نسخه آزمایشینسخه دمو چیست ؟

نسخه دمو چیست ؟

نسخه نمایشی یا دمو از یک نرم افزار، نسخه ای رایگان از نرم افزار است که به کاربر اجازه می دهد برای یک مدت زمان مشخص از نرم افزار به طور رایگان استفاده نموده تا با قابلیت ها و ویژگی های آن آشنا شود.
استفاده از نسخه نمایشی یک نرم افزار به کاربر اجازه می دهد که به خوبی با امکانات نرم افزار آشنا شود. البته تمامی شرکت ها برای محصولات تولیدی خود نسخه دمو قرار نمی دهند اما اکثر شرکت هایی که یک محصول جدید تولید نموده اند دموی محصول خود را نیز عرضه می نمایند تا کاربر با  قابلیت ها و ویژگیهای منحصر به فرد محصولشان آشنا شده و بتواند بین این محصول با سایر محصولات مقایسه داشته باشد.

روش های زیادی برای عرضه نسخه نمایشینرم افزار وجود دارد که متداول ترین روش آن قرار دادن لینک دانلود محصول داخل سایت شرکت است. در این حالت مشتری امکان استفاده از محصول را به صورت رایگان در یک مدت زمان مشخص مثلا ۳۰ روز (trial software) دارد و پس از آن با خرید محصول و دریافت کد خرید و وارد نمودن آن در محصول می تواند باز هم از محصول استفاده نماید.

روش دیگر ارائه نرم افزار دمو، عرضه مستقل نسخه آزمایشیاز نرم افزار اصلی است. در این حالت کاربر با نصب نسخه دمو می تواند با محصول آشنا شده و در صورت تمایل به خرید نرم افزار بعد از اتمام مدت زمان نرم افزار دمو، باید آن را uninstall نموده و نسخه اصلی نرم افزار را نصب نماید.

در حالت دیگری از ارائه نسخه نمایشی نرم افزار، نسخه رایگان برروی آدرسی در فضای اینترنت قرار می گیرد و کاربران با وارد نمودن کلمه کاربری و رمز عبور که توسط شرکت تولید کننده نرم افزار در اختیار کاربران قرار داده (از طریق اطلاع رسانی در سایت رسمی شرکت، ایمیل نمودن اطلاعات ورود به نرم افزار به کاربران و…) می توانند وارد نرم افزار شده و با ویژگی های آن آشنا شوند. در این حالت برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، معمولا اطلاعات نسخه دمو هر ۲۴ ساعت به حالت پیش فرض باز می گردد.

در واقع ارائه نسخه آزمایشی محصول، یک ابزار تبلیغاتی قوی به حساب می آید و امروزه شرکت های بسیاری محصولات خود را این گونه به مشتریان معرفی می نمایند.
نسخه آزمایشی
نسخه تبلیغاتی

داستان ابرهه

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *