امروز : سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸ - 20 رجب 1440
شناسه خبر : 13137
  پرینتخانه » اصطلاحات نقدی و ادبی تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵ | 295 بازدید | ارسال توسط :

وجهیت چیست ؟

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی مقوله وجهیت (به انگلیسی modality) از دیرباز در منطق، فلسفه و معنا شناسی صوری مطرح بوده و در حوزه کاربردشناسی زبان جایگاه ویژه ای داشته است. کینگ وجهیت را موضوعی پیچیده، نامتعین و علی رغم پیشرفت های قابل ملاحظه در این حوزه فاقد تعریفی یکپارچه می داند با […]

وجهیت چیست ؟

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی

مقوله وجهیت (به انگلیسی modality) از دیرباز در منطق، فلسفه و معنا شناسی صوری مطرح بوده و در حوزه کاربردشناسی زبان جایگاه ویژه ای داشته است. کینگ وجهیت را موضوعی پیچیده، نامتعین و علی رغم پیشرفت های قابل ملاحظه در این حوزه فاقد تعریفی یکپارچه می داند با این وجود یکی از تعریف های مستند، تعریف لاینز از وجییت به مثابه نگرش گوینده، نویسنده یا به عبارت بهتر کنشگر بیانی نسبت به امکان وقوع یا لزوم تحقق گزاره است.
در کتاب های دستور زبان فارسی قریب به اتفاق دستورنویسان تمایزی بین وجه و وجهیت قائل نشده اند؛ حال آنکه به گفته پالمر وجه مقوله ای دستوری و وجهیت مقوله ای معنایی است که در حوزه معناشناسی مطرح می شود
بر اساس تعریف لاینز منظور از وجهیت نگرش کنشگر بیانی به میزان قطعیت وقوع گزاره است که از طریق پاره گفت نمود عینی می یابد.
مفاهیم وجهیت از طریق مقوله های دستوری فعل، قید ، صفت و اسم در زبان فارسی نمود می یابند که به نوشته برخی از صاحبنظران دستور زبان فارسی دو مقوله دستوری فعل و قید در فارسی معاصر، حوزه کانونی نمود وجهیت شمرده می شوند.

این مقاله را هم بخوانید : بررسی پیامدهای ترجمه از انگلیسی بر مقوله وجهیت در فارسی

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی

توارد در شعر چیست ؟

وجهیت چیست ؟ وجه نمایی در زبان فارسی

| منبع خبر : مقاله بررسی پیامدهای ترجمه از انگلیسی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا عربی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.