سالت بينصرت گوکچه کیست

نصرت گوکچه کیست

نصرت گوکچه اسم واقعی یک آشپز سرشناس ترک است که این روزها با نام «سالت بی» (Salt Bae) شناخته شده و ویدیویی از او در رسانه های اجتماعی دست به دست می گردد. در این ویدیو او تکه ای گوشت را با مهارت و ظرافت تمامی تکه تکه کرده و با سبکی خاص روی آن نمک می پاشد.

آخرین حرکت وی پس از برش دادن تکه بزرگ گوشت این است که آرنجش را خم کرده و با حالتی شبیه بلند شدن مار کبرا، دانه های نمک را روی دستش غلتانده و روی گوش می پاشد. گوکچه یک آشپز ترک است که چندین کبابی و رستوران سرو استیک معروف در این کشور را اداره می کند که نام «نصرت» را روی آن ها گذاشته است. اما حتی بعد از همه گیر شدن این ویدیو و مشهور شدن ژست او در رسانه های اجتماعی نیز به نظر نمی رسد طرفداران او چیزی در مورد این شخص و مهارت های او بدانند.

او کارش را از ظرف شستن آغاز کرده است

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که سالت بی همه این موفقیت را به صورت آماده و بدون دردسر و تلاش بدست آورده است زیرا واقعیت ماجرا دقیقاً عکس این تصور است. وی در دوران نوجوانی کار خود را با ظرف شستن در رستوران ها آغاز کرد تا هزینه های زندگی خود را تامین کند. بسیاری از افراد از انجام دادن چنین کاری بیزارند اما سالت بی حس دیگری به این کار داشت. او عاشق غذا و آشپزی بوده و می خواست اطرافش جوی رستورانی داشته باشد و به همین دلیل سختی های دستیابی به این آرزو را نیز به جان خرید.

نصرت گوکچه کیست

او رویای داشتن رستوران خودش را در سر پرورانده و می خواست مهارت و استعداد خود در آشپزی را به جهانیان نشان دهد. به نظر می رسد که سالت بی اکنون توانسته این رویای خود را به حقیقت تبدیل کند زیرا جهانیان او را از طریق ویدیویی که از او در رسانه های اجتماعی در حال چرخیدن است به خوبی می شناسند.

او رستوران هایی در ترکیه و امارات دارد

در واقع امروزه سالت بی علاوه بر به شهرت رسیدن، یک سرآشپز موفق و کارآفرینی شناخته شده در کشورش و حتی خارج از آن به شمار می آید. وی اکنون در سراسر ترکیه ۶ رستوران و در دوبی نیز یک رستوران دارد که اسم رستوران های زنجیره ای «نصرت» را بر خود دارند. رستوران های او همواره موفق بوده و در خاورمیانه مشتریان زیادی دارند اما از زمانی که ویدیو مذکور باعث شهرت او در سطح جهانی شده، رستوران هایش نیز بیش از پیش شلوغ شده اند. از این رو او قصد دارد که علاقه خود به آشپزی و غذا را به دیگر نقاط جهان نیز منتقل کند و رستوران هایی در کشورهای دیگر نیز راه اندازی نماید.
لئوناردو دی کاپریو از مشتریان او بوده است

یکی از عواقب خوشایند ویدیوی مشهور او این است که توجه زیادی را در سطح جهان به خود و رستوران هایش جلب کرده است. اگر چه وی از قبل نیز در خاورمیانه شخصیت مشهوری بود (دستکم در حوزه آشپزی و رستوران داری)، اکنون نیز افراد سرشناسی از کشورهای اروپایی و غربی برای دیدن او و خوردن دستپختش راهی ترکیه یا دوبی می شوند. یکی از این افراد لئوناردو دی کاپریو، بازیگر سرشناس هالیوودی است که هوس کرده بود دستپخت سالت بی را بچشد.

این امتحانی مهم برای دستپخت و شیوه فرآوری گوشت از جانب سالت بی بود زیرا لئوناردو دی کاپریو به شدت مخالف روش های معمول پرورش گوسفند و گاو در دنیای مدرن است. در تصاویری که در رسانه های اجتماعی دیده می شود سالت بی خود غذای دی کاپریو را آماده کرده و روی آن ادویه می ریزد و مشخص می شود که دی کاپریو نیز از مزه غذای سالت بی و روش آماده سازی آن شگفت زده شده است.

مهدی بیات کیست
نصرت گوکچه کیست

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *