زندگی نامه ام کلثوم خواننده معروف عربزندگی نامه ام کلثوم خواننده معروف عرب

زندگی نامه ام کلثوم خواننده معروف عرب

ام کلثوم از مشهورترین خوانندگان مصر و دنیای عرب است و از مهمترین صدا‌های آواز عربی به شمار می‌رود. هنوز هم نسل‌های عربی به آواز‌ها و ترانه هایش گوش سپرده و با آن‌ها خاطره بازی می‌کنند.

دانلود آهنگ یا غالی – آهنگ زیبای عربی

فاطمه دختر شیخ ابراهیم سید بلتاجی معروف به ام کلثوم در شهر تامای زاهر در استان دقهلیه دلتای نیل در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. پدرش شیخِ مسجد روستا و مادرش زنی خانه دار بود که وظیفه‌ی نگهداری و تربیت از ام کلثوم و دو فرزند دیگرش را بر عهده داشت.

او در کودکی همراه پدرش به جشن‌های عروسی می‌رفت و در آنجا آواز می‌خواند و در مناسبت‌های دینی قرآن تلاوت می‌کرد. البته پدرش به او گفته بود که یک دختر اجازه ندارد آشکارا و در جلوی چشم مردم قرآن و یا آواز بخواند. به همین دلیل ام کلثوم لباس پسرانه می‌پوشید و به مجالس می‌رفت. همه فکر می‌کردند که او یک پسربچه است. ام کلثوم در این باره می‌گفت:

“پدرم آدم سرسختی بود. خیلی سخت اجازه می‌داد تا در مقابل مرد‌هایی که نمی‌شناخت آواز بخوانم، اما از آنجایی که پول‌هایی که من در این مجالس به دست می‌آوردم کمک حال خانواده ام بود اجازه داد تا در مقابل مرد‌ها هم آواز بخوانم، اما فقط در لباس‌های پسرانه. من تا سال‌ها با لباس‌های مبدل پسرانه آواز می‌خواندم … پدرم اینگونه خودش و دیگران را اقناع می‌کرد کسی که آواز می‌خواند یک پسر است و نه یک دختر. ”

ام کلثوم هفت ساله بود که آوازه‌ی صدایش در همه جا پیچید. او در خانه‌ی ثروتمندانی که قدرت صدا و نحوه‌ی اجرای او را دوست داشتند آوازخوانی می‌کرد و یکبار به عنوان دستمزد ۱۰ قِرش گرفت که مساوی با نیمی از حقوق پدرش بود. ام کلثوم از آن پس در حوالی دلتای نیل به خانه‌ی ثروتمندان می‌رفت و در مناسبت‌های خانوادگی و دینی می‌خواند.

در شانزده سالگی یک خواننده‌ی معروف به نام ابوالعلامحمد و نوازنده‌ای به نام زکریا احمد با دیدن استعداد ام کلثوم او را به قاهره دعوت کردند. او در سال ۱۹۲۳ دعوت به قاهره را پذیرفت و همراه خانواده رهسپار پایتخت مصر شد. با سفر به قاهره فعالیت حرفه‌ای او رسما آغاز شد و درس موسیقی را در نزد معلم‌های خصوصی فراگرفت. در آن زمان انجمن “موسیقی شرقی” در قاهره دختران را نمی‌پذیرفت و او مجبور شد تا عود و آواز را در نزد معلمان خود به طور خصوصی فرابگیرد.

دختر دهاتی که مثل ستاره درخشید
زمانی که ام کلثوم به قاهره رفت ستاره‌ی اقبالش درخشیدن گرفت. خوانندگان وقت مصر به این موضوع واکنش نشان داده و به او لقب دختر دهاتی و بدوی را داده بودند. دلیل این لقب پیشینه‌ی زندگی ام کلثوم در روستا و نحوه‌ی لباس پوشیدنش بود.
ام کلثوم در لباس پوشیدن آداب و سنت‌های روستای زادگاهش را حفظ می‌کرد. لباس گشاد بلند تا زانو می‌پوشید و سرش را با یک تکه پارچه شبیه به روسری می‌بست و در جشن‌ها آواز‌های روستایی با پس زمینه‌ی عاشقانه می‌خواند.

دستاورد‌های ام کلثوم
مرحله‌ی محوری و مهم در سرنوشت حرفه‌ای ام کلثوم در سال ۱۹۲۶ میلادی رقم خورد و او که اینک به خواننده‌ای خوش صدا و صاحب نام تبدیل شده بود با شرکت سازنده‌ی صفحه‌های گرامافون قرارداد بست و درآمد سالانه‌ای را از آن دریافت نمود. او با این قرارداد به امنیت اقتصادی دست یافت و پس از آن وارد دنیای مد شد و از این تاریخ به بعد در لباس‌های او نیز تحولاتی رخ داد و دامن‌های کوتاه و دلتایی او به دامن‌های شهری فاخر تبدیل شد.

احمد رامی شاعر معروف عرب ۱۳۷ ترانه برای او نوشت. ام کلثوم در قاهره به سوی حرفه‌ای شدن پیش رفت. گروه موسیقیایی کارآزموده و استفاده از ترانه‌های با اصالت و عمیق به شهرت و محبوبیت او افزود.

او آنقدر زیبا می‌خواند که حتی افراد بی سواد هم لغت‌های عمیق و شعر‌های پر معنای او را حفظ کرده بودند. در سال ۱۹۳۰ راهش به سینما باز شد و در فیلم‌های رومانتیک و عاشقانه بازی کرد. او در فیلم‌هایی که نقش می‌گرفت ترانه خوانی هم می‌کرد.

دهه‌ی چهل قرن پیش دوران طلایی ام کلثوم بود. او در دو فیلم سلامه و فاطمه بازی کرد. مضمون این دو فیلم تاکید بر ارزش‌ها و رعایت اخلاقیات در جامعه و پرهیز از بداخلاقی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی بود. برنامه‌های او با استقبال گسترده‌ای در سراسر خاورمیانه روبرو شد و حالا دیگر به او لقب صدای مصر، صدای شرق و ستاره‌ی شرق را داده بودند.

ام کلثوم در دهه‌ی پنجاه و شصت قرن بیستم سلامتی اش را به تدریج از دست داد و دچار التهاب کلیه شد، اما همچنان به اجرای برنامه می‌پرداخت. او در سال ۱۹۵۴ با پزشک معالج خود که از طرفدارانش بود ازدواج کرد و در سال ۱۹۶۷ اولین اجرای خود را در پاریس و در خارج از مرز‌های جهان عرب به روی صحنه برد.

او در همان سال به شهر‌هایی مثل بغداد، دمشق، بیروت و طرابلس رفت تا تصویر مصر را پس از شکست ژوئن ۱۹۶۷ ترمیم کند. او با ویزای دیپلماتیک و به عنوان سفیر مصر به این مناطق سفر کرد و عواید و درآمد آن را به حساب دولت مصر و در جهت مسلح سازی ارتش مصر صرف کرد.
زندگی نامه ام کلثوم خواننده

تشییع جنازه‌ی شگفت انگیز
در سال ۱۹۷۵ میلادی حال ام کلثوم رو به وخامت نهاد. روزنامه‌ها هر روز از شرایط جسمانی او خبر تهیه می‌کردند. در سال ۱۹۷۵ او بر اثر نارسایی قلبی از دنیا رفت. مرگ او حادثه‌ی بزرگی در جهان عرب بود به طوری که چهار میلیون عرب به تشییع جنازه‌ی او رفتند.

بنابر گزارش وب سایت أراجیک تعداد تشییع کنندگان او بیش از افراد حاضر در تشییع جنازه‌ی جمال عبدالناصر تخمین زده شد. در دوران ملک فاروق نشان “کمال” و “زن صاحب عصمت” را به او اعطا کردند.

ام کلثوم پس از مرگ عبدالناصر ترانه‌ی معروف خود تحت عنوان ” نامه‌ای به عبدالناصر” را برای او خواند که با استقبال زیادی روبرو شد. در سال ۲۰۱۷ تلویزیون عربستان در اقدامی بی سابقه تصاویری از کنسرت موسیقی ام کلثوم را پس از دهه‌ها توقف از تلویزیون رسمی عربستان پخش کرد. این تصمیم پس از آزادی رانندگی زنان در این کشور اتخاذ شد.
منبع: فرارو
زندگی نامه ام کلثوم خواننده

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *