زندگی نامه جرج سورسجورج سوروس کیست؟

جورج سوروس کیست؟
در قسمت بالا ویدئوی معرفی سورس به زبان انگلیسی و با زیرنویس فارسی قابل مشاهده است
جورج سوروس در سال 1930 در مجارستان و در یک خانواده یهودی متولد شد. پدر او یک وکیل بود و جالب اینجاست که به عنوان مبلغ زبان اسپرانتو، حتی آثار ادبی خود را به آن زبان می نوشت. اسپرانتو — یک زبان ابداعی و فراساخته است که در اواخر قرن 19 توسط لودویک لازاروس زامنهوف، پزشک لهستانی آفریده شد. زامنهوف به عنوان یک یهودی، از تنش های قومی موجود در لهستان آن زمان، رنج می برد و متوجه شد که درگیری های قومی را می توان با ایجاد یک زبان قابل فهم برای همه ساکنان زمین، حل و متوقف کرد. حامیان اسپرانتو معتقدند که چنین زبانِ عاری از ارتباط با اقوام و فرهنگ جامعه، می تواند تا میزان قابل توجهی، تماس های بین المللی را تسهیل کند. مخالفان این زبان، اغلب به رابطه نزدیک سازمان های فراماسونری به تشویق اسپرانتو از جانب آنها، توجه ویژه دارند.
سوروس جوان، از اوان کودکی اسپرانتو را همچون زبان مجارستانی، صحبت می کرد، اما موفقیت خود را در خارج از سرزمین مادری می دید بنابراین در سال 1947 جهت تحصیل به انگلستان رفت و با موفقیت از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن فارغ التحصیل شد. یکی از معلمان او کارل پوپر، فیلسوف معروف لیبرال بود که دروس او بر روی جورج سوروس جوان تاثیر به سزایی گذاشت. بعد از پایان تحصیل، سوروس بالاخره به یکی از آرزوهای خود رسید و موفق به یافتن کار در یک بانک شد. سوروس به سرعت پله های ترقی حرفه ای خود را طی کرده و در سال 1969 صندوق “کوانتوم” را که در زمینه معاملات ارز و سهام فعالیت می کرد، بنیان گذاشت. سفته بازی جرج سوروس در حوزه پول و سهام، باعث شد تا او به سرعت به موفقیت های بزرگ دست یابد و ثروت خود را به صدها میلیون دلار برساند. یکی از موفق ترین عملیات سوروس، سقوط پوند در سال 1992بود که توانست ظرف یک روز بنا به منابع مختلف، از یک تا دو میلیارد دلار کاسبی کند. این که چگونه سوروس با انجام سفته بازی می تواند چنین مبالغ هنگفتی را کسب کند، هنوز به عنوان یک راز باقی مانده است. برخی بر این باورند که راز نهفته در پیش بینی فرآیندهای مالی، مرتبط با استعداد ذاتی اوست، اما شک گرایان معتقدند که او با نمایندگان و نخبگان سیاسی و مالی ارتباط نزدیک دارد و به لطف اطلاعات آنها، سوروس همیشه یک قدم جلوتر از رقبای خود است.
راشاتودی در گزارشی ویدئویی به معرفی شخصیت و مرور فعالیت های میلیاردر مشهور مجارستانی، جرج سوروس پرداخته است.
در گزارش راشاتودی به آغاز کمک های مالی سورس به مخالفان کمونیسم، هواداران ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا و موافقان لغو قانون سقط جنین در ایرلند اشاره شده است.

سورس شکست هایی در کشور خود مجارستان نیز داشته؛ به طور مثال دانشگاه او بی اعتبار شد اما بلافاصله آن را به اتریش منتقل کرد؛ چراکه به عقیده خبرنگار راشاتودی، جابجایی مرزها و پول ها، برای سورس مشکلی ندارد. اقدامات او در کشورهای مختلف مخالفان زیادی هم دارد. سال گذشته در جریان تجمعات و راهپیمایی ها علیه ترامپ، برخی جمهوری خواهان موافق رییس جمهور آمریکا، این اعتراضات را به سورس نسبت داده بودند.

در گزارش ویدئویی زیر خواهیم دید که سورس بارها عبارات الهی را برای خود به کار برده؛ او خود را بالاتر از انیشتین و حتی «خدا» فرض می کرده است.
منابع:
انتخاب
اسپوتنیک

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *