دستگاه برداشت پنبه

اختراع دستگاه برداشت پنبه بهتر از نمونه خارجی

دستگاه برداشت پنبه

 “عباس هراتی” یکی از با شهروندان با استعداد و خلاق شهرستان بشرویه با کمترین امکانات، دستگاه برداشت پنبه از مزارع را ساخته که پاسخگوی نیاز کشت پنبه در این شهرستان است.

آقای هراتی مخترع این دستگاه دارای یک کارگاه کوچک تراشکاری و جوشکاری است و این دستگاه را هم در کارگاه خودش تولید کرده است.

دو سال پیش در همین روزها یعنی ششم آذرماه سال ۱۳۹۲ اولین دستگاه برداشت غوزه پنبه از سطح مزارع  با اعتباری بالغ بر ۲۴۰ میلیون تومان به همراه کارشناسان آرژانتینی‌اش وارد کشور و شهرستان بشرویه شد.

هراتی به همراه پسرش، ۴ سال زمان صرف طراحی و ساخت قطعات دستگاه برداشت پنبه کرد و امسال نتیجه این تلاش را در لبخند رضایت بخش کشاورزان می‌بیند، تلاشی که قدم به قدمش با مشورت گرفتن از بهترین کارشناسان پنبه و کشاورزان خبره به نتیجه رسیده است.

این دستگاه برداشت پنبه که حاصل نبوغ و خلاقیت فرزندان این مرز و بوم است، مزایایی دارد که دستگاه مشابه خارجی آن ندارد. یکی از مزیت‌های این دستگاه نسبت به نمونه خارجی آن، این است که غوزه را کامل از پنبه جدا می‌کند، به وش پنبه آسیب نمی‌زند و در نوع برش و پیچیدن هیچ ضربه‌ای به الیاف پنبه وارد نمی‌شود و کمترین افت را در برداشت دارد.

این دستگاه قادر است در ۷ ساعت یک هکتار پنبه را از مزارع جمع آوری کند و به علاوه از ضایعات پنبه که جمع آوری می‌شود، به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هراتی می‌گوید، توانسته با ۳۵ میلیون تومان و البته با هزینه شخصی این دستگاه را با کمترین امکانات بسازد و اگر حمایت شود پیشرفته‌ترین دستگاه را به بازار ارائه می‌دهد.

دستگاه برداشت پنبه که توسط این مخترع بشرویه‌ای ساخته و ثبت اختراع شده کاملاً ایرانی است؛ از طراحی آن گرفته تا ادوارت مورد نیاز و سازنده آن بدون کوچک‌ترین نیاز به اجناس خارجی. امید است که با حمایت مسئولین هم از توان مخترعین توانمندی مثل آقای هراتی در کشور استفاده شود و هم از خروج ارز از کشور جلوگیری شود.

منبع: سکنیه وثوقی – بشرویه

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *