خواص مسکه / مسکه چیست / طرز تهیه مسکهخواص مسکه / مسکه چیست / طرز تهیه مسکه

خواص مسکه / مسکه چیست / طرز تهیه مسکه
مسکه چیست

به نقل از هایپرکلابز :مسکه در اصل روغنی است که توسط چک زدن از شیر بدست میاید . به اثر چک زدن شیر به روغن و آب تقسیم میشود . روغن اش مسکه و اب که باقی میماند بنام دوغ یاد میګردد . دوغ ګاوی خیلی لذیذ بوده هنګام ګرامی تابستان با اضافه نمودن یک مقدار نمک و بادرنګ و نعناع آن را مینوشند . واحد خرید وفروش مسکه در افغانستان ګرام است . درصورت که هوا ګرم و یخچال موجود نباشد مسکه در بین آب سرد نګهداری مینمایند .
به گزاش پایگاه تحلیلی خبری ولات کرمانج ،مشک و سه پِی دو واژه ای است که با فرهنگ عشایری و روستایی ما عجین گشته و از افتخارات نیاکان ما است ،ونشان از فرهنگ ساده زیستی و اصیل عشایری و ایلیاتی مان دارد.
مشک کردی ،پوست بز تو خالی است که چهار دست و پای آن در انتها بسته و از قسمت گردن حالتی درب مانند دارد و با یک تکه چوب مخروطی بعنوان در آنرا مسدود کرده است.
در ایلات و عشایر دو دست آنرا به یک طرف طناب پشمی (وَرِس) و دو پای آن را به طرف دیگر همان طناب بسته و بصورت افقی بر سه پایه ای ( سه پِی)قرار می دهند.

ماست را در آن می ریزند و مشک را به مدت طولانی تکان می دهند و به مرور زمان به ماست درون مشک ، آب سرد و یا یخ اضافه می کنند .
این کار را آنقدر انجام می دهند تا چربی ماست یعنی کره از خود ماست جدا شود .

پس از اینکه دوغ به حالتی مطلوب رسید ( این حالت به صورت تجربی برای زنان و دخترانی که دوغ می زنند مشهود است ) دست از تکان های مداوم بر می دارند و ظرفی را که قبلا آماده کرده اند زیر مشک می گیرند و در مشک را باز می کنند و محتویات مشک  را درون ظرف می ریزند .
کره ای که در تبدیل ماست به دوغ تولید شده است به صورت شناور بر روی دوغ جمع می شود .
همچنین به دلیل چسبندگی دوغ به جداره های مشک ، تمام کره همراه دوغ از مشک خارج نمی شود وکمتر از یک چهارم مواد چربی شیر ،در دوغ باقی میماند .

برای اینکه کره درون مشک را نیز خارج کنند پس از تخلیه دوغ ، در مشک را گرفته و به حالتی خاص تکان های شدید و ناگهانی به آن می دهند و همین کار باعث جدا شدن کره از جداره های مشک می گردد و تمام کره خارج می شود.

برای تهیه روغن زرد که یکی از فراورده های حیوانی است که از شیر گاو یا گوسفند تهیه می شود به این ترتیب که پس از تهیه کره از ماستی که از شیر تازه بدست آمده , این کره را می جوشاننده تا آب و دوغ موجود در کره بکلی از بین برود و تبخیر شود که ماحصل کار روغنی است . روغن زرد خوش عطر و به رنگ زرد است.

خواص مسکه:
روغن حیوانی روغنی است که آن را در منطقه کرمانشاه از شیر گاو و گوسفند به دست می آورند و طریقه تهیه سنتی آن این گونه است که ماست را دوغ کرده و درون مشک می ریزند و آنقدر تکان می دهند که گویچه های روغنی به صورت کره به یکدیگر می چسبند. کره را از دوغ جدا کرده و آنقدر حرارت می دهند تا آب کره تبخیر و به ۰٫۲ درصد و چربی اش به ۹۹٫۸ درصد برسد. این روغن در مقایسه با کره های صنعتی که ۸۰ تا ۸۵ درصد چربی دارد پرچرب تر بوده و خواص تغذیه اش بیشتر است و عطر و طعمش بسته به نوع و کیفیت علف های معطری که دام مصرف می کند، متفاوت است. این روغن اگر گوسفندی باشد کمی دیرهضم و در مقایسه با روغن گاوی کلسترول بالاتری دارد، اما لذیذتر و خوش عطر تر و البته گران تر است.روغن حیوانی

اگر قرار باشد بین روغن حیوانی و روغن نباتی جامد یکی را انتخاب کنیم، روغن حیوانی مناسب تر است چون از لبنیات تهیه شده و خواص شیر را دارد ضمن این که روغن نباتی مایع وقتی جامد (هیدروژنه) می شود، اسیدهای چرب غیراشباع آن اشباع شده و در روند جامد شدن بر میزان اسید های چرب ترانس آن افزوده می شود. البته اگرچه روغن یا کره اصیل حیوانی به طور ذاتی خود دارای اسیدهای چرب اشباع و برای سلامت زیان هایی دارد، اما فرقش با روغن جامد گیاهی این است که به طور مصنوعی جامد نمی شود و حاوی اسیدهای چرب ترانس نیست. از روغن اصیل حیوانی می توان برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده کرد.

طعم این روغن بستگی زیادی به نحوه خوراک و چرای دام دارد؛ به دلیل چرای گله های گوسفند منطقه کرمانشاه در مراتع پر علف و مرتفع، این روغن از بو و مزهٔ خاصی برخوردار است که حاصل گیاهان معطر مناطق مرتفع کوهستانی می باشد.
اما چرا روغن حیوانی شگفت انگیز و پرخاصیت است؟

روغن حیوانی یک روغن همه کاره در آشپزخانه و آیورودا است. این روغن نقطه دود بسیار بالایی دارد(حدود ۲۵۰ درجه سانتیگراد) و مانند بسیاری از روغن های دیگر در درجه حرارت بالا به رادیکال های آزاد شکسته نمی شود. روغن حیوانی نیاز به یخچال ندارد و به راحتی فاسد و خراب نیز نمی گردد. حتی گفته شده که تا ۱۰۰ سال نیز می تواند سالم باقی بماند که البته با توجه به عطر و طعم بی نظیر آن بعید است که اینهمه سال باقی بماند!

روغن حیوانی با طعم و عطر بی نظیرش را می توانید به عنوان روغن سرخ کردنی بسیار سالم استفاده کنید. این روغن کاربردهای زیادی در پزشکی دارد و می تواند خواص درمانی بسیاری از ادویه ها و داروهای گیاهی را به مناطق مورد نظر از بدن برساند و جذب کند. در آیورودا از این روغن استفاده های فراوانی مانند تنقیه و پاکسازی روده ها می شود.
روغن حیوانی تمام عطر و طعم کره را بدون آلرژن های موجود در کره دارد

روغن حیوانی از کره ساخته شده است اما ناخالصی ها و مواد جامد شیر از آن حذف شده است بنابراین افرادی که نسبت به لاکتوز و یا پروتئین های موجود در شیر حساس اند مشکلی با این روغن ندارند. روغن حیوانی سرشار از ویتامین های محلول در چربی A و E است و غنی از K2 و CLA (Conjugated linoleic acid) است.

یک آنتی اکسیدان ضد ویروس که منبع آن محصولات گاوهای علف خوار است. روغن حیوانی مواد مغذی مانند روغن نارگیل دارد.
مانند روغن نارگیل، روغن حیوانی نیز غنی از اسیدهای چربی است که مستقیما توسط کبد جذب و به عنوان منبع انرژی بدن استفاده می شوند. این خاصیت روغن حیوانی در کنترل وزن و تولید انرژی بدن بی نظیر است.
اسیدهای چرب موجود در روغن حیوانی به بدن در سوزاندن چربی های دیگر کمک کرده و موجب کاهش وزن می شود.
این روغن سرشار از بوتریک اسید است. این اسید چرب به طور عادی در سیستم گوارش یک انسان سالم و در روده ها تولید می شود. باکتری های مفید روده فیبر را به اسید بوتریک تبدیل کرده و موجب پشتیبانی از دیواره های روده و همچنین تولید انرژی می شوند. با خوردن مقادیر کافی از روغن حیوانی بدن تان را در تولید این ماده کمک خواهید کرد. سیستم های گوارشی ناسالم اسید بوتریک تولید نمی کنند.

همچنین تحقیقات نشان داده که مقادیر کافی از اسید بوتریک از سلول های T کشنده پشتیبانی کرده و یک سیستم ایمنی قدرتمند را به بدن هدیه می کند.
روغن حیوانی کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد

روغن حیوانی یک روغن سالم است که باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) و کاهش کلسترول بد خون می شود.

محققان با استفاده از بوتیریت در هر دو شکل مکمل خوراکی و تنقیه موفق شده اند که بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو و کرون را درمان کنند. همچنین روغن حیوانی موجب کاهش التهاب و همچنین بیماری های قلبی می شود.

در یک مطالعه نشان داده شد که مردانی که در روز ۲ قاشق غذاخوری روغن حیوانی مصرف می کنند ۲۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند.

روغن حیوانی موجب افزایش ترشح اسید معده و بیشتر شدن گوارش غذا می شود. افزایش هضم غذا یعنی سلامتی بیشتر و کاهش وزن

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *