معنای ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمیشهشتر سواری دولا دولا

معنای ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمیشه

 

این ضرب المثل را بارها شنیده ایم
کاربرد این ضرب المثل چیست و ریشه آن از کجاست
معنا و کاربرد آن :
تلاش بیهوده برای پنهان کاری
اگر شخصی سوار بر شتر شود به خاطر ارتفاع بالا از زمین، همه او را می بینند اگر خم (دولا) هم شود باز هم دیده می شود و این خم شدن کمکی به پنهان شدن او نمی کند.
زمانی که شخصی کاری می کند و سعی دارد آن را پنهان کند اما موفق نمی شود از این عبارت استفاده می شود.
در اینجا به برخی ضرب‌المثل‌هایی که در سیر قرون مختلف در فرهنگ ایران بر پایه نقش شتر منعقد شده و بین افواه متداول گشته است ، اشاره می‌شود.

“شتر درخواب بیند پنبه دانه- گهی لف لف خورد گه دانه دانه” ،”شتر دیدی؟ ندیدی!،”شتر با بارش گم می‌شه”،”شتر سواری دولا دولا نمی‌شه”،شتر را گم کرده، دنبال افسارش می‌گرده”،” دور از شتر بخواب،خواب آشفته نبین”،”شتر اگر مرده هم باشه پوستش بار خره”،”شتر راچه به علاقه‌بندی (علاقه‌بند یعنی بریشم باف) ، “شتر را گفتند چرا گردنت کج است، گفت کجام راست است!” ، ” شتر را گفتند: چکاره‌ای؟

گفت:علاقه‌بندم، گفتند:از دست و پنجه نرم و نازکش پیداست!”،” شتر مرد و حاجی خلاص”،”شتر که نواله(خوراک)بخواهد گردن را دراز می‌کنه”،” شترها را نعل می‌کردند،کک هم پایش را بلند کرد!”،”این شتریه که پشت در خونه همه میخوابه”،”شتر بزرگه زحمتش همه بزرگه”،”آنکه شتر را به پشت بان برد خودش هم باید پایین آورد،”تخم‌مرغ دزد، شتر دزد می‌شه”،”نه‌شیر شتر نه دیدار عرب”.
معنای ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمیشه

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *