کابوس - خواب بد

تلفن همراه عامل کابوس‌های شبانه

باشگاه خبرنگاران/ بر اساس جدیدترین تحقیقات استفاده از تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی دارای صفحه نمایش به دلیل تابش نور آبی از سطح آنها می تواند باعث بی خوابی و بدخوابی در افراد شود و حتی سبب شود افراد نتوانند خواب عمیق در طول شب داشته باشند.
خواب در انسان دارای مراحل مختلف است، یکی از حالت ها موسوم به Rem یا حالت رویابینی است و مردمک چشم حتی در زیر پلک بسته حرکت می کند و خواب سبک است. حدود بیست دقیقه از خواب شبانه به خواب عمیق اختصاص دارد که باعث دفع مواد سمی از مغز و حفظ سلامت بدن و استراحت اندام ها می شود.

استفاده از تلفن همراه قبل از خواب باعث می شود مقدار زمان خواب عمیق در فرد کاهش چشمگیری پیدا کند که به واسطه آن، فرد روز بعد دچار خستگی، بی حوصلگی، کاهش تمرکز در کار و در دراز مدت ابتلا به انواع بیماری های مزمن از جمله افسردگی، چاقی، افزایش فشار خون، ابتلا به سرطان و بیماری های اعصاب و روان می شود.
کارشناسان به همین دلیل توصیه می کنند افراد در ساعت های انتهایی به زمان خواب خود از تلفن همراه، رایانه و یا تبلت استفاده نکنند زیرا باعث بد خوابی شبانه در آنها می شود.
به عنوان راه حل های جانبی برخی شرکت های بزرگ سازنده تلفن همراه و تبلت از جمله Apple دارای تنظیمات خاص برای فعالیت کاربران با دستگاه ها در شب هستند که نور صفحه نمایش را تنظیم و کم می کند. دارندگان سایرتلفن های همراه نیز می توانند نرم افزارهای مخصوص ویژه تنظیم نور صفحه نمایش در شب را بر روی دستگاه های خود فعال کنند و از مزایای آنها استفاده کنند.
در عین حال کار کردن با تلفن همراه و تبلت به دلیل پیچیدگی های کار با این وسایل نیازمند دقت و تمرکز مغز است که در نهایت باعث می شود احساس خواب‌آلودگی در فرد از بین برود و فرد دچار بی خوابی شبانه شود.

مضرات گوشی هوشمند برای خواب

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *