دریافت کارت شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري (نيمه متمرکز)۱۳۹۶کنکور دکتری

آمادگی برای مصاحبه دکتری زبان و ادبیات عربی

نحوه مصاحبه دکتری زبان و ادبیات عرب:

مهم ترین روز برای داوطلبان دکتری روز مصاحبه است و البته آخرین مرحله نحوه ی مصاحبه در دانشگا ها و نحوه ی ارزیابی آن ها با هم متفاوت است. اما می توان به چند اصل کلی برای داشتن مصاحبه ای بهتر اشاره کرد. در این رشته تسلط نسبی بر مکالمه به زبان عربی، یکسری معلومات کلی از دروس تخصصی رشته ادبیات عرب می تواند به داوطلب دکتری کمک بسیاری کند. در همین راستا بهتر است پیش از روز مصاحبه داوطلب از کارنامه پژوهشی اساتید مطلع شود تا با نحوه ی پرسش اساتید کمی از پیش آشنا شود.

سؤالات مصاحبه دکتری زبان و ادبیات عرب:

اکثر پرسش های مطرح شده در رشته دکتری زبان و ادبیات عرب در روز مصاحبه برای آگاهی از تسلط داوطلب بر مکالمه به زبان عرب و زبان انگلیسی است و داشتن معلومات کلی درباره ی سبک ها و مکاتب ادبی یا تحلیل مسائل صرفی و نحوی و بلاغی در ساختار جمله است. علاوه بر این دانسته های علمی داوطلب دکتری باید با اعتماد به نفس و تواضع از دانش و تخصص خود دفاع کند و خود را فردی با انگیزه به اساتید معرفی کند. در ادامه برای آگاهی بیشتر داوطلب دکتری ادبیات عرب در مقاله ای جداگانه به بررسی و نحوه ی امتیازدهی دانشگاه های مهم خواهیم پرداخت که قطعاً در قبولی داوطلب دکتری بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

تمام مدارک مربوط به تدریس ، شرکت در کارگاه و همایش، چاپ مقالات، موفقیت در مسابقات کشوری، رتبه اولی در دانشگاه و …. را روز مصاحبه به همراه داشته باشید.

حتما در صورتی که تسلط کافی به زبان عربی ندارید خلاصه ای از زندگی و فعالیت های خود را به عربی از قبل آماده کنید تا در صورت سؤال پرسیدن بتوانید به عربی پاسخ دهید.

در جلسه مصاحبه اعتماد به نفس داشته باشید اما این اعتماد به نفس منجر به رفتارهای پرخاشگرایانه نشود.

حتما لیستی از مقالات و مدارک خود تهیه کنید و در زونکن قرار دهید، تا در هنگام درخواست استاد بدون استرس آن را پیدا کنید

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *