متن در مورد ارتوپدی به عربیپزشک

فراخوان اعزام پزشک به خارج از کشور توسط وزارت بهداشت

ممتاز نیوز : نماینده دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اعزام پزشکان ایرانی به آفریقای جنوبی از فراخوان برای اعزام پزشک به خارج از کشور، توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای برای صادرات داروهای ایرانی به روسیه نیز منعقد شده است.

دکتر رسول دیناورند در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح اقدامات دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت در سراسر دنیا اظهار داشت: وزارت بهداشت یک سازمان بزرگی است که بعد از آموزش و پرورش بیشترین نیروی انسانی را دارد. بنابراین دستگاهی است که در تمام کشور حضور دارد و در ایران وزارت بهداشت دارای مسئولیت‌های گسترده‌ای از جمله تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی است.

وی با اشاره به مسئولیت‌های دیگر وزارت بهداشت از جمله توسعه تحقیقات و فناوری، ارتباطات بین‌المللی در حوزه بهداشت، دارو و تجهیزات پزشکی، افزود: بنابراین ما تعاملات بین‌المللی نیز داریم تا بتوانیم توانایی‌های خود را به دیگر کشورها عرضه کنیم و متعاقب آن از توانمندی‌های کشورهای دیگر نیز بهره‌مند شویم و در چنین چارچوبی بنده وظایف و مأموریت‌هایی داشته و دارم.

صادرات داروهای ایرانی به روسیه

دیناروند ادامه داد: براین اساس سفری دوروزه به روسیه داشتیم و از طرف وزیر بهداشت ایران با وزیر بهداشت روسیه ملاقاتی داشتم و تفاهم‌نامه‌ای برای صادرات داروهای ایرانی که با استقبال بسیار خوب روسها مواجه شده بود صورت پذیرفت و طرف روسی با افتخار از ما درخواست می‌کرد تا داروهای کشور ما را که با فناوری‌های بالا ساخته می‌شود، برای بیماران خودشان تهیه کنند، در حال حاضر نیز خوشبختانه چنین صادراتی داریم ولی باید گسترش پیدا کند و متعاقب آن نیز روسیه دارای تجهیزات پزشکی است که ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

سفر هاشمی به روسیه

نماینده دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت تصریح کرد: در حوزه تبادل نیروی انسانی نیز کمیته مشترکی تشکیل شده است و ان‌شاءالله در یکی دو ماه آتی این کمیته در تهران برگزار می‌شود. براین اساس وزیر بهداشت کشورمان به روسیه سفر خواهد کرد.

دیناروند در ادامه پاسخ به تسنیم دربارهٔ اقدامات دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت عنوان کرد: در چارچوب کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی که وزیر امور خارجه کشورمان نیز رئیس تیم ایرانی این کمیسیون به حساب می‌آید، یکی دیگر از اعضای کمیته مشترک نیز وزارت بهداشت است که بنده نیز در این کمیسیون از طرف وزارت بهداشت حضور داشتم و تعاملاتی طی این سفر ۳-۴ روزه در کشور آفریقای جنوبی داشتیم.

تأمین و تربیت پزشکان آفریقای جنوبی توسط ایران

وی ادامه داد:‌ آفریقای جنوبی با اینکه در قاره آفریقا است، ولی کشوری پیشرفته به حساب می‌آید که دارای توانمندی‌های بالایی است، البته نیازهایی نیز دارد. آنها نیز ایران را به‌چشم یک کشور معتبر نگاه می‌کنند و در حوزه تأمین نیروی انسانی و پزشک برای کشورشان درخواست‌هایی داشتند و همچنین برای تربیت پزشک جهت کشورشان در ایران تقاضاهایی داشتند که وزیر بهداشت کشورمان موافقت اصولی و کلی در این رابطه دارند، بنابراین یک کمیته در ایران پیگیر این مقوله است و به‌زودی وزیر بهداشت آفریقای جنوبی به ایران می‌آید.

اعزام ۴۰۰ پزشک به آفریقای جنوبی

نماینده دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: مسئولان آفریقای جنوبی درخواست داشتند، تعدادی پزشک ایرانی نیز به این کشور اعزام شوند، بنابراین تصور می‌کنیم این مسئله فرصتی برای کشورمان است تا پزشکان ما نیز تجربه بین‌المللی کسب کنند و ما قول اعزام ۴۰۰ پزشک را به آنان داده‌ایم و به‌زودی از طریق وزارتخانه این فراخوان برای اعزام پزشک به خارج از کشور اعلام خواهد شد و ثبت‌نام این پزشکان بعد از توافق با کشور آفریقای جنوبی صورت می‌پذیرد ولی در مجموع توافق اولیه بسیار مناسب است و ما نیز از پیشنهاد کشور آفریقای جنوبی راضی هستیم.

آموزش ۱۲۰۰ دانشجوی پزشکی آفریقای جنوبی در ایران

دیناروند خاطرنشان کرد: البته در حال حاضر نیز تعدادی پزشک ایرانی در آفریقای جنوبی مشغول فعالیت می باشند و توانسته‌اند در نشان دادن توانمندی‌های پزشکان ایرانی خوب عمل کنند. برای تربیت دانشجویان پزشکی کشور آفریقای جنوبی نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم زیرا ما واحدهای بین‌الملل در دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم و می‌توانیم این دوره‌های آموزشی را به‌زبان انگلیسی برگزار کنیم. درخواست کشور آفریقای جنوبی برای آموزش دادن به دانشجویانشان در ایران بسیار بسیار است و پیشنهاد داده‌اند ۱۲۰۰ دانشجوی آنان در ایران طی ۵ سال این آموزش‌ها را فراگیرند، این مسئله نیز در وزارت بهداشت در حال پیگیری است و پس از امضا و نهایی شدن اجرا خواهد شد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *