استخدام نیروی ماهر مسلط به زبان عربی و کامپیوتر در قمسایت - کامپیوتر - کرده شمالی

در کل کشور کره شمالی فقط ۲۸ سایت وجود دارد

مسوولان کشور کره‌ی شمالی، به تازگی سهوا یک سرور را که اطلاعات تمام دامین‌های این کشور را در خود جای داده بود، باز کرده‌اند. در پی این موضوع هم توانسته‌ایم متوجه شویم که کشور کره‌ی شمالی، فقط ۲۸ وب‌سایت برای خودش دارد؛ یعنی فقط ۲۸ وب‌سایت وجود دارند که به کد .kp ختم می‌شوند.

برای مقایسه، بد نیست به تعداد سایت‌های کشورهای دیگر هم نگاهی بیندازیم. فقط در کشور آلمان، بیش از ۱۶ میلیون وب‌سایت هستند که به آدرس .de ختم می‌شوند. کشور چین هم حدود ده میلیون وب‌سایت دارد که دامین آن‌ها با کد این کشور یعنی .cn ثبت شده است.

«مت برایانت» (Matt Bryant)، یک مهندس امنیتی، توانسته است این اطلاعات را درباره‌ی کره‌ی شمالی به دست آورد. او اطلاعاتی که کسب کرده را در وب‌سایت GitHub پست کرده است.

می‌توانید لیست کامل تمام ۲۵ وب‌سایت را از GitHub نگاه کنید. این وب‌سایت‌ها از دیروز آن‌قدر شلوغ شده‌اند که سرورهای‌شان جواب این همه بازدید را نداده است. برخی از سایت‌ها از این قرارند:

Airkoryo.com.kp: وب‌سایت خرید بلیط هواپیما

Cooks.org.kp: وب‌سایت دستورالعمل غذاهای کره‌ای

Friend.com.kp: یک شبکه‌ی اجتماعی شبه به MSN

Kcna.kp: وب‌سایت آژانس مرکزی خبر کره

Nta.gov.kp: سازمان توریسم کره
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
نگاهی به تصاویر سایت‌های کره‌ای بیاندازید. کاملا واضح است که استاندارد اینترنت در این کشور، حداقل بیست سالی عقب‌تر از استاندارد جهانی است:

از جمعیت ۲۴٫۹ میلیونی کره‌ی شمالی، درصد بسیار کمی به اینترنت دسترسی دارند؛ طوری که مردم این کشور حق استفاده از اینترنت را ندارند. این موضوع هم که فقط ۲۸ وب‌سایت در کره‌ی شمالی وجود دارد، اصلا عجیب به نظر نمی‌رسد.

منبع: دیجی کالا

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *