حق طلاقطلاق ازدواج با مرد مطلقه ، درست است؟!

بعد از طلاق عذاب وجدان دارم

خراسان/ زنم طلاق گرفته است و من عذاب وجدان دارم. چه کار کنم؟

دوست گرامی؛ هرچند اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشته اید برای کمک به شما بسیار محدود است زیرا در رابطه با دلایل عذاب وجدان تان چیزی نگفته اید اما با توجه به این که طلاق و جدایی زن و شوهر از یکدیگر، از بزرگ ترین مسائل استرس زا در افراد است، در صورت وقوع می تواند با احساساتی مانند «احساس گناه»، «افسردگی» و «خشم» همراه باشد. توجه داشته باشید که در پس تمامی این احساسات، باور و تفکری نهفته است که عامل آن شده است. چه چیز باعث شده که نسبت به طلاق همسرتان احساس گناه کنید؟ آیا فکر می کنید ظلمی در حق او شده که دلتان به حالش می سوزد؟ یا فکر می کنید او را تنها گذاشته اید؟ به دلایل خودتان فکر کنید و به پیشنهادهای ما توجه کنید امیدوارم نکاتی که در ادامه بیان می کنیم، بتواند به شما کمک کند.
به آینده فکر کنید، گذشته را نمی توان تغییر داد
به جای فکر کردن به گذشته ای که قابل تغییر نیست، به آینده و امروز فکر کنید. امروزی که می تواند آینده را شکل دهد و شما وقت و انرژی کافی برای پرداختن به آن دارید. اکنون چه کاری از دست شما ساخته است؟ آیا خواسته‌ای دارد که بتوانید اجابت کنید و احساس گناه خود را کاهش دهید؟ مهارت «حل مسئله» به شما کمک می کند به مشکلات به دید مسئله نگاه کنید. با یادگیری این مهارت بار هیجانی ناشی از آن کاهش می یابد.
به ازدواج دوباره فکر کنید
اگر تصور می کنید از طلاقتان ناراضی هستید و مایلید به زندگیتان برگردید، می توانید یک بار دیگر شانس تان را امتحان و در این باره با همسرتان گفت و گو کنید. حتی اگر امکان ازدواج مجدد با او را ندارید احساس گناه تان را بیان و سعی کنید این احساس ناخوشایند را با گفت و گو با یک فرد مورد اعتماد از بین ببرید. یکی از راه های از بین بردن احساسات ناخوشایند، برون ریزی هیجانات همراه آن است؛ یعنی بیش از این که بخواهید این هیجان را سرکوب کنید، به آن بپردازید و در رابطه با آن، حرف بزنید. اگر شنونده همدلی یافتید می توانید امیدوار باشید این احساس کاهش یابد.
اشتباهاتتان را تکرار نکنید
جبران کنید. احساس گناه نوعی خشم معطوف به خود است یا به بیان ساده تر هنگامی که انسان نسبت به رفتار خودش احساس خشم می کند این احساس می تواند در قالب احساس گناه ظاهر شود که راه های زیادی برای برطرف کردن آن وجود دارد از جمله «جبران کردن». اگر فرصتی برای جبران وجود دارد، از آن به عنوان راهی برای کاهش احساس گناه خود استفاده کنید. بهترین راه برای جبران گذشته، تکرارنکردن اشتباهات است. اگر چیزی برای تغییر دادن وجود ندارد یعنی «آب رفته به جوی باز نمی گردد» پس به ذهنتان فرصت استفاده از تجربه گذشته را بدهید تا به جای سرزنش شدن، به فکر جبران و ساختن آینده باشد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *