تعریف شعر پژواکیشعر پژواکی چیست

شعر پژواکی چیست
echo verse
قالبی شعری است که در آن برخی از سطرها بنا بر خصوصیات و معنای پژواک که انعکاس صوت در کوه باشد، تکرار می شود و آخرین هجاهای سطر پیشین را کامل می کند و به آن معنی می دهد.
پژواک معنی و کلمه متفاوتی را بیان می کند، مانند وقتی کسی در کوه فریاد می کشد و انعکاس کلماتی را دریافت می کند. اصواتی را کی ندا دهنده دریافت می کند بخش پایانی کلمات ادا شده است نه تمامی آن. شعر قصه شهر سنگستان مهدی اخوان ثالث نمونه جالبی از این نوع شعر است
سخن می گفت با تاریکی و خلوت
حزین آوای او در غار می گشت و صدا می کرد
غم دل با تو گویم غار
بگو آیا مرا دیگر امید رستگاری نیست؟
صدا نالنده پاسخ داد : آری نیست
فرهنگ اصطلاحات ادبی – سیما داد


مهدی اخوان ثالث (۱۰ اسفند ۱۳۰۷ مشهد – ۴ شهریور ۱۳۶۹ تهران)، شاعر پرآوازه و موسیقی‌پژوه ایرانی بود. نام و تخلص وی در اشعارش م. امید بود.
اشعار او زمینهٔ اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارندهٔ ترکیبات نو و تازه است.
اخوان ثالث در شعر کلاسیک فارسی توانا بود و در ادامه به شعر نو گرایید. از وی اشعاری در هر دو سبک به جای مانده‌است. همچنین او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقایی بود.

In songs, this is usually called the chorus. Often helps connect stanzas to one another. Next slide gives an example of a poem using echo.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *