وجهیت چیست ؟

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی

مقوله وجهیت (به انگلیسی modality) از دیرباز در منطق، فلسفه و معنا شناسی صوری مطرح بوده و در حوزه کاربردشناسی زبان جایگاه ویژه ای داشته است. کینگ وجهیت را موضوعی پیچیده، نامتعین و علی رغم پیشرفت های قابل ملاحظه در این حوزه فاقد تعریفی یکپارچه می داند با این وجود یکی از تعریف های مستند، تعریف لاینز از وجییت به مثابه نگرش گوینده، نویسنده یا به عبارت بهتر کنشگر بیانی نسبت به امکان وقوع یا لزوم تحقق گزاره است.
در کتاب های دستور زبان فارسی قریب به اتفاق دستورنویسان تمایزی بین وجه و وجهیت قائل نشده اند؛ حال آنکه به گفته پالمر وجه مقوله ای دستوری و وجهیت مقوله ای معنایی است که در حوزه معناشناسی مطرح می شود
بر اساس تعریف لاینز منظور از وجهیت نگرش کنشگر بیانی به میزان قطعیت وقوع گزاره است که از طریق پاره گفت نمود عینی می یابد.
مفاهیم وجهیت از طریق مقوله های دستوری فعل، قید ، صفت و اسم در زبان فارسی نمود می یابند که به نوشته برخی از صاحبنظران دستور زبان فارسی دو مقوله دستوری فعل و قید در فارسی معاصر، حوزه کانونی نمود وجهیت شمرده می شوند.

این مقاله را هم بخوانید : بررسی پیامدهای ترجمه از انگلیسی بر مقوله وجهیت در فارسی

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی

توارد در شعر چیست ؟

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی

شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

خودروی ۴*۴ چیست ؟

ش آبان ۱۲ , ۱۳۹۷
خودروی ۴*۴ چیست ؟ این عبارت را روی برخی خودروها می بینیم ۴*۴ یا ۴ ۴WD این عبارت به چه معناست سامانه چهارچرخ محرِک یا تمام چرخ (۴x4) خودرویی است که قابلیت گشتاوری نیروی محرکه تولید شده موتور را به بر روی چهار چرخ به صورت همزمان دارد. بنا بر […]
ماشین ۴wd

خدمات شرکت ناسار