دانلود کتاب همت و كار در ‌آيينه شعر و ادب فارسيدانلود کتاب همت و کار در ‌آیینه شعر و ادب فارسی

دانلود فرهنگ لغت فارسی عربی ابراهیم دسوقی (المعجم الفارسی الکبیر)

برای دانلود جلد اول اینجا کلیک کنید
برای دانلود جلد دوم اینجا کلیک کنید
برای دانلود جلد سوم اینجا کلیک کنید
برای دانلود جلد چهارم اینجا کلیک کنید

المعجم الفارسی الکبیر ، فرهنگ بزرگ فارسی – عربی )
نویسنده: ابراهیم الدسوقی شتا
حق تکثیر: قاهره: کتابخانه مدبولی ۱۹۹۲م


فرهنگ لغت، لغت‌نامه، واژه‌نامه یا فرهنگنامه[۱] کتابی است که در آن معانی واژه‌های یک زبان معین با توضیحات مربوط به ریشه شان، تلفظ شان، یا اطلاعات دیگر مربوط به آنها به ترتیب حروف الفبای همان زبان گردآوری می‌شوند. واژه‌نامه گاه به فهرست واژه‌هایی در در انتهای کتاب‌ها می‌آیند گفته می‌شود که معادل glossary در زبان انگلیسی است.

فرهنگ واژگان با دانشنامه (دایرة المعارف) تفاوت دارد. در یک واژه‌نامهٔ معمولاً، فقط به معنای واژه‌ها اکتفا می‌شود و اطلاعات دیگری (نظیر تاریخچه) داده نمی‌شود. به علاوه، در واژه‌نامه‌ها فقط به واژه‌های عمومی یک زبان اشاره می‌شود، و اسامی خاص (مانند اسم مکان‌ها و اشخاص) کمتر نوشته می‌شود. با این حال، مرز دقیقی بین واژه‌نامه و دانشنامه نمی‌توان تعیین کرد، و برخی کتب به نوعی در هر دو طبقه جا می‌گیرند، مانند لغتنامهٔ دهخدا.

انتقادها به مفهوم فرهنگ لغت
پیر بوردیو هر فرهنگ لغتی را حاوی سوگیری می‌داند و در این رابطه بر این عقیده است که تمام فرهنگ نامه‌ها اعم از جامعه‌شناسی، مردم شناسی، فلسفه و غیره اغلب زورگویانه هستند. او علت این امر را این می‌داند که آن‌ها در تظاهر به توصیف، در واقع به برخی واژگان مشروعیت می‌دهند. او فرهنگ نامه‌ها را ابزارهایی می‌داند برای ساخت واقعیتی که مدعی ثبت آن اند، و مدعی است آن‌ها می‌توانند مولفان و مفاهیمی را که وجود ندارند به وجود بیاورند و بر عکس دربارهٔ مفاهیم یا مولفانی که وجود دارند خاموش بمانند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

One thought on “دانلود فرهنگ لغت فارسی عربی ابراهیم دسوقی (المعجم الفارسی الکبیر)”
  1. سلام خدا قوت لینک جلد اول دانلود کتاب فرهنگ فارسی عربی ابراهیم دسوقی شامل حرف آ تا پ و لینک جلد دوم شامل حرف ت تا ز و لینک جلد سوم شامل حرف س تا ک و لینک جلد چهارم تکرار لینک جلد اوله لطفا در اولین فرصت زحمت اصلاح لینک ها رو بکشید با تشکر خدانگهدار التماس دعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *