وزارت علوموزارت علوم

اطلاعیه وزارت علوم درباره گزارش‌های سرقت علمی

خبرآنلاین/ وزارت علوم دو هفته پس از انتشار گزارش‌هایی در نشریات معتبر از سرقت علمی در ایران، اقداماتی که برای مقابله با این موضوع انجام شده است را منتشر کرد.

به دنبال نشر گزارش مربوط به سرقت علمی (انتحال) از سوی مجله نیچر و به منظور رسیدگی به موضوع و برخورد با متخلفان در حوزه کارکردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین برخورد با تخلفات علمی، به منظور جلوگیری از تکرار این جرائم، اقدامات زیر در این وزارتخانه از مدت ها قبل آغازشده و توجه به این موضوع با جدیت ادامه دارد:

۱ـ مقرر شد یک کمیته حقیقت یاب به مسئولیت معاونت محترم پژوهش و فناوری تشکیل شود و با پیگیری مجدانه در این زمینه، موضوع را به طور دقیق و مستند و کارشناسانه مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را اعلام کند.

۲ـ مقرر شد به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ شود کمیته‌ای را جهت رسیدگی به این امور تشکیل داده و ضمن پیگیری موضوع، نتیجه رسما اعلام شود.

۳ـ راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار این نوع تخلف تعریف و از طریق کنترل مقالات علمی و پایان نامه‌ها و با استفاده از نرم افزار همانند جو، ثبت پایان‌نامه‌ها و… از هرگونه سواستفاده، جلوگیری و ممانعت به عمل آید.

۴ـ همچنین در قالب آئین نامه و دستورالعمل های مختلف، عنایت ویژه به کیفیت امور تحقیقاتی، مکانیسم و ارتقای اعضای هیئت علمی صورت گرفته است.

۵ـ مرجعیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارشناسی دقیق “اصالت” مقالات علمی در این امر مورد تاکید است.

۶ـ آیین نامه و شیوه نامه های برخورد با تخلفات علمی استادان و دانشجویان به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارسال شده است.

۷ـ لازم به ذکر است که معاونت محترم حقوقی و امور مجلس وزارت متبوع، لایحه‌ای را در مورد سرقت ادبی و تقلب علمی تهیه و تنظیم کرده و پس از طی تشریفات قانونی، مراتب را با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب تقدیم کرده است.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *