گیاه گالگا

شوید، گزنه و «گالگا» دوای درد دیابتی ها

ویستا/ دیابت یا مرض قند، بیماری است که با پیشرفت آن، تمام ارگان‌های بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند بنابراین کنترل این بیماری اهمیت بسزایی دارد و امروزه استفاده از گیاهان دارویی برای کنترل این بیماری بسیار مطرح است.

دکتر عباس حاجی آخوندی، متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی گفت: یکی از داروهایی که امروزه وارد بازار دارویی ایران و دنیا شده است، داروی گالگا است که از گیاهی به همین نام استخراج شده است. نام دیگر گیاه گالگا، شیرافزا است و داروی تهیه شده از این گیاه، نقش بسزایی در کنترل و پیشگیری از دیابت دارد.
وی ادامه داد: از دیگر گیاهان دارویی کنترل کننده قند خون و دیابت می توان به شوید اشاره کرد علاوه بر اثربخشی در کاهش چربی خون، برای کنترل قند هم موثر است که ماده مؤثر گیاه شوید به صورت افشره در دسترس است و در کاهش قند خون بسیار مفید واقع می‌شود. گیاه گشنیز هم دارای ماده مؤثری برای کاهش قند خون یا دیابت است که در مورد گشنیز هم ماده مؤثره آن به صورت افشره یا قطره در دسترس است.
دکتر حاجی آخوندی گفت: در بین عرقیات، می‌توان به عرق گزنه اشاره کرد که موجب کاهش قند خون می‌شود و عصاره این گیاه به صورت عرق وجود دارد و مصرف آن مفید و اثربخش در کاهش قند خون و کنترل دیابت است.-


شِوید یا شِوِد (نام علمی: Anethum graveolens dhi) یا شبت گیاهی است یکساله یا دوساله که گاهی بلندی آن به یک متر نیز می‌رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. این گیاه بومی جنوب غربی و آسیا و آسیای میانه‌است و امروزه در بیشتر نقاط گیتی از جمله بخش‌های جنوب اروپا، ایران، مصر، آمریکا و چین پرورانده می‌شود.

میوه شوید بیضی شکل، مسطح و به درازای ۴ میلی‌متر و پهنای ۳ میلی‌متر است. رنگ آن قهوه‌ای روشن و در سطح آن برجستگی‌هایی به رنگ زرد و در کناره‌های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می‌شود.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *