کولر آبی بدون پمپروشن کردن کولر آبی بدون پمپ آب

روشن کردن کولر بدون پمپ : آیا روشن کردن کولر بدون پمپ آب باعث سوختن کولر می شود؟
در بسیاری موارد می بینیم که افراد در زمان روشن کردن کولر حتما پمپ آب را هم روشن می کنند و معتقدند اگر پمپ کولر روشن نباشد، کولر می سوزد. این مسأله تا چه اندازه صحیح است؟

خلاصه مطلب این که چیزی که باعث سوختن کولر میشه گرمای زیاد هست نه روشن بودن یا خاموش بودن پمپ آب. اگر هوا خنک باشد روشن نکردن پمپ هیچ آسیبی به کولر نمی زند.

توضیح مطلب به تفصیل

واقعیت اینه که فضای داخل کولر بر اثر تابش گرمای خورشید گرم میشه ، موتور کولر هم چون یه وسیله الکترومکانیکی هست بر اثر کارکرد گرم میشه ، از طرفی چون موتور کولر روی خودش خنک کننده یا پروانه نداره تنها راه خنک موندنش همین گرفتن گرمای هوا توسط آب هست . با این حرفایی که زدم به این نتیجه می رسیم که اگه کولر رو تو ظهر تابستون بدون پمپ روشن کنید اولا هوای خشک و دم کرده وارد خونه میشه ثانیا موتور کولر بعد از ۲ یا ۳ ساعت کار کردن خیلی گرم میشه و احتمال سوختنش زیاد میشه . اما اگه تو یه شب تقریبا خنک بهاری یا تابستونی کولر رو بدون پمپ آب روشن کنید تا صبح هم کار کنه احتمال سوختنش کمه ، البته شما سعی کنید هیچ وقت اینکار رو نکنید ، من حرفم سر این تفکره ! پس این تفکر که کولر بدون زدن کلید پمپ آب می سوزه یا کار نمی کنه غلطه و شرایط خاصی داره .

خلاصه مطلب این که چیزی که باعث سوختن کولر میشه گرمای زیاد هست نه روشن بودن یا خاموش بودن پمپ آب.

عملکرد پمپ آب کولر آبی چیست ؟

پمپ آب کولر کارش همونجور که از اسمش معلومه پمپاژ آب از کف محفظه کولر به سمت لوله های آب هست که از بالا روی پوشال کولر می ریزن . پمپ آب کولر یک موتوره که در یک جهت مشخص و با سرعت مشخص می چرخه ، برق ۲۲۰ ولت می خوره و بدون واسطه به کلید پمپ آب در منزل شما متصل میشه . پمپ آب کولر از دو جزء اصلی تشکیل شده . یکی موتور گردان هست و یکی دیگه پره ۳ تایی که توسط یه میله به موتور وصل شده . پمپ آب کولر در انتهای محفظه کولر قرار میگیره و آبی که اونجا جمع شده رو توسط پره ۳ تایی به حرکت در میاره و به خروجی پمپ می فرسته . شلنگ آب کولر ( منظور شلنگ داخلی که به پمپ وصله نه شلنگ باریکی
که از شیر آب به کولر اومده ) به همین خروجی وصل میشه و به ۳ انشعاب تقسیم میشه و آب رو روی پوشال ها می ریزه . این آب برای مرطوب شدن پوشال و گرفتن حرارت محیط اطراف لازمه که باشه . این آب گرما رو میگیره و تبخیر میشه و این شکلی کولر هوای خنک شده رو داخل کانال می فرسته .

راه اندازی فیسبوک عربی

منبع: سایت علم فردا

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *