سنسور باران در خودرو چیست و چگونه عمل می کندسنسور باران در خودرو چیست و چگونه عمل می کند

سنسور باران در خودرو چیست و چگونه عمل می کند

( (Rain Sensor) )
این سنسور معمولا در قسمت بالای شیشه ی جلو و در قسمت وسط (در محدوده جای گذاری آینه جلو ) نصب می‌شود. این سنسور بر اساس اولتراسونیک یا امواجی که انسان قادر به شنیدن آن نیست کار می‌کند.

طرز کار این سنسور به گونه ای است که امواج از فرستنده سنسور ارسال می‌شود و در صورت خشک بودن شیشه این امواج از شیشه عبور می‌کند اما در صورتی که سطح شیشه ی جلو خیس باشد این امواج منعکس شده به گیرنده سنسور می‌رسند و پس از آن کنترل یونیت سنسور مقدار امواج ارسال شده با مقدار دریافت شده را مقایسه می‌کند. در صورتی که مقدار امواج دریافت شده کمتر از مقدار ارسال شده باشد سنسور به ECU دستور فعال شدن برف پاک کن ها را می‌دهد.

ECU نیز پس از دریافت اطلاعات کنترل یونیت سنسور پس از تجزیه و تحلیل مجدداً اطلاعات را برای فعال شدن برف پاک‌کن ها را صادر می‌کند.

همچنین میزان سرعت کارکرد برف پاک کن نیز به تشخیص سنسور بستگی دارد. یعنی سنسور با مقایسه مقدار اطلاعات ارسال و دریافت شده سرعت و کارکرد برف پاک کن را تشخیص می‌دهد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

در گذشته شرکت های خودروسازی در تلاش بوده اند تا برف پاک کن را از خودرو حذف کنند. به طور مثال برخی سعی کرده اند به جای برف پاک کن، با ایجاد لرزش های خفیف در شیشه جلو از شکل گیری قطره روی شیشه جلوگیری کنند. ولی این ایده ها هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفتند؛ زیرا مشکلات زیادی داشتند و از همه مهم تر رانندگان از نمونه های آزمایشی ساخته شده رضایت خاطر نداشتند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *