دانلود مقاله رشته عربی

پارس کردن سگ توهین به ایران واق واق سگ یا پارس کردن سگ ؟

جواب یک شایعه : عبارت پارس کردن سگ برای توهین به ایرانیان است.

این روزها ایمیل زیر متأسفانه در حال انتشار است:

لطفا جهت آگاهی دوستان واحترام به کلمه پارس که همان فارس است, به دوستان فارسی زبان خود اعلام نمایید که سگ واق واق می‌کند نه پارس . این ضربه‌ای بود که از تازیان خورده‌ایم که می‌خواستند ما پارسیان را خرد وکوچک کنند که این لقب را به پارسیان دادند.

اما پاسخ:

پارس‌کردن سگ با کلمه ی «پاس» و نگهبانی هم ریشه است، نه با «پارسوماش» که نام کهن این قوم است. نمی‌دانم کجای لغت‌نامه‌ی دهخدا نوشته که قوم پارس یعنی قومی که واق واق می‌کنند! بهتر بود پیش از اعلام این کشفیات کشکی، سری به فرهنگ ریشه شناسی زبان فارسی (تألیف دکتر حسن‌دوست، چاپ فرهنگستان زبان) می‌زدند.

همچنین بخوانید : آیا غذا به معنای ادرار شتر است ؟

واژه ی پارس به معنی صدای سگ درست نیست .تلفظ درست این واژه به معنی صدای سگ ” پاس ” است که به نادرستی پارس آمده و جا افتاده است . وظیفه ی سگ پاسداری و پاسبانی است  و پاس کار اوست .
سگ پاس می کند یعنی با صدایش دارد پاسبانی می کند . امروزه کردها( مثلاً کردهای فهلوی یا فَیلی ) درست تلفظ می کنند و پارس نمی گویند . ئه و سه گه فره پاس ئه کا . یعنی آن سگ خیلی پاس می کند .

زبان کردی همانندیهای بسیار زیادی به پهلوی باستان دارد .

حتی واق واق و عوعو را ما اشتباه می نویسیم . عوعو با عین درست نیست . مگر کلمه ای عربی است که با عین می نویسیم و واق واق نیز به صورت واغ واغ درست است . چون قاف در عربی و ترکی است و کلمات فارسی اصیل با قاف نیستند . به زبان دیگر هر چه کلمه دارای قاف در فارسی است یا عربی است مانند قاسم ، مقسم ، تقسیم ، منقسم مقسوم علیه ، قسمه  و یا ترکی و مغولی است . مانند دوقلو، آقا ، قالپاق ، قاراشمیش ، قره قروت . البته قوری روسی است و کلمات فارسی قهرمان و قند و قباد نیز در اصل کهرمان و کواذ و کند بوده اند که تحت تأثیر عربی با قاف نوشته شده اند و در اصطلاح معرّب هستند.

پارس کردن سگ و توهین به قوم ایرانی

پارس کردن سگ توهین به ایران آیا عبارت پارس کردن سگ جهت تحقیر ایرانیان
پارس کردن سگ توهین به ایران
راه اندازی سایت به زبان عربی

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

7 thoughts on “آیا عبارت پارس کردن سگ برای توهین به ایرانیان است و اشاره به قوم پارس دارد؟”
 1. در زمان های قدیم هر قومی نمادی به صورت حیوان داشتندودرهمان زمان نماد قوم ترک گرگ بود داشتن نماد ویا عنوان این که من گرگ یا سگ هستم به هیچ عنوان درآن زمان تحقیری در خود نداشت ولی درآن زمان حیوانات گرامی داشته می شدند ولی بعد از حمله اعراب و ایجاد دین های ابراهیمی طرزتفکر به حیوانات تغییر پیدا کرد وبرای بیان نفرت ازآنها استفاده شد

 2. پارسه درفارسی باستان به معنی قوم پارس است وپارس اسم صوت است وهیچ ربطی به قوم پارس نداردگردن عرب بدبخت نندازیدعرب سراززبان خودش وریشه کلماتش درنمی اوردمی خواست برای مااین واژه هارابسازدقواعددستورزبان عربی راایرانیان نوشتندفرهنگ قاموس المحیط رافیروزابادی نوشته عرب هاچندین قرن قبل ازاسلام تحت سلطه ایرانیان بودندوخیلی بی حرمتی هاازایرانیان دیدندبنابراین دشمنیشون باماریشه ای کهن داشت کلمات زیادی مثل شیروسیرو…هستندکه ظاهری مثل هم ومعنایی متفاوت دارند

 3. بله در اصل” پاس “هست .من کاری به دوستی که با حسن دوست مشکل داره ندارم ولی در زبان بختیاری که تنها زبانی هست که بیشترین نزدیکی لغتی و دستور زبانی رو با زبان دوره هخامنشی داره هم کلمه پاس سگ گفته میشه.مثلا ” آی سگُ سیچه چینو پاس اِکُنه” یعنی این سگه چرا اینطوری پاس میکنه .یا در جایی دیگه گفته میشه ” زِ خروسخون تا پاس سگ” که حتما معنیش رو متوجه شدین.
  پس اصل کلمه پاس هست که همان بار معنایی بانگ پاسبانی سگ رو داره.
  پاسداشت یا پاسدار یا پاسبان همگی کلمات مرکبی هستند که از پاس استفاده شده و تنها جایی که این نگهبانی صدا دار میشه توی بانگ سگ هست. در زبان کردی هم که خودم بیشتر سر و کار دارم هم پاس سگ گفته میشه.

 4. مقالتون کاملا مزخرف بود و متاسفم که از حسن دوست که مزخرفترین تالیف کننده هست اسم بردید جای تاسف داره اینقد دروغ در افکار عمومی جای دادین

  1. تازه کلاس هم میذارن برا ما زبان بختیاری منبع جامعی از زبان کهن ایرانیست پاس درسته از پاسبانی میاد وقتی سگ صدا میده میگفتن داره پاسبانی میکنه

 5. بله پاس درسته. ما بختیاری ها هم میگیم پاس سگ و خیلی جالبه که اگر کسی کرد یا لر باشه و به زبان و گویش خودش صحبت کنه فارسها چپ چپ نگاهش میکنن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *