نریشن به چه معناستنریشن چیست ؟

نریشن چیست ؟

نریشن ، گفتار ( Narration )
نریشن به معنای روایت قصه است. در سینما ، نریشن توضیحات اضافی است که از سوی کسی بیان می شود ، که از شخصیت های فیلم نیست. در فیلم های مستند و آموزشی ، صدایی است که روی فیلم آن را می شنویم و اطلاعات تکمیلی درباره تصویری را که می بینیم در اختیارمان می گذارد. در فیلم های داستانی ، معمولا صدای یکی از شخصیت هاست و هدف از آن ، دادن اطلاعات بیشتر و گسترش آگاهی ما از شخصیت ها و ماجرای فیلم است.

اگر نیازمند نیرو برای تهیه نریشن عربی یا فارسی هستید با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۷۸۹۶۴۹

تلفن گویا به زبان عربی

به گفتار متن خبر نریشن مى‌گویند و متناسب با ساختار خبر متفاوت خواهد بود که معمولاً به دو شکل نگارش مى‌شود:
۱.نریشن کامل:

نریشن کامل به گفتار متنى گویند که براى خبر نگارش مى‌شود و ابتدا تا انتهاى خبر را به‌طور کامل در برمى‌گیرد. خبرنگار متن خبر را تهیه، تنظیم و سپس آن را در استودیو ضبط مى‌کند و براى مستند کردن آن تصاویر مناسب با متن انتخاب و در کنار مونتور آنها را مونتاژ مى‌کند.
۲.نریشن جزئى:

نریشن به جزئى از گفتار متنى می‌گویند که براى بخشى از خبر نگارش مى‌شود. در این‌گونه خبرها، گوینده معمولاً از عین کلام مصاحبه‌شونده یا صحنه‌هاى زنده‌ی رویداد استفاده مى‌کند و نریشن در واقع علاوه بر اطلاعاتى که درباره‌ی خبر مى‌دهد، در انسجام خبر و مرتبط کردن اجزاء آن نقش مهم دارد. پلاتو و نریشن، در صورت امکان، باید در محیط واحد ضبط شوند تا سطح صدا یکسان باشد. براى تحقق این امر دو شیوه وجود دارد:
– شیوهٔ اول:

بلافاصله، پس از تهیه خبر، در صورتى‌که وقت باشد، طراحى ساختار خبر انجام و در محیط رویداد، پلاتو و نریشن ضبط شود که چنین شیوه‌اى به‌سرعت کار فراوان نیاز دارد.
– شیوهٔ دوم:

در این شیوه تمام مطالب جمع‌آورى و در فرصت مناسب دسته‌بندى و تدوین مى‌شوند. پس از دسته‌بندى مطالب و مشخص کردن تصاویر موردنظر، خبرنگار محیط مناسبى را براى دادن پلاتو و نریشن انتخاب و هر دو را ضبط مى‌کند.

نریشن چیست ؟

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

4 thoughts on “نریشن چیست ؟”
  1. سلام. مطلب خیلی خوبی بود. کاش پلتفرم های نریشن دیگه که میشه به صورت آنلاین سفارش نریشن داد یا نریتور شد هم معرفی میکردید. مثلا توی سایت ویدابیا خیلی راحت هم میشه ویدیو برای گویندگی (نریشن) گذاشت هم میشه خودمون روی ویدیو هامون به کمک استودیوی نریشن مجازیش صداگذاری کنیم. کلا تو این زمینه در ایران حرف اولو میزنه
    https://vidubia.com/narration-services

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *