خودتان را جای‌ آنها بگذارید و اتفاق پیش آمده را از نظر آنها ببینید، وقتی به اینجا رسیدید متوجه می ‌شوید که بهتر و منطقی ‌تر دارید موضوع را بررسی می ‌کنید، حالا بعد از تشخیص مشکل آن را ارزیابی کنید؛ موضوع چقدر برای ‌تان مهم است آیا نادیده گرفتن آن بهتر است یا صحبت کردن درباره آن؟ بعد که تصمیم گرفتید آن را خودتان عملی کنید. در اینجا بهتر است بگویم خودتان مشکلات را حل کنید و آنها را به همسرتان موکول نکنید. حتی برخی مواقع بهتر است اصلا همسرتان را وارد مشکلات نکنید.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *