اختلال خواب

بی‌خواب‌ها بدقیافه می‌شوند!

آخرین خبر/ اگر خوب و کافی نخوابید، ظاهرتان چه تغییراتی می‌‌کند؟
سلول‌های پوست شما هر روز آماده بهبود پیدا‌کردن و ترمیم‌شدن هستند اما اگر وقتی برای این کار در اختیارشان قرار ندهید، چاره‌ای جز ضعیف‌شدن و آسیب‌دیده ماندن برایشان باقی نمی‌ماند. پوستی که شب‌ها چند ساعت در تاریکی استراحت نمی‌کند، دچار پیری زودرس می‌شود …

سلول‌های پوست‌تان می‌میرند
سلول‌های پوست شما هر روز آماده بهبود پیدا‌کردن و ترمیم‌شدن هستند اما اگر وقتی برای این کار در اختیارشان قرار ندهید، چاره‌ای جز ضعیف‌شدن و آسیب‌دیده ماندن برایشان باقی نمی‌ماند. پوستی که شب‌ها چند ساعت در تاریکی استراحت نمی‌کند، دچار پیری زودرس می‌شود و نمی‌تواند آسیب‌دیدگی‌های روزمره‌اش را ترمیم کند.

جوش‌جوشی می‌شوید
سطح کورتیزول (هورمون استرس) به طور طبیعی در شب کاهش می‌یابد‌ اما شما با بیدار ماندن تا دیروقت و مختل‌کردن چرخه خوابتان، سطح کورتیزول را بالا نگه می‌دارید. نتیجه این اتفاق سبز‌شدن غده‌های چربی روی پوست‌تان و آکنه‌آلود‌شدنش است.

پوست‌تان سوراخ می‌شود
همه افراد روی پوستشان منافذی دارند اما منافذ پوست آنهایی که شب به اندازه و خوب نمی‌خوابند، هر روز بزرگ‌تر می‌شود و خیلی زود شبیه چاله‌های پوستی می‌شود که یا درمان نمی‌شوند و یا سخت و پر‌هزینه جایشان پر می‌شود.

آفتاب نابودتان می‌کند
اشعه فرابنفش خورشید آماده آسیب‌رساندن به هر پوستی است‌ اما آنهایی که به اندازه در شب نمی‌خوابند، در برابر این اشعه سرطان‌زا آسیب‌پذیرترند.
متخصصان می‌گویند در بدن این افراد میزان آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز برای مبارزه با اشعه‌های مضر نور خورشید کم است و حتی پوست این افراد در برابر آلودگی‌های شهری هم توان مقاومت پایین‌تری دارد.

قارچ می‌زنید
خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی یا سبز‌شدن قارچ روی گوشه و کنار پوست بدن، کسانی که شب‌ها خوب نمی‌خوابند را بیشتر تهدید می‌کند. گذشته از این، فولیکول موی این افراد هم آسیب می‌بیند و بیشتر در معرض کچلی و ریزش مو قرار می‌گیرند.

زیر چشمتان بادمجان سبز می‌شود
کیسه‌های سیاه زیر چشم که حتی کرم‌های روشن‌کننده هم درمانشان نمی‌کنند، در بسیاری موارد نتیجه کم‌خوابی است. اگر خوب نخوابید و در اتاق تاریک شب‌ها چشم روی هم نگذارید، زیر چشمتان پف می‌کند و تیره می‌شود. برای خلاص‌شدن از این وضعیت دو کار مهم را باید انجام دهید؛ اول اینکه خوب و کافی بخوابید و دوم اینکه کمتر در غذایتان نمک بریزید.

زرد پوست می‌شوید
برهم‌ریختن نظم ساعت بیولوژیک، علاوه بر همه عوارض گفته‌شده، باعث تغییر‌رنگ پوست شما هم می‌شود. پوست شب‌زنده‌دار‌ها، رنگ زرد پیدا می‌کند و حتی در چهره شان رنگ خاکستری آزار‌دهنده‌ای را هم می‌توانید مشاهده کنید.

اگزما می‌گیرید
بالا‌رفتن سطح هورمون استرس از یک طرف و پایین آمدن سطح آنتی‌اکسیدان‌های ضروری، پوست افراد کم‌خواب را در معرض دچار‌شدن به اگزما و حتی بیماری‌های پوستی از قبیل پسوریازیس قرار می‌دهد. اگر تازگی‌ها مدام دچار اگزما می‌شوید، اول یک هفته خوب بخوابید و در صورتی که وضعیت پوست‌تان فرقی نکرد، سراغ متخصصان بروید.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *