فرق گوزن و آهوفرق گوزن و آهو

فرق گوزن و آهو

آیا آهو و گوزن با هم فرق دارند

آهو و گوزن چه تفاوتی با هم دارند و چگونه می توان تشخیص داد

آهو چرنده‌ای دارای شاخ و سم است. این حیوان شباهت زیادی به گوزن دارد، ولی در اصل جزو خانواده بز و گاو وحشی است. محل زندگی بیشتر آهوها در دشت‌های آفریقاست. آنها دونده‌های بسیار سریعی هستند که در گله‌های بزرگ زندگی می‌کنند و با کوچکترین احساس خطر، به سرعت می‌گریزند. بعضی از انواع مشهور آنها عبارتند از: ایمپالا، قوچ آبی، آهوی آفریقایی و گوزن آفریقایی.

گوزن ماده آهوی نر

گوزن:
گوزن از خانواده گاوها و آهوها است. اما گوزن‌ها با هم‌خانواده‌های خود تفاوت دارند؛ چون به جای شاخ‌های دایمی، دارای شاخ‌هایی موقت هستند. گوزن نر همه ساله دارای شاخ جدیدی می‌شود. گوزن‌های ماده، غیر از نوع شمالی، هرگز شاخ در نمی‌آورند.

همه ساله در اوایل بهار مقدار زیادی خون در محل رویش شاخ‌گوزن نر به جریان می‌افتد. این خون، ماده‌ای استخوانی که رشد شاخ را تسریع می‌کند، با خود حمل می‌کند. ابتدا، محل رشد شاخک، پوشیده از پوستی نرم و پر مو به نام «مخمل» می‌شود. در اوایل تابستان این شاخ‌ها به بیشترین حد رشد خود می‌رسند. در این زمان خون، قطع می‌شود و مخمل روی سر از بین می‌رود. آهوی نر، آنقدر شاخ‌هایش را به اشیای دیگر می‌مالد تا محکم و براق شوند.
گوزن به انگلیسی: Cervidae
گوزن به عربی: أیل
آهو به انگلیسی:Gazelle
آهو به عربی :غزال

فرق هتل و متل

 

فرق گوزن و آهو

گوزن به اعضای خانوادهٔ گوزنیان (Cervidae) در راستهٔ جفت‌سمان گفته می‌شود. آن‌ها حدود ۲۷ تا ۲۸ میلیون سال پیش از گاوسانان جدا شدند و اکنون حداقل ۹۰ گونه زنده از آن‌ها در نقاط مختلف دنیا زندگی می‌کنند. جنس نر تمام گونه‌های گوزن به جز گوزن آبی شاخ دارد اما در بیشتر گونه‌ها به جز گوزن شمالی جنس ماده شاخ ندارد. شاخ گوزن‌ها تفاوت مهمی با سایر حیوانات شاخ‌دار مثل گاوسانان و کرگدن‌ها دارد. شاخ آن‌ها دائمی نیست و هر سال می‌افتد و به جایش شاخ جدیدی می‌روید.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

One thought on “فرق گوزن و آهو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *