باداب سورت

چشمه های باداب سورت سمنان – مازندران

باداب سورت نام چشمه های زیبایی است که بین استان مازندران و سمنان واقع شده است.

سورت ریشه در زبان روسی دارد و به معنای شدت اثر است. باداب سورت “Badab surt” به معنی شدت اثر آب گازدار می باشد که در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو نیز می گویند. در حقیقت نام اصلی با قدمت چند هزار ساله این چشمه‌ها، باداب اروست می باشد.

این باداب های دیدنی حدود سه هکتار از اراضی آن منطقه را در بر می گیرد که از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از درختان سوزنی برگ و درختچه‌های زرشک وحشی می‌رسد و از جنوب مشرف به دره‌ و از شرق مجاور به ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب باداب سورت را نیز روستای اروست احاطه کرده است.

 مجموعه زیبا و دیدنی چشمه‌های آب معدنی باداب سورت که از شگفت‌ انگیزترین شاهکارهای طبیعت است ، نوعی ژئو پارک است که در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار گرفته است و در ۶۸ کیلومتری شمال دامغان و ۷ کیلومتری غرب روستای بادله واقع شده است . چشمه‌های اسرارآمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب‌ های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه می‌ باشند ، باداب سورت نیز به معنی شدت اثر آب گاز دار است که در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند . یکی از چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد که برای درمان دردهای کمر ، پا ، روماتیسم و پوست سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی ترش است که به صورت دائمی و تشتی می‌باشد . آب‌های رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال ، ده‌ها حوضچه کوچک بسیار زیبا به رنگ‌ های نارنجی ، زرد و قرمز و در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند .

چشمه های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد .

باداب سورت

باداب سورت
باداب سورت

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *