مغرب نام دیگر مراکشمراکش یا مغرب

مراکش یا مغرب
مراکش نام کشوری در شمال غربی آفریقا است که به مغرب نیز مشهور است.
نام رسمی این کشور در زبان عربی (المملکة المغربیة) است و در زبان انگلیسی (Morocco) گفته می شود.
مراکش به معنای سرزمین خدا سومین شهر بزرگ مغرب است و در جنوب این کشور واقع شده است.
نام این کشور از نام پایتخت قدیمی این سرزمین یعنی شهر مُراکش انتخاب شده که این واژه در زبان انگلیسی به کلمه مَراکش تغیر یافته است. معنی کلمه مراکش یعنی سرزمین خدا. در حال حاضر پایتخت این کشور شهر رباط است..
نام دیگر کشور مراکش مغرب است

مغرب (Al-maghrib) نام دیگر مراکش (Morocco) است و در مورد مشخصه های بارز این کشور می توان به کوهستان های تنومند و بخش های عظیمی که توسط بیابان های بی انتها احاطه شده اشاره نمود. این کشور به همراه اسپانیا و فرانسه، سه کشوری هستند که خط ساحلی هر دو اقیانوس اطلس (Atlantic) و دریای مدیترانه (Mediterranean) را در اختیار دارند.

سرزمین مراکش در سال ۶۶۵ م. با اسلام آشنا شد و ساکنان این منطقه با تعالیم و آموزه های اسلام آشنا شده و دین اسلام را پذیرفتند. در این میان کشمکش هایی هم بین قبایل و اقوام داخل این سرزمین شکل گرفت و عاقبت در سال ۷۸۶ م. شخصی به نام مولا ادریس بن عبدالله بن الحسن بن الحسن ابن علی از زیر سلطه حکام و خلفای عباسی بغداد خارج شده و با یک هدف مشخص و تلاش بی وقفه به تبلیغ و گسترش اسلام در منطقه پرداخت. به همین دلیل اهل مراکش او را امیرالمؤمنین خود دانسته و با او بیعت کرده و ابراز وفاداری و حمایت و پشتیبانی از او را کردند. به این ترتیب با کمک او اولین دولت مستقل اسلامی و در حقیقت خلافت مشرق را بنیان گذاشت نام این دولت مستقل دولت ادریسیان بود. پس از آن ساکنان و حاکمان مراکش، با نادیده گرفتن تفاوتهای قبیله‌ای خود همه سعی و تلاش شان بر این بود که دین اسلام را در سرتاسر کشور و حتی سایر نقاط و مناطق جنوبی و سرزمینهای آفریقایی دیگر و خارج از آن مانند مناطق شمالی و کشورهای پرتغال، جنوب فرانسه و اسپانیا گسترش دهند.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

2 thoughts on “مراکش یا مغرب”
  1. با درود
    المغرب درسته يا مراكش چون مراكش شهريست در المغرب ولي من نفهميدم كدومش رو بايد واسه نام كشور بكار برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *