ثبت نام آزمون آزمون

جزئیاتی جدید از تغییرات ناگهانی آزمون کارشناسی اشد؛ تغییرات انجام شده خواست شورای تحول و شورای برنامه ریزی بود!

تغییرات ناگهانی و بسیار زیاد دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ که از زمان انتشار تا کنون موجی از نگرانی و اضطراب را در میان داوطلبان ایجاد کرده است، آنچنان که پیگیری های «تابناک» از طریق مسئولان نشان می دهد ظرف چند ساعت آینده لغو خواهد شد و حداقل در سه یا چهار رشته اصلی شرایط به حالت قبل باز خواهد گشت.

همچنین ببینید: اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره برخی اصلاحات در مواد ازمون و رشته‌های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام ازمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶

به گزارش «تابناک» همزمان با انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد، بسیاری از داوطلبان مثل دانشجویان رشته های کامپیوتر، مدیریت اجرایی، مهندسی برق و… نسبت به تغییرات ناگهانی و از پیش اعلام نشده ای که در دفترچه اعمال شده بود، اعتراض کردند و با ارسال پیام هایی به تحریریه «تابناک» از بلاتکلیفی و اضطراب شدید خود گفتند.

در همین راستا تلاش شد تا ضمن پوشش دقیق و همه جانبه مشکل ایجاد شده، همچنین موضوع از طریق مسئولان مربوطه پیگیری شود. نتیجه این پیگیری ها از طریق یکی از نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات به شرح زیر است.

«دکتر محمود صادقی» نماینده شهر تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با این تغییرات خلق الساعه، ضمن حق دادن به داوطلبان و تأکید بر این موضوع که اجازه نخواهد داد حق کسی در آزمون مذکور ضایع شود، به «تابناک» گفت: همین نیم ساعت پیش با دکتر خدایی، رئیس سازمان سنجش در این باره صحبت کردم. آنطور که ایشان گفت، مشکل بخاطر خواست و نظر شورای برنامه ریزی و شورای تحول ایجاد شده است.

دلیل آن هم این بود که رشته مدیریت اجرایی از نظر شورای تحول نباید پذیرش داشته باشد و لذا سازمان سنجش مجبور شد این رشته را به گرایش های زیر مجموعه رشته کامپیوتر اضافه کند که بر این اساس برای سه رشته مشکل ایجاد شد.

«صادقی» افزود: آنچنان که رئیس سازمان سنجش به من گفت، طبق هماهنگی های انجام شده با شورای برنامه ریزی و شورای تحول موضوع اصلاح شده است و ساعت ۸ امشب اطلاعیه اصلاحیه روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.
نماینده شهر تهران در مجلس ضمن اشاره به اینکه جزئیات گفت و گو را نمی توانم به شما بگویم، گفت: به هر ترتیب تصمیمی که گفتم، گرفته شد و اطلاعیه اصلاحیه منتشر خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در پاسخ به سئوال خبرنگار «تابناک» مبنی بر تخظی سازمان سنجش از قانون و عدم اطلاع رسانی تغییرات یکسال قبل از اعمال، افزود: این موضوع را می دانم و قبول دارم. اما منشأ تغییرات سازمان سنجش نبوده است و حل خواهد شد.

«صادقی» در مورد اینکه این تغییرات ناگهانی تنها شامل رشته کامپیوتر و مدیریت اجرایی نیست و رشته هایی دیگری مثل مهندسی برق، مکانیک، تربیت بدنی، ادبیات فارسی، اقتصاد و … را نیز شامل می شود، گفت: من این جزئیات را نمی دانم ولی بر اساس توضیحاتی که رئیس سازمان سنجش به من داد، مشکل برای  ۳یا ۴ رشته بود که قول دادند به روال سابق برگردد.

وی در پایان گفت: من نهایتاً‌ پیگیری خود را خواهم کرد تا هیچگونه اجحافی در حق داوطلبان نشود و اعتراض داوطلبان را نیز منطقی می دانم.

جزئیات اصلاحیه سازمان سنجش به شرح زیر است:

پیرو اطلاعیه مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۴ درباره شرایط، ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال ۱۳۹۶ و بیست و دومین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور، بدینوسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ می‌رساند، اصلاحات زیر در دفترچه راهنمای ثبت نام داوطلبان اعمال شده است.

۱- با توجه به مصوبات شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی برنامه‌ریزی مبنی بر منسوخ شدن برنامه درسی رشته مدیریت اجرایی، در آزمون سال ۱۳۹۶ در کد رشته ۱۱۴۸ (مجموعه مدیریت کسب و کار و امور شهری) داوطلبان علاوه بر دروس امتحانی ۲ و ۳ مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام، در جلسه آزمون پس از دریافت دفترچه سوال می‌توانند از بین مجموعه دروس تخصصی مدیریت (شامل دانش‌ مسائل‌ روز در زمینه‌ مدیریت ‌مؤسسات‌ تولیدی، خدماتی و طرح‌های عمرانی ‌با ضریب ۲‌، نظریه‌های ‌عمومی‌ مدیریت ‌با ضریب ۲ و زبان ‌فارسی ‌با ضریب ۱‌) و مجموعه دروس ریاضی (شامل ریاضیات‌ عمومی ۱ و ۲ دوره‌ فنی ‌و مهندسی ‌با ضریب ۲) یک مجموعه را به صورت انتخابی پاسخ دهند.

۲- برای رشته مهندسی کامپیوتر گرایش‌های شبکه‌های کامپیوتری و رایانش امن (کد ۱۲۷۷) علاوه بر کد رشته امتحانی ۱۲۷۷ (مهندسی کامپیوتر) از کد رشته امتحانی ۱۲۷۶ (مهندسی فناوری اطلاعات) نیز پذیرش انجام خواهد شد و داوطلبان بایستی دروس زبان‌ عمومی و تخصصی (انگلیسی)‌ با ضریب ۱، دروس مشترک (ساختمان‌های گسسته، ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم، مهندسی نرم‌افزار، شبکه‌های کامپیوتری) با ضریب ۴، مجموعه دروس تخصصی مشترک (اصول طراحی پایگاه‌ داده‌ها، هوش مصنوعی، سیستم‌های عامل) با ضریب ۲، و معماری کامپیوتر  با ضریب ۱ را امتحان دهند. ضمناً ظرفیت پذیرش در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش‌های شبکه‌های کامپیوتری و رایانش امن ۵۰ درصد از بین داوطلبان کد رشته امتحانی ۱۲۷۶ و ۵۰ درصد از بین داوطلبان کد رشته امتحانی ۱۲۷۷ انجام خواهد شد.

۳- در کد رشته ۱۲۷۷ درس شماره ۲ شامل ریاضیات (ریاضی عمومی (۱و۲)، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمال مهندسی، ریاضیات ‌گسسته‌) به ریاضیات (ریاضیات مهندسی، آمار و احتمال مهندسی، محاسبات عددی، ساختمان‌های ‌گسسته‌)، با ضریب اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام تغییر یافته است.

تذکر مهم: با توجه به تغییر برنامه درسی رشته مهندسی کامپیوتر، گرایش‌های شبکه‌های کامپیوتری و رایانش امن در آزمون کارشناسی‌ارشد ۱۳۹۷ صرفاً از رشته امتحانی مهندسی کامپیوتر (کد ۱۲۷۷) پذیرش دانشجو خواهند داشت.
۴-در کد رشته امتحانی ۱۱۳۳ (مجوعه روانشناسی)، ضریب درس امتحانی ششم (روانشناسی بالینی) برای رشته روانشناسی تربیتی از دو (۲) به صفر (٠) تغییر می‌یابد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *